Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Eva: Suomalaiset yhä oikeistolaisempia

15.7.2025 6:01
Lue lisää 
Terveys
Riski nähdään isoilla inhalaatiosteroidiannoksilla, mikä on selkeästi uusi löydös astmapotilailla, kertoo tutkimushankkeen parissa työskennellyt professori Hannu Kankaanranta. (Kuva: Lehtikuva / Kalle Parkkinen)

Suomalaistutkimus: Astmalääkkeillä ja vakavilla sairauksilla yhteys

Tutkimustuloksista selviää, että riski sairastua keuhkokuumeeseen on lähes kolminkertainen vaikeaa astmaa sairastavilla verrattuna vähemmän vakavaa astmaa sairastaviin
STT-Markus Puolakanaho ja Suomenmaa 6.7.2024 21:45, muokattu 6.7.2024 10:41
a– a+
Terveys

Suomalaistutkimus on löytänyt kytköksiä vaikean astman lääkitsemiseen käytettävien kortisonipohjaisten astmalääkkeiden ja vakavien sairauksien välillä. Laajassa tutkimushankkeessa havaittiin kyseisten lääkkeiden yhteys etenkin keuhkokuumeeseen. Kytkös löytyi myös esimerkiksi osteoporoosiin, kaihiin, lihavuuteen ja sydämen vajaatoimintaan.

Ohimenevästi vaikeaa tai jatkuvasti vaikeaa astmaa sairastaa lähes 30 000 suomalaista. Astma on tulehduksellinen keuhkosairaus, jonka tyypillisiä oireita ovat yskä, hengenahdistus ja hengityksen vinkuna.

– Riski nähdään isoilla inhalaatiosteroidiannoksilla, mikä on selkeästi uusi löydös astmapotilailla, kertoo tutkimushankkeen parissa työskennellyt professori Hannu Kankaanranta STT:lle puhelinhaastattelussa.

Inhalaatiosteroidit ovat kortisonia sisältäviä, sisäänhengitettäviä astmalääkkeitä, joita annostellaan ja hengitetään inhalaattorin eli tuttavallisemmin astmapiipun kautta. Kyseessä on astman peruslääke, jota lähes kaikki astmaatikot käyttävät.

Aiemmin on Kankaanrannan mukaan ajateltu, että sitä käytettäessä ei olisi lisäriskiä vakaviin oheistauteihin. Aikaisemmissa tutkimuksissa on havaittu kohonnut keuhkokuumeriski keuhkoahtaumatautia sairastavilla, mutta ei astmaatikoilla.

Tampereen yliopistossa ja Göteborgin yliopistossa professorina toimiva Kankaanranta sanoo, että löydökset ovat maailmanlaajuisesti merkittäviä, sillä tutkimus tuo uutta tietoa astmapotilaiden hoidon ja lääkeaineiden haittavaikutusten kannalta.

Tutkimustuloksista selviää, että riski sairastua keuhkokuumeeseen on lähes kolminkertainen vaikeaa astmaa sairastavilla verrattuna vähemmän vakavaa astmaa sairastaviin.

Inhalaatiosteroidien käyttäjillä riski vakaviin sairauksiin kasvaa kuitenkin tutkimuksen mukaan vain suurissa annoksissa. Pienillä ja kohtalaisilla annoksilla selviävät astmapiipun käyttäjät voivat olla siis edelleen huoletta.

Isot annokset sisäänhengitettävää kortisonilääkettä koskevat yleensä potilaita, joilla on jatkuvasti vaikea tai ohimenevästi vaikea astma.

Uusi löydös oli sekin, että kohonnut keuhkokuumeriski löytyi myös suun kautta otettavien kortisonitablettien käytössä, jo pienistä toistuvista kuureista lähtien. Niitä käytetään pahentuneen astman hoidossa.

– Tablettikortisonikuuri on edelleenkin perushoito tällaisessa tilanteessa, mutta jos kuureja alkaa olla toistuvasti, siihen liittyy myös lisääntynyt keuhkokuumeen ja muiden sairauksien riski, hän sanoo.

Kortisonitablettien runsas käyttö ja eri oheistautien esiintyminen liittyivät tutkimuksessa myös lisääntyneisiin käynteihin terveydenhuollossa.

Astmalääkkeet jaetaan Duodecimin terveyskirjaston mukaan tavallisesti limakalvojen tulehdusta hoitaviin lääkkeisiin ja keuhkoputkia avaaviin lääkkeisiin. Hoitava lääke kuuluu astman perushoitoon, kun taas avaavia lääkkeitä käytetään satunnaisiin oireisiin.

Suomalaistutkimuksessa tutkitut inhalaatiosteroidit ja kortisonitabletit ovat hoitavia astmalääkkeitä.

Sisäänhengitettävät inhalaatiosteroidit ja astman pahenemisvaiheessa käytettävät tabletit ovat kortisonipohjaisia lääkkeitä. Niillä saadaan astmatulehdus rauhoittumaan, mutta samalla heikennetään immuunipuolustusta. Vastustuskyvyn heikentyminen saattaa olla pitkäaikaisessa ja runsaassa lääkkeen käytössä Kankaanrannan mukaan syynä kohonneelle keuhkokuumeriskille.

Professori lisää, että kohonnutta osteoporoosiriskiä voi selittää tutkimuksista selvinnyt tieto siitä, että kortisoni vaikuttaa geenisääntelyyn. Arvoitukseksi on toistaiseksi jäänyt, miksi astmalääkkeiden käytöllä on yhteys sydänsairauksiin.

– Yhteys voi olla painonnousussa, jonka kautta tuleva systeeminen tulehdus lisääntyisi ja näkyisi sitten sydänsairauksien lisääntymisenä, mutta emme osaa suoraan tätä sanoa, Kankaanranta pohtii.

Tutkimusryhmä linjaa tutkimuksen johtopäätöksissä, että vaikean astman hoitoon pitää kehittää uusia hoitomuotoja steroidipohjaisten lääkkeiden rinnalle, jotta potilaat ja terveydenhuolto kärsisivät tautitaakasta vähemmän.

Kankaanranta korostaa, että terveydenhuollon henkilökuntaa pitäisi kouluttaa siihen, että vältettäisiin toistuvia tai pitkäaikaisia kortisonitablettikuureja.

– Jos näyttää siltä, että potilas tarvitsee toistuvia kuureja, alettaisiin selvittää, mikä on pielessä, ja että löytyisikö potilaalle muita hoitovaihtoehtoja, hän lisää.

Sama koskee Kankaanrannan mukaan sisäänhengitettävää, hoitavaa astmalääkettä. Jos ajaudutaan tilanteeseen, että annoksia on jouduttu kasvattamaan, alkavat riskit muihin sairauksiin kohota. Terveydenhuolto kuormittuu ja astmapotilas kärsii, jos lääkitys aiheuttaa ylimääräisiä sairauksia.

– Jos potilaalle tulee astman hoidon liitännäisenä toinen sairaus, joka vaatii hoitoa tai aiheuttaa peräti ongelmia, niin onhan se sitten myös potilaan kannalta hankala asia.

Muita keinoja astman hoitoon ovat Kankaanrannan mukaan pitkävaikutteiset avaavat lääkkeet, joita voidaan käyttää inhalaatiosteroidien kanssa.

Viimeinen vaihtoehto ovat biologiset lääkkeet, jotka ovat vasta-aineita astmaan liittyviä tulehdusvälittäjäaineita vastaan. Niiden avulla on mahdollista vähentää tablettikortisonin käyttöä tai jopa päästä sen käytöstä täysin eroon. Toistaiseksi tämä hoito ei tule kyseeseen kaikille astmaatikoille.

– Potilaalla täytyy olla tietynlainen tulehdustyyppi ja tiettyjen kriteerien tulee täyttyä. Ne ovat myös melko kalliita lääkkeitä, professori kertoo.

Vuoden 2016 suomalaisessa astmatutkimuksessa havaittiin, että potilaat eivät käy astmakontrolleissa usein. Seurantakäynti pitäisi tehdä mieluusti vuosittain.

– Olisi tärkeää, että potilaat kävisivät seurannoissa, koska jos he eivät käy, silloin kukaan ei välttämättä pysty puuttumaan siihen tilanteeseen, Kankaanranta tähdentää.

Muut asiat, joihin astmaatikko hänen mukaansa vaikuttaa, ovat tupakointi, painonhallinta ja liikunta.

