Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sopeutustoimet

Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”

30.9.2026 17:37
Lue lisää 
Eduskunnan kyselytunti
Keskustaministerit Annika Saarikko ja Matti Vanhanen selvittivät hallituksen talous- ja työllisyyspolitiikka oppositiolle. (Kuva: Lehtikuva)

Saarikko joutui heti pääministerin tuuraajaksi ­– Vanhanen opetti perussuomalaisille talouden realiteetteja

Koronan hyvä hoito on nyt parasta suomalaista talouspolitiikkaa, keskustajohtaja sanoi
Pekka Pohjolainen 10.9.2020 18:32, muokattu 11.9.2020 13:06
a– a+
Eduskunnan kyselytunti

Pääministerin sijaisen tehtävät vastaanottanut keskustan tuore puheenjohtaja Annika Saarikko joutui heti eduskunnan kyselytunnilla pääministeri Sanna Marinin (sd.) tuuraajaksi.

Marin joutui jättämään paikkansa tyhjäksi saatuaan Koronavilkku-sovelluksen kautta ilmoituksen altistumisesta.

Tiede- ja kulttuuriministerin pestiä hallituksessa hoitava Saarikko joutuikin ottamaan kyselytunnilla muutamaan otteeseen kantaa koko hallituksen puolesta työllisyyslinjauksia myöten.

Perussuomalaisten Mari Rantasen kysymykseen hallitusohjelman avaamisesta Saarikko vastasi, että politiikkaa tehdään kulloisessakin ajassa.

– Olisitteko toimineet toisin näinä kriisikuukausina, globaalin pandemian aikana, suhteessa esimerkiksi siihen elvyttävään politiikkaan, jota olemme tehneet ja pitäneet Suomen talouden pyöriä pyörimässä?

Saarikon mukaan on selvää, että talouden tilannekuva on muuttunut, eikä Suomen kannata luopua pitkäjänteisestä vähintään 75 prosentin työllisyystavoitteesta.

– Maailmantalouden reaaliteeteille ei hyväkään hallitus voi mitään. Ja siksi ajassa tehtävä politiikka tarkoittaa tilannearvion tarkistamista, mutta ei uusien työpaikkojen luomisen tavoitteesta ole kukaan tinkimässä.

Saarikko katsoi, että koronan hyvä hoito on tällä hetkellä parasta suomalaista talouspolitiikkaa.

– Ei ole sattumaa, että hallitus on erittäin kunnianhimoisesti ja määrätietoisesti halunnut olla vahvistamassa esimerkiksi testaamisen määrää ja jonojen purkamista, jotta suomalainen työelämä ei pysähdy, jotta yhä useampi pysyisi terveenä ja sitä kautta talouden pyörät pyörimässä.

Perussuomalaiset tivasivat kyselytunnilla valtiovarainministeri Matti Vanhaselta vaikutusarviota EU:n 750 miljardin euron elpymispaketille.

Vanhanen sanoi, että sellainen voidaan tehdä vasta myöhemmin, koska vielä ei tiedetä millä tavoin rahoja tullaan lopulta käyttämään.

Valtiovarainministeri antoi myös ymmärtää, ettei joidenkin Euroopan maiden huonolla taloudenpidolla melskaaminen auta tässä tilanteessa.

– Me emme aina voi vaikuttaa siihen, mitä aiemmin on tapahtunut ja missä tilanteessa ollaan.

Vanhasen mukaan kuhunkin tilanteeseen suhtautua realiteettina. Sitä, mikä eri maiden velkataso on, ei voida muuttaa.

– Ei meillä finanssikriisissäkään ollut vaikutusarvioita. Emmekä me voineet mitään sille, että pankeissa oli tehty virheitä. Silti silloin hallitus ratkaisukeinona toi tähän saliin takauspäätöksen.

Vanhanen kertoi, että takauspäätös oli suuruudeltaan 50 miljardia euroa.

– Yhdellä päätöksellä me takasimme pankkijärjestelmän.

Vanhanen muistutti, että pankkeja tarjouduttiin tuolloin myös pääomittamaan neljällä miljardilla eurolla pankkien omistajien sijasta.

– Moni, myös minä, harmittelimme, että ovatpa pankit hoitaneet asiansa huonosti. Mutta se turvasi järjestelmän. Riittävän uskottava yhteinen toiminta turvasi järjestelmän, eikä ongelmia syntynyt. Ja samasta on kyse tässä, me yhdessä elvytämme Euroopan taloutta, Vanhanen summasi.

Lue myös

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtajan paita herätti huomiota kyselytunnilla

Eduskunnan kyselytunnilla torstaina huomion vei asiakysymysten lisäksi vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jenni Pitkon t-paita. Pitkon...
11.9.2020 9:00

Aihetunnisteet

eduskunnan kyselytunti elvytyspaketti Perussuomalaiset Talouspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
SDP esittää hallitukselle epäluottamusta Lähi-idän politiikasta – Kurvinen: Näin äänestää keskusta
Uutiset | 29.9.2026 16:01
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:00
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Oikaisu uutiseen Britannian ydinasesuojan laajentamisesta
Uutiset | 30.9.2026 17:36
Kehitysjärjestöt: Kokoomuksen leikkausohjelma tarkoittaisi kehitysyhteistyön totaalista romuttamista
Uutiset | 30.9.2026 17:34
Keskustan Ovaska: Hallituksella ei pitäisi olla varaa seistä tumput suorina, kun Suomeen syntyy uutiserämaita
Uutiset | 30.9.2026 16:32
Jouni Ovaska: Suomelle selkeämpi strategia datakeskusinvestointeihin
Uutiset | 30.9.2026 16:13
Ylen ohjelmatyöntekijät vetoavat poliitikkoihin kotimaisen median turvaamiseksi
Uutiset | 30.9.2026 15:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21
Lukijalta: Poliitikkojen tunnustettava julkisen talouden tosiasiat – eläkkeitä leikattava ja veroja korotettava
Mielipide | 30.9.2026 8:41
Lukijalta: Tekopyhää toimintaa
Mielipide | 30.9.2026 8:40
Lukijalta: Suomen olemassaolon reunaehdot talvisodan jälkeen
Mielipide | 30.9.2026 8:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste