STTK vaatii keski- ja pienipalkkaisille veroalea – "Puskurit ovat monilla hyvin ohuet"
Suomen keskipalkkaisten ostovoima on STTK:n ostovoimakatsauksen mukaan edelleen heikko, vaikka reaalipalkat kasvavat tänä vuonna.
STTK laskee, että keski- ja pienipalkkaisten palkkaverotusta pitäisi keventää maltillisesti, jotta kotimainen kysyntä ja talouskasvu saadaan vauhtiin.
Keskipalkkaisten taloutta ovat kiristäneet työmatkakulujen omavastuun korotus, asuntolainojen korkovähennyksen, työhuonevähennyksen sekä työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen.
Lisäksi kiinteistöverojen korotukset ja nousseet lainanhoitokulut ovat kasvattaneet asumismenoja.
STTK:n mukaan reaalipalkat palaavat elinkustannuskriisiä edeltäneelle vuoden 2021 tasolle vasta tämän vuoden aikana. Vuosien 2022–2025 aikana syntynyt ostovoiman menetys jää kuitenkin pysyväksi.
– Keskipalkkaiset käyttävät lähes kaikki käytettävissä olevat tulonsa kulutukseen. Kun asumisen, ruoan ja liikkumisen kustannukset ovat nousseet voimakkaasti ja verovähennyksiä on karsittu, taloudelliset puskurit ovat monilla hyvin ohuet, sanoo STTK:n ekonomisti Seppo Nevalainen tiedotteessa.
STTK esittää, että työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeus palautetaan ja että työtulovähennystä kasvatetaan ja kohdennetaan aiempaa enemmän keski- ja pienituloisille.
Kokonaiskustannus olisi arviolta 600–700 miljoonaa euroa vuodessa, joka voitaisiin STTK:n mukaan rahoittaa esimerkiksi yritys- ja yhteisöverojen tasoa tarkistamalla ja kaventamalla listaamattomien yritysten osinkoverohuojennuksia.
STTK on yksi ammattiliittojen keskusjärjestöistä.