– Tupakointi pitäisi lopettaa, koska se aiheuttaa ennen pitkää ongelmia. Jos ylimääräistä painoa on kertynyt, on hyödyllistä, jos saa siitä osankin pois. Myös liikkuminen ja kunnosta huolehtiminen ovat tärkeitä.

Kankaanranta korostaa, että uudesta tiedosta huolimatta hoitavaa lääkettä sisältävän astmapiipun käyttöä ei pidä mennä omin päin lopettamaan. Astmalääkityksen lopettaminen itse voi johtaa pahimmillaan keuhkojen toiminnan pysyvään huononemiseen. Pahimmassa tapauksessa se voi johtaa Kankaanrannan mukaan sairaala- tai tehohoitoon, jopa kuolemaan.

Vuosia kestäneen Finasthma-nimisen tutkimusprojektin tulokset julkaistiin tutkimusalan kärkijulkaisuihin kuuluvassa The Journal of Allergy and Clinical Immunology -lehdessä tämän vuoden tammikuussa. Tutkimuksen on rahoittanut lääkeyritys GSK.

Yli 190 000 astmaa sairastavan suomalaisen tiedot saatiin THL:n perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon hoitoilmoitusrekistereistä sekä Kelan lääkeaineistosta.

Tutkimuksessa on tarkasteltu lähes kaikkia suomalaisia, jotka ovat sairastaneet astmaa vuosina 2014–2017.

Kankaanranta muistuttaa, että tutkimuksen perusteella ei voida sanoa, onko lisääntyneiden sairausriskien syynä pelkästään lääke. Selkeä yhteys on kuitenkin löydetty.

Lue myös

Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee

Suomalaiset panostavat kotitalouksissa yhä enemmän ilmanlaatuun ja lämpötilaan. Asia käy ilmi S-ryhmän myyntitiedoista ja...
15.7.2025 22:00

Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan

Se oli kaunis, elegantti ja lensi kuin enkeli. Jos aikansa liikennelentäjiltä ja lentomatkustajilta kysyisi...
15.7.2025 21:05

"Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut" – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?

Huonot tai etäiset välit eivät kuitenkaan ole lain mukaan riittävä perinnöttömäksi jättämisen syy
15.7.2025 21:00

Aihetunnisteet

astma kaihi keuhkokuume Kotimaa lihavuus lääketiede osteoporoosi sydämen vajaatoiminta Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Bidenilta vastaus Trumpille
Uutiset | 14.7.2025 12:19
Trumpilta jysähti kova uhkavaatimus Venäjälle – Ukrainalle luvassa massiivinen aselasti
Uutiset | 14.7.2025 18:30
”Suuri käänne” – Trump antoi Patriot-lupauksen Ukrainalle kriittisellä hetkellä, sanoo ilmatorjunnan asiantuntija
Uutiset | 14.7.2025 14:38
Bussivaras ajeli pitkin Helsinkiä, otti pari matkustajaakin kyytiin
Uutiset | 15.7.2025 15:39
Mitä kuuluu ampiaisille? – Tutkija kertoo
Uutiset | 14.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee
Uutiset | 15.7.2025 22:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
”Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut” – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?
Uutiset | 15.7.2025 21:00
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Päätös Venäjä-pakotepaketista lykkääntyi jälleen, Slovakia vastusti
Uutiset | 15.7.2025 18:50
Asiantuntija arvioi Trumpin 50 päivän määräajan kytkeytyvän Putinin vierailuun Kiinassa – ”Ei se ole hatusta vedetty”
Uutiset | 15.7.2025 16:31
Bussivaras ajeli pitkin Helsinkiä, otti pari matkustajaakin kyytiin
Uutiset | 15.7.2025 15:39
Eurosetelit menevät uusiksi – teemoissa jokia ja lintuja
Uutiset | 15.7.2025 14:54
Halla-ahon avustaja syytteessä luottamusaseman väärinkäytöstä
Uutiset | 15.7.2025 13:49
Venäjä haluaa aikaa vastaamiseen Trumpille
Uutiset | 15.7.2025 13:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee
Uutiset | 15.7.2025 22:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
”Kun ei ole 30 vuoteen edes joulukorttia tullut” – Voiko jälkeläisensä jättää ilman perintöä?
Uutiset | 15.7.2025 21:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Lännen aseavulla ja Venäjä-pakotteilla Ukrainan sotaa tuskin saadaan loppumaan
Mielipide | 14.7.2025 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste