Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Takatalvi iskee viikonloppuna – lunta voi sataa yli viisi senttiä

23.4.2026 15:30
Lue lisää 
Gazan sota
Palestiinalaiskysymys on Gazan sodan myötä noussut arabimaailmassa ihmisten huulille paljon voimakkaammin kuin moneen vuoteen. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Asiantuntijalta kiinnostava arvio: Saudi-Arabia voi ratkaista Gazan sodan

Suomenmaa / STT – Anssi Rulamo 13.11.2023 14:00, muokattu 13.11.2023 15:09
a– a+
Gazan sota

Hamasin terrori-isku Israeliin ja Israelin sotatoimet Gazassa pysäyttivät pidempään jatkuneen lämpenemisen Israelin ja joidenkin arabimaiden väleissä. Erityisen keskeinen on Israelin ja Saudi-Arabian suhde, joka oli kovaa vauhtia etenemässä kohti diplomaattisten suhteiden solmimista.

Ruotsin Ulkopoliittisen instituutin tutkija Anna Vidén uskoo, että Saudi-Arabia voi olla merkittävä peluri Gazan konfliktin ratkaisemisessa. Saudi-Arabiaa tarkkaan seuraavan Vidénin mukaan juuri ennen Hamasin hyökkäystä näytti siltä, että normalisointisopimus Israelin ja Saudi-Arabian välillä oli hyvin lähellä toteutumista.

Julkisesti Saudi-Arabia on tuominnut Israelin sotatoimet ja vierittänyt syytä Hamasin hyökkäyksestä Israelin miehitykselle.

– Saudi-Arabian oli enemmän tai vähemmän pakko laittaa normalisointi jäihin. Luulen, että lopulta se kuitenkin tapahtuu. Luulen jopa, että siihen saattaa olla mahdollista sisällyttää jonkinlainen ratkaisu nykyiseen kriisiin. Saudien ja Israelin sopimukseen voidaan yhdistää jokin järjestely, jossa Saudi-Arabialla ja muilla Persianlahden mailla on jokin rooli Gazassa esimerkiksi rahoittajina, Vidén sanoo STT:lle.

– Normalisointisopimus on niin suuri ja tärkeä asia kaikille, että lopulta se toteutuu. Mutta imagosyistä Saudi-Arabia ei saa näyttää tukevan Israelia juuri tällä hetkellä.

Israel, jonka oikeutta olla olemassa yksikään arabimaa ei aikoinaan hyväksynyt, solmi rauhansopimuksen Egyptin kanssa 1979 ja Jordanian kanssa 1994. Nämä ”kylmät rauhat” ovat myös pitäneet, vaikka esimerkiksi tavallisten egyptiläisten suhtautuminen Israeliin on edelleen negatiivinen.

Vuonna 2020 Israel solmi diplomaattisuhteet Yhdistyneiden arabiemiirikuntien, Bahrainin ja Marokon kanssa. Tämä nähtiin askeleena kohti ”kruununjalokiveä” eli normalisointia Lähi-idän suurimman talouden Saudi-Arabian kanssa.

Saudi-Arabialla on jo pitkään ollut epävirallista yhteistyötä Israelin kanssa, mutta virallisesti maat eivät tunnusta toisiaan. Israelin ja Saudi-Arabian sopimus on ollut myös Yhdysvaltain ulkopolitiikan keskeinen tavoite. Normalisointiin liittyy myös Saudi-Arabian kannalta tärkeitä taloudellisia ja geopoliittisia intressejä.

Lähtökohtaisesti kaikki arabimaat seisovat julkisesti palestiinalaisten puolella ja kannattavat itsenäisen Palestiinan valtion perustamista. Sävyeroja suhtautumisessa palestiinalaiskysymykseen kuitenkin on.

– Saudi-Arabialla on vähän erilainen suhtautuminen palestiinalaisiin. He painostavat heitä enemmän, Vidén sanoo.

– Olen kuunnellut saudien puhuvan asiasta ajatushautomoissa ja mediassa, ja heidän sävynsä palestiinalaisia kohtaan on hyvin tiukka. He katsovat, että palestiinalaisten pitää tulla vastaan ja olla valmiita hyväksymään erilaisia ratkaisuja. Heillä on kyllä ymmärrystä palestiinalaisia kohtaan, mutta he eivät ole yhtä kärsivällisiä kuin vaikkapa Qatar.

Vidénin mukaan Saudi-Arabian tiukentuneen sävyn takana on kruununprinssi Muhammad bin Salman, jota pidetään maan tosiasiallisena johtajana. Kruununprinssi on modernisoinut Saudi-Arabiaa vauhdilla ja pitänyt suhteiden normalisoimista Israeliin tärkeänä tavoitteena.

Kruununprinssin, 38, isä kuningas Salman, 87, on Vidénin mielestä ollut normalisoinnin esteenä.

– Monet ovat olleet sitä mieltä, että normalisointi ei toteudu ennen kuin kuningas kuolee. Mutta näytti siltä, että tästä esteestä oltiin pääsemässä yli. Sitten tuli Gazan kriisi, ja palattiin, jos ei nyt lähtöruutuun, niin ainakin taaksepäin.

Perinteisesti hyvin uskonnollinen ja konservatiivinen Saudi-Arabia on mennyt viime vuosina Muhammad bin Salmanin vetämänä maallisempaan suuntaan, mistä monet saudit ovat iloinneet. Vidén arvioi, että siksi Hamasin käyttämä hyvin uskonnollinen retoriikka ei vetoa saudeihin enää yhtä tehokkaasti kuin ennen.

Toinen tärkeä peluri arabimaista on Qatar, joka on ottanut aktiivisen roolin Israelin ja Hamasin välisessä diplomatiassa ja ponnistellut esimerkiksi Hamasin ottamien panttivankien vapauttamiseksi. Pieneen kokoonsa nähden Qatar on ollut mukana häkellyttävän monessa diplomaattisessa operaatiossa viime vuosina.

– He ovat olleet mukana välittämässä amerikkalaisten vankien vapauttamista Iranissa. Myös Yhdysvaltain vetäytyessä Afganistanista he yrittivät välittää sopimuksia Talebanin kanssa. Heillä on lyhyt mutta varsin vaikuttava historia tällaisessa roolissa, Vidén sanoo.

Qatar on isännöinyt noin kymmenen vuoden ajan Hamasin poliittista toimistoa, ja monet Hamasin johtohahmoista asuvat Qatarin pääkaupungissa Dohassa. Tämä on antanut Qatarille ainutlaatuisen aseman, jossa se on yhtä aikaa Yhdysvaltain liittolainen ja toisaalta isännöi Yhdysvaltain terroristijärjestönä pitämää Hamasia.

– Koska Qatar on pienempi maa kuin Saudi-Arabia, se yrittää profiloida itsensä eri tavalla. Se pyrkii profiloitumaan humanitaarisena ja diplomaattisena toimijana. Qatar katsoo asioita humanitaarisemmasta näkökulmasta, ja palestiinalaiskysymys on heille tärkeämpi.

Tähän liittyy myös se, että Hamas irtautui aikanaan Muslimiveljeskunnasta, johon Qatar suhtautuu positiivisesti, mutta joka on esimerkiksi Saudi-Arabiassa kielletty terroristijärjestö.

Vaikka useimmat arabimaat ovat autoritäärisiä valtioita, niiden johtajien on kuunneltava jossain määrin kansan mielipidettä. Arabimaissakin moni järkyttyi aluksi Hamasin brutaalista iskusta, mutta Gazan siviilien tappaminen koetaan hyvin epäreiluna. Yleinen mielipide on vahvasti palestiinalaisten puolella. Monissa maissa on nähty mittavia protesteja Israelia vastaan.

Monien arabimaiden hallitusten pitääkin tasapainoilla kansan mielipiteen ja geopoliittisten seikkojen välillä.

Vaikka Lähi-idän maat ovat tuominneet laajasti Israelin pommitukset ja maahyökkäyksen Gazaan, mikään arabimaa, jolla on diplomaattisuhteet Israelin kanssa, ei ole katkaissut suhteita.

– Se on kiinnostavaa ja kertoo siitä, että asiat ovat muuttuneet aika radikaalisti, Vidén sanoo.

Esimerkiksi vuoden 1973 jom kippur -sodan yhteydessä Lähi-idän öljyntuottajamaat leikkasivat tuotantoaan vastalauseena sille, että länsimaat tukivat Israelia, mutta nyt ei ole nähty mitään vastaavaa.

Palestiinalaiskysymys on nyt joka tapauksessa noussut arabimaailmassa ihmisten huulille paljon voimakkaammin kuin moneen vuoteen, minkä Vidén arvelee olleen yksi Hamasin tavoitteista sen terrorihyökkäyksen takana.

Etenkin vuoden 2011 arabikevään tapahtumien jälkeen moni arabimaa on keskittynyt enemmän talouteensa ja sisäisen vakauden ylläpitämiseen. Israel ja palestiinalaiskysymys ovat jääneet taka-alalle, ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun hallituksilla on ollut varsin vapaat kädet toimia miehitetyillä palestiinalaisalueilla.

Vidénin mukaan Israelin normalisoimissopimukset eri arabimaiden kanssa eivät antaneet kovin paljoa palestiinalaisille eikä sopimus Saudi-Arabiankaan kanssa näyttänyt muodostuvan edistysaskeleeksi.

– He (Hamas) halusivat olla taas merkityksellisiä. He näkivät, että normalisaatiossa palestiinalaiskysymys jäi jalkoihin eikä kukaan kiinnittänyt juuri siihen huomiota.

Vidén toivookin, että kaikesta karmeudestaan huolimatta sota herättää eri toimijat siihen, että ratkaisu on löydettävä.

– Mielestäni nyt olisi tilaisuuksia ratkaista tämä kriisi, jos se tehdään oikealla tavalla.

Lue myös

YTK:n kysely: Suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta

Työttömyysturvan suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta. Asia käy ilmi...
24.4.2026 10:39

NRK: Norja aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta

Norjassa maan hallitus haluaa kieltää sosiaalisen median käytön alle 16-vuotiailta, kertoo maan yleisradioyhtiö...
24.4.2026 9:42

Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein

Syntyvyys nousi vuonna 2025 hieman edellisvuodesta, kertoo Tilastokeskus. Naisten kokonaishedelmällisyysluku oli viime vuonna 1,30...
24.4.2026 8:39

Aihetunnisteet

Gaza Gazan sota Lähi-itä Saudi-Arabia Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

YTK:n kysely: Suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta
Uutiset | 24.4.2026 10:39
NRK: Norja aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta
Uutiset | 24.4.2026 9:42
Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein
Uutiset | 24.4.2026 8:39
Venäjä hyökkäsi taas Odessaan, useisiin kerrostaloihin osui
Uutiset | 24.4.2026 8:36
Suomeen työstetään järjestelmää, joka mahdollistaisi maksamisen verkkokatkosten aikana
Uutiset | 24.4.2026 8:31
Kelan palveluissa eilen alkanut häiriö on osittain korjattu, mutta katkoja voi olla yhä
Uutiset | 24.4.2026 8:23
Kymmeniä autoja tuhoutui autovarusteluyrityksen tilojen tulipalossa Vantaalla
Uutiset | 24.4.2026 4:42
Trump: Yhdysvallat ei aio käyttää ydinaseita Iranissa
Uutiset | 24.4.2026 3:02
Israelin ja Libanonin välistä aselepoa jatketaan kolmella viikolla
Uutiset | 24.4.2026 2:55
Mighty Arrow jyrähtää käyntiin Niinisalossa – Maavoimien harjoituksessa hiotaan liittolaisten yhteisoperointikykyä
Uutiset | 24.4.2026 1:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
YTK:n kysely: Suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta
Uutiset | 24.4.2026 10:39
NRK: Norja aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta
Uutiset | 24.4.2026 9:42
Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein
Uutiset | 24.4.2026 8:39
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste