Arvio: Julkisia menoja leikattava lisää ensi hallituskaudella EU-tavoitteissa pysymiseksi
Suomen on edelleen hillittävä julkisten menojen kasvua pysyäkseen EU:n tavoitteissa, sanoo talouspolitiikan arviointineuvosto.
Suomi asetettiin tammikuussa EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn, koska sen julkisen talouden alijäämä ylitti unionin salliman kolmen prosentin viitearvon. Menettely on EU:n vakaus- ja kasvusopimuksen korjaava toimi, jolla jäsenmaan julkinen talous pyritään saamaan kestäväksi.
Suomelle on menettelyssä asetettu rajat julkisten nettomenojen kasvulle. Valtiovarainministeriö pyysi huhtikuussa talouspolitiikan arviointineuvostoa arvioimaan, onko rajoja onnistuttu noudattamaan.
Neuvoston mukaan hallituksen tähänastiset sopeutustoimet pitävät tänä vuonna menojen kasvun EU:n asettamissa rajoissa.
Lisää toimia kuitenkin tarvitaan vuosille 2027 ja 2028. Muutoin Suomi on vaarassa ylittää nettomenojen enimmäiskasvun rajan. Myös julkisen talouden alijäämä pysyy ennusteiden mukaan selvästi EU:n salliman viitearvon yläpuolella.
Neuvoston mukaan seuraavalle hallitukselle uhkaa jäädä suuri vastuu alijäämän korjaamisesta ja julkisen talouden tasapainottamisesta. Neuvosto toivookin, että nykyinen hallitus päättäisi uusista sopeutuksista vielä tänä syksynä.
– Pitkäjänteisen talouspolitiikan näkökulmasta olisi perusteltua sopia julkista taloutta vahvistavista lisätoimista jo syksyn budjettiriihessä. Se vahvistaisi sitoutumista kestävään talouspolitiikkaan yli vaalikauden, arviointineuvoston puheenjohtaja, professori Niku Määttänen sanoo tiedotteessa.
Neuvosto kehottaa hallitusta vähintäänkin välttämään uusia päätöksiä, jotka lisäisivät nettomenoja tai muuten heikentäisivät julkista taloutta ensi vuodesta alkaen.
Hallitus kertoo suhtautuvansa neuvoston näkemykseen vakavasti. Se ei kuitenkaan aio kampittaa orastavaa talouskasvua uusilla, yllättävillä sopeutuspäätöksillä.
– Yritysten ja kotitalouksien tulee voida luottaa, että merkittävät päätökset valmistellaan huolellisesti ja toimeenpannaan siten, että muutoksiin voi varautua. Alkanutta talouskasvua ei pidä tässä suhdannetilanteessa tappaa hätäisesti valmistelluilla uusilla leikkauksilla ja veronkorotuksilla, hallitus sanoo valtiovarainministeriön tiedotteessa.
Hallitus kertoo aikovansa noudattaa neuvoston suositusta uusien menojen välttämisestä. Se tahtoo, etteivät ministeriöt tuo budjettiriiheen uusia ehdotuksia, jotka heikentäisivät julkista taloutta.
– Ministeriöt ovat tehneet ehdotuksia 0,6 miljardin euron edestä. Uusia menoehdotuksia ei tulla valtaosin hyväksymään, ja ainoastaan täysin välttämättömät menolisäykset tullaan kattamaan budjettikehyksen puitteissa, hallitus sanoo tiedotteessa.
Hallituksen mukaan julkista taloutta pitää seuraavalla vaalikaudella sopeuttaa vielä 8–11 miljardilla eurolla. Se arvioi kuitenkin, että pitkään odotettu talouskasvu vakauttaa tilannetta ja keventää säästöpaineita.