Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Dubain maine globaalin eliitin turvasatamana on alkanut murentua vauhdilla Arabiemiirikuntien jouduttua viime viikkoina Iranin iskujen kohteeksi. Iran on tehnyt ilmaiskuja naapurimaihinsa Persianlahdella Yhdysvaltojen ja Israelin aloitettua sodan sitä vastaan helmikuun lopulla.
Superrikkaat britit etsivät nyt uutta kotia, ja listan kärkeen on nousemassa Italian talous- ja muotipääkaupunki Milano, brittilehti The Guardian kertoo.
Monille Dubaissa asuneille eurooppalaisille Italia on strategisin vaihtoehto.
– Italialla on parhaat edut: tasavero ja hyvä elämänlaatu. Emiraateista lähtevät ihmiset voivat helposti kuvitella asuvansa Roomassa tai Milanossa, sanoo miljonääri- ja miljardööriperheitä muutoissa auttava konsultti Armand Arton Guardianille.
Italia otti vuonna 2017 käyttöön kiinteän veron houkutellakseen varakkaita ulkomaalaisia. Uudet asukkaat maksavat nyt ulkomailta saaduista tuloista kiinteää 300 000 euron vuotuista veroa riippumatta tulojen todellisesta määrästä.
– Olemme aina olleet kansainvälinen kaupunki, mutta nyt tapahtuu muutos, sanoo Sotheby’sin asuntokiinteistötoimistoa Milanossa johtava Diletta Giorgolo Guardianille.
– Meillä on ollut erityinen verojärjestelmä vuodesta 2017, mutta kun Britannia lakkautti ulkomailla asuvien verovapauden, Milanoon tuli uusi ostajien aalto.
Myös Marc Acheson Utmost Wealth Solution -varainhoitoyhtiöstä sanoo Italian vetovoiman kasvaneen samalla kun Britannia muuttui suhteellisesti vähemmän houkuttelevaksi superrikkaille huhtikuussa 2025 voimaan tulleen verouudistuksen myötä. Tämä tapahtui samaan aikaan kun Portugali tiukensi omia sääntöjään, hän lisää.
Verotukseen erikoistuneen Maisto e Associati -toimiston arvion mukaan noin 5 000 ihmistä on tähän mennessä liittynyt Italian tasaverojärjestelmään.
– Milano on aina ollut kansainvälinen kaupunki muotiviikkojen kaltaisten suurten messujen aikana, mutta nyt kyse on täällä pysyvästi asuvista ihmisistä, jotka muokkaavat kaupunkia ympäri vuoden, Diletta Giorgolo toteaa Guardianille.
Nyt uusi kiinnostuksen aalto nousee Persianlahdelta, Armand Arton sanoo.
– Italia käsittelee hakemukset nopeasti. Se houkuttelee pääasiassa alueelta lähteviä ihmisiä, jotka haluavat muuttaa Eurooppaan ja hyötyä tasaverosta sekä elämänlaadusta.
Jää kuitenkin nähtäväksi, pystyykö Milano pysyvästi syrjäyttämään Dubain globaalin eliitin keskuksena.
– Uskon, että Dubai toipuu nykyisestä turvallisuusepävarmuudesta. Se ei ehkä enää sovi kaikille, mutta on edelleen tiettyjä ryhmiä, jotka pitävät Dubaita erittäin houkuttelevana, koska maailmassa ei yksinkertaisesti ole monta muuta paikkaa, joka tarjoaa saman yhdistelmän mahdollisuuksia ja elämänlaatua, Arton toteaa.