Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota

Israel sanoo surmanneensa Iranin kansallisen turvallisuusneuvoston johtajan

17.3.2026 15:57
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan Satakunnan piiri on nimennyt tähän mennessä yhdeksän ehdokasta. Puheenjohtaja Annika Saarikko (kesk.) sai syyskokouksessa lämpimän vastaanoton.

Saarikko Satakunnan syyskokouksessa: Vihreiden ja keskustan vihreä ovat ihan eri värejä – Piirijohto uusiutui ja ehdokaslista täydentyi

Anne Hievanen 4.12.2022 15:53, muokattu 5.12.2022 10:49
a– a+
Keskusta

”Luonto, sen värit ja luontosuhde riippuvat siitä, mistä ja kuka sitä katsoo.”

Näin aloitti valtiovarainministeri ja keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko puheensa Satakunnan piirin syyskokouksessa , joka pidettiin Luvian yhtenäiskoululla Eurajoella lauantaina.

Luontosuhde ei ole Saarikon mukaan kaikilla sama.

– Ei ole sattuma että vihreillä ja keskustalla on molemmilla vihreän sävyjä, mutta tuo sävy on puolueilla ihan eri. Keskustan vihreä perustuu luonnon kumppanuuteen, Saarikko korosti.

Puheenjohtajan mukaan keskusta on marjastajien, metsästäjien ja maanomistajien puolue, ja maanomistajia on Suomessa kaikkiaan 620 000.

– Tämän asian oli nyt aika tulla pintaan. Arvojen törmäys tapahtui luonnonsuojelulaissa, ja tuon myötä näkyi, mitä toisessa vihreän sävyisessä puolueessa ajatellaan.

Saarikko sanoo olleensa ylpeä siitä, että keskusta on puolustanut arvoja ja linjoja näyttävämmin kuin pitkään aikaan. Aihe on kuplinut ja hiertänyt välejä hallituksessa, mutta kyse on keskustan ydinarvoista. Taisto oli pakko käydä, eikä periksi voi antaa.

Satakunnassa kun oltiin, Saarikko totesi olevansa vaikuttunut Eeva Kallin työpanoksesta eduskuntaryhmän johdossa. Kiitokset jatkuivat, kun Luvian yhtenäiskoulun lavalle astui Eeva Kalli.

– Eduskuntaryhmä ei ole päästänyt puolueen puheenjohtajaa viime viikkoina vähällä, Kalli totesi.

Viime päivinä tapahtunutta kuohuntaa hän ei silti pidä ainutkertaisena.

– Töyssyjä tulee loppumetreillä. Tämä on ollut vaikea kausi, ja aivan poikkeukselliset asiat ovat kohdanneet meitä.

Kalli puolusti vahvasti oman eduskuntaryhmänsä ottamaa toimintalinjaa asiassa.

– Myönnän, että toimintatapa oli poikkeuksellinen. Me tunnistimme, että asia on niin tärkeä. Emme voi edistää edes luonnonsuojelun kaltaista hyvää asiaa tavalla, joka aiheuttaa harmaan alueen liittyen omaisuuden suojeluun.

Kalli muistutti hallituskumppaneita siitä, että toimintatapojen suhteenkaan kukaan ei ole täysin synnitön: irtiottoja on tapahtunut myös muiden hallituspuolueiden toimesta,

Satakunnan osalta Kalli nosti koulutusasiat elämän ja kuoleman kysymyksinä.

– Me tarvitsemme kaikentasoista koulutusta, myös korkeakoulutusta, ja tulemme taistelemaan Rauman OKL: n kehittämisen puolesta.

Jos puhe luisti tilaisuuden pääpuhujilta, liki samaan ylsi myös Satakunnan piirin oma väki. Eurajoen kunnallisjärjestön puheenjohtaja Marja-Leena Siiri kiitti Saarikkoa ja Kallia. Irtiotot hallitustyöstä ovat olleet hänen mielestään oikeutettuja ja keskustan aatemaailmaa kunnioittavia.

– Ilman keskustalaista politiikkaa olisi viljelijöille ollut luvassa kylmää kyytiä, Siiri latasi.

Siiri kannusti keskustalaisia uskomaan lujasti yhdessä tehtävän vaalityön tuloksiin.

– Kehutaan surutta toisiamme niin, että aidan seipäätkin huomaavat keskustassa olevan hyviä, taitavia, edistyksellisiä ja sympaattisia poliitikkoja valtakunnalliseen päätöksentekoon.

Yleisöpuheenvuoroissa Pasi Koski totesi  620 000 suomalaisen metsänomistajan kiittävän keskustaa luonnonsuojelulain päätöksestä.

Mikko Uusitalo korosti, että viime päivien uutiset ovat juuri sitä politiikkaa, mitä keskustalaiset ovat kaivanneet.

– Satakunnassa kaivataan kovia otteita, Jokainen keskustalainen ymmärtää, että hyvä metsänhoito on parasta suojelua, Uusitalo sanoi.

Paikkansa piirin puheenjohtajana jättänyt Satu Pietilä pahoitteli tilaisuudessa paikallista mediaa, jossa toimittajat ovat hänen mukaansa ”mätkineet keskustaa oikealta ja vasemmalta”.

– Maakuntalehden kolumnisti totesi kirjoituksessaan, että Satakunnassa keskustalaiset hakevat puolueen puheenjohtajalle seuraajaa. En tunnista moista väitettä. Suomi ja Satakunta tarvitsevat valtiovarainministeri Annika Saarikkoa ja eduskuntaryhmän puheenjohtajana toimivaa Eeva Kallia, Pietilä painotti.

Piirin uudeksi puheenjohtajaksi valittiin  Jari Lepistö (vasemmalla) , toiminnanjohtajana toimii Leena Pellikka, uusiksi varapuheenjohtajiksi valittiin Matti Hatanpään ja kuvasta puuttuva Jorma Pohjus. Varapuheenjohtajana jatkaa (kuvassa oik.) Juha Suonpää. (Kuva: Anne Hievanen)

Kevään eduskuntavaaleissa keskustan listalle Satakunnassa asetettiin ehdokkaaksi Marja Vaitomaa Eurajoen Luvialta.

Jo aiemmin nimetyt ehdokkaat ovat Aila Haikkonen Porista, Vilho Hakala Nakkilasta, Joonas Immonen Huittisista, Eeva Kalli Eurasta, Juha Kantola Porista, Jari Lepistö Karviasta, Tuula Nikula-Häkli Kokemäeltä ja Niklas Vähä-Ettala Raumalta.

Piirin uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Jari Lepistö. Varapuheenjohtajana jatkaa Juha Suonpää Eurasta, ja uusina varapuheenjohtajina aloittavat vuoden alussa Matti Hatanpää Porista ja Jorma Pohjus Kankaanpäästä.

Syyskokouksessa oli paikalla kaikkiaan 87 henkilöä.

Lue myös

Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta

Suomalainen mönkijäyritys on epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta, kertoo Yle.Ylen Helsingin käräjäoikeudelta saamien tietojen mukaan...
17.3.2026 17:25

Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa

Yhdysvalloissa terrorisminvastaisen keskuksen johtaja Joseph Kent on eronnut vastalauseena Iranissa käytävälle sodalle. Kent...
17.3.2026 17:16

Israel jatkoi iskuja Beirutin esikaupunkialueille

Israel on jatkanut tiistaiaamuna iskuja Libanonin pääkaupungin Beirutin eteläisille esikaupunkialueille, Libanonin valtiollinen media...
17.3.2026 16:57

Aihetunnisteet

Annika Saarikko eduskuntavaalit 2023 Eeva Kalli Keskusta satakunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Israel jatkoi iskuja Beirutin esikaupunkialueille
Uutiset | 17.3.2026 16:57
Onko Kuuba seuraavana USA:n agendalla? – Trump: ”Uskon, että minulla on kunnia ottaa Kuuba”
Uutiset | 17.3.2026 16:43
Keskustan Hoskonen lyttäsi hallituksen liikennesuunnitelman – ”Suomen tiestö, raiteet ja sillat rapistuvat niin kovaa vauhtia, että korvissa soi”
Uutiset | 17.3.2026 16:38
Israel sanoo surmanneensa Iranin kansallisen turvallisuusneuvoston johtajan
Uutiset | 17.3.2026 15:57
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Presidentti Stubb: Lähi-idän sota vie huomiota pois Ukrainasta
Uutiset | 17.3.2026 15:31
Mediat: Orpo torjuu perintöveron poistamisen kehysriihessä
Uutiset | 17.3.2026 15:30
EU auttaa Ukrainaa avaamaan kiistellyn Druzhba-öljyputken
Uutiset | 17.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Israel jatkoi iskuja Beirutin esikaupunkialueille
Uutiset | 17.3.2026 16:57
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste