Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Kekkonen nousi eduskuntaan 90 vuotta sitten – Paasikivi rökitti fasistit, RKP oli suurempi kuin kokoomus

30.6.2026 21:30
Lue lisää 
Keskustan kesäkokous
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko puhui Seinäjoella puolueen eduskuntaryhmän kokouksessa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Saarikko ehdottaa opiskelijoiden tulorajojen nostamista keinoksi työvoimapulaan – "Se todennäköisesti vahvistaisi myös julkista taloutta"

Eduskuntaryhmän kesäkokouksessa puhunut keskustajohtaja puolