Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Telegraph: Yhdysvallat aikeissa tunnustaa Venäjän hallitsevan Krimiä ja muita miehittämiään alueita Ukrainassa

28.11.2025 17:18
Lue lisää 
Maahanmuutto
Sisäministeri Mari Rantanen kertoi hallituksen maahanmuuttoa koskevista esityksistä tiedotustilaisuudessa torstaina. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Hallitus antoi eduskunnalle nipun maahanmuuttopolitiikkaa kiristäviä lakiesityksiä – lisää tiukennuksia tulossa syksyllä

STT / Sanna Nikula 18.4.2024 16:01, muokattu 18.4.2024 17:08
a– a+
Maahanmuutto

Hallitus on tänään hyväksynyt ja antanut eduskunnalle useita maahanmuuttoa kiristäviä esityksiä. Ne koskevat muun muassa kansainvälisen suojelun tiukennuksia, maahantulosäännösten kiertämisen estämistä, rajamenettelyn ja nopeutetun menettelyn käyttöönottoa ja vastaanottorahan pienentämistä.

Eduskunnalle annettiin nyt myös esitys, joka kiristää kansalaisuuslain asumisaikaa koskevaa edellytystä.

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) kertoi tiedotustilaisuudessa, että kyseessä on ensimmäinen osa hallituksen yhdessä päättämää maahanmuuttopolitiikan kiristämistä koskevaa kokonaisuutta.

– Suomen turvapaikkajärjestelmää tehostetaan ja nopeutetaan, kielteisten päätösten saajat palaavat tai heidät palautetaan lähtömaihinsa mahdollisimman nopeasti. Hallitus on myös päättänyt, että turvapaikkaprosessista ei tule työnhaun tai työperäisen maahanmuuton väylä, Rantanen sanoi tiedotustilaisuudessa, jossa kaikki nyt annetut esitykset esiteltiin samalla kertaa.

Rantanen totesi, että hallitus on jo hallitusohjelmassa sopinut, että Euroopan rajojen ylittämiseen ja turvapaikan hakemiseen Suomesta perustuva turvapaikkamekanismi minimoidaan ja hädänalaisia autetaan ensisijaisesti lähtöalueilla.

Muutoksia toteutetaan vaiheittain ja lisää kiristyksiä on luvassa syksyllä, jolloin annetaan muun muassa toinen osa kansalaisuuslain muutoksia.

– Syksyllä on määrä tuoda eduskuntaan kansalaisuuslain toinen vaihe, jossa kiristetään muun muassa toimeentulovaatimusta ja nuhteettomuusedellytystä. Perheenyhdistämiseen on tulossa tiukennuksia, maahantulokieltoa ja säilöönottoa koskevia tiukennuksia tuomme myös, ministeri sanoi.

Hallitus aikoo muun muassa muuttaa kansainvälisen suojelun väliaikaiseksi. Kansainvälisen suojelun lupien kesto lyhennetään EU-oikeuden mahdollistamaan minimiin. Suomessa tehty erityisen törkeä rikos tai kansallisen turvallisuuden vaarantaminen estäisi kansainvälisen suojelun saamisen.

Esityksen mukaan pakolaiselle myönnettäisiin oleskelulupa kolmeksi vuodeksi nykyisen neljän vuoden sijaan. Jatkolupa lyhennettäisiin aiemmasta neljästä vuodesta kolmeen vuoteen.

Hallitus esittää myös vastaanottorahan ja käyttörahan väliaikaista pienentämistä. Laki tulisi voimaan mahdollisimman pian ja olisi voimassa ensi vuoden loppuun asti.

Vastaanottorahan määrä arvioidaan uudelleen keväällä käynnistyvässä vastaanottolain uudistuksessa, jolloin se ministeriön mukaan pienennetään minimiin.

Esityksellä tavoitellaan säästöjä julkisen talouden tasapainottamiseksi. Esitys käsitellään valtion kuluvan vuoden lisätalousarvioesityksen yhteydessä. Esityksellä arvioidaan saavutettavan yli 16 miljoonan säästöt vuosina 2024-2025.

Vastaanottorahaa myönnetään, jos henkilö on tuen tarpeessa eikä voi saada toimeentuloa ansiotyöllä tai muista tuloista tai varoista.

Hallitus esittää, että turvapaikanhakijoina maahan tulleiden ”kaistanvaihto” työ- ja koulutusperusteisen oleskeluluvan hakijoiksi ei olisi jatkossa mahdollista.

Kansainvälistä suojelua hakeva tai kielteisen päätöksen saanut ei voisi hakea ja saada oleskelulupaa työn, elinkeinonharjoittamisen tai opiskelun perusteella.

Lisäksi henkilöllisyyden todentamista tiukennetaan.

Ulkomaalaislakiin kirjataan kaikki ne tilanteet, joissa oleskelulupa tulee evätä. Taustalla voi olla esimerkiksi väärien tietojen antaminen, laiton maassa oleskelu, laiton työskentely tai lumeavioliitto.

Rantasen mukaan muutosten tavoitteena on korostaa yhteiskunnan sääntöjen noudattamista ja kitkeä pois moitittavaa toimintaa, jotta suomalaiseen yhteiskuntaan olisi aiempaa vaikeampi päästä väärin keinoin.

Tarkoitus on hänen mukaansa estää tilanteet, joissa Suomesta haetaan turvapaikkaa ainoastaan pyrkimyksenä päästä maahan töihin tai opiskelemaan.

Kaistanvaihto olisi kiellettyä sekä turvapaikkamenettelyn aikana että päätöksen jälkeen, jos hakija oleskelee vielä Suomessa. Tänä aikana oleskelulupahakemus jätettäisiin tutkimatta.

Hallitus antoi viimein myös rajamenettelyä koskevan esityksensä eduskunnalle. Rajamenettelyn tavoitteena on nopeuttaa perusteettomien hakemusten tutkintaa ja kielteisen päätöksen saavien hakijoiden palauttamista lähtömaihinsa.

Lisäksi estetään turvapaikanhakijoiden liikkumista Suomessa ja edelleen Suomesta muihin EU-maihin.

Rajamenettelyä voidaan soveltaa EU:n ulkorajalla tai sen läheisyydessä jätettyihin turvapaikkahakemuksiin, joiden arvioidaan todennäköisesti olevan perusteettomia. Suomessa EU:n ulkorajoja ovat itärajan lisäksi esimerkiksi kansainväliset lentokentät.

Tavanomaisessa turvapaikkakäsittelyssä hakijoilla on mahdollisuus liikkua vapaasti Suomen sisällä. Rajamenettelyssä hakijoiden on oleskeltava rajalla tai sen lähellä hakemuskäsittelyn ajan.

Käytännössä hakijan täytyy pysyä hänelle osoitetun vastaanottokeskuksen alueella.

Hallituksen esityksen mukaan rajamenettelyä voidaan käyttää kaikissa muuttoliiketilanteissa, ei pelkästään laajamittaisen tai välineellistetyn maahantulon tilanteissa.

Rajamenettely voi toimia yhtenä hallinnan työkaluna perusteettomien hakemusten käsittelyssä myös välineellistetyn maahantulon tilanteissa joissakin tapauksissa.

Se ei kuitenkaan ratkaise itärajan tilannetta, sillä menettelyyn otetaan vain tietyt kriteerit täyttäviä turvapaikanhakijoita ja heitä ei ole ollut paljon Suomen ulkorajalla.

Suomeen saapui elo-tammikuussa itärajan yli noin 1 300 ihmistä ilman maahantulon edellytyksiä. Maahanmuuttoviraston seulonnan ja tilastojen perusteella sisäministeriö on arvioinut, että heistä noin sata olisi ohjautunut rajamenettelyyn, jos se olisi ollut käytössä.

Lisäksi ulkomaalaislain nopeutettua turvapaikkamenettelyä koskeva sääntely on tarkoitus uudistaa. Nopeutettu menettely tarkoittaa sitä, että kielteisen päätöksen saanut hakija voidaan palauttaa nopeammin kuin normaalissa turvapaikkamenettelyssä.

Lue myös

Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire

Saksan liittokansleri Friedrich Merz sanoo, että jäädytettyjen venäläisvarojen saaminen Ukrainan käyttöön on ”yhä...
28.11.2025 21:15

Astrid Lindgrenin veli ja J. K. Paasikivi auttoivat keskustanuorten perustamisessa

Keskustanuoret juhlii tänä viikonloppuna Helsingissä 80-vuotista taivaltaan. Nuorisojärjestö perustettiin Salon palokunnantalolla kesäkuussa 1945. Sysäys...
28.11.2025 21:00

Ukrainaa repivän korruptiovyyhdin varjostama Zelenskyin kansliapäällikkö erosi

Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kansliapäällikkö Andri Jermak on eronnut, kertoo presidentti muun muassa...
28.11.2025 17:47

Aihetunnisteet

Hallitus maahanmuutto Mari Rantanen turvapaikkajärjestelmä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Porukka hamstraa nyt näitä – Hurjia lukemia
Uutiset | 27.11.2025 22:03
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10

Uusimmat

Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Astrid Lindgrenin veli ja J. K. Paasikivi auttoivat keskustanuorten perustamisessa
Uutiset | 28.11.2025 21:00
Ukrainaa repivän korruptiovyyhdin varjostama Zelenskyin kansliapäällikkö erosi
Uutiset | 28.11.2025 17:47
Venäjä kielsi ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin toiminnan maassa
Uutiset | 28.11.2025 17:33
Telegraph: Yhdysvallat aikeissa tunnustaa Venäjän hallitsevan Krimiä ja muita miehittämiään alueita Ukrainassa
Uutiset | 28.11.2025 17:18
Tuulivoiman etäisyyssääntely estää lisärakentamisen Etelä-Suomeen, varoittaa etujärjestö
Uutiset | 28.11.2025 17:09
Orban sanoi Venäjän säilyvän Unkarin keskeisenä energiantoimittajana
Uutiset | 28.11.2025 16:57
Epäiltyä kansalliskaartilaisen ampujaa vastaan nostetaan murhasyyte
Uutiset | 28.11.2025 16:18
Kempiltä kysymys koirista – ”Verotuksen tulee tukea vastuullista kasvatustyötä ja koirien hyvinvointia”
Uutiset | 28.11.2025 16:10
Suomi sulkee suurlähetystöt Afganistanissa, Myanmarissa ja Pakistanissa
Uutiset | 28.11.2025 15:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Astrid Lindgrenin veli ja J. K. Paasikivi auttoivat keskustanuorten perustamisessa
Uutiset | 28.11.2025 21:00
Ukrainaa repivän korruptiovyyhdin varjostama Zelenskyin kansliapäällikkö erosi
Uutiset | 28.11.2025 17:47
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Etätyö tulee saattaa osaksi kestävää työelämää
Mielipide | 28.11.2025 10:33
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31
Lukijalta: Työllistämisen temppu
Mielipide | 28.11.2025 9:28
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi jatkaa Väestöliiton johdossa: ”Lapsiperheköyhyys on yksi aikamme raskaista virheistä”
Uutiset | 28.11.2025 9:25
Anna Svanljung jatkaa keskustan Helsingin piirin johdossa
Keskusta | 28.11.2025 8:44
Liisa Varjola jatkaa Kymenlaakson Keskustan johdossa – valtionosuusuudistuksen kaatuminen huoletti kokousväkeä
Uutiset | 27.11.2025 12:59
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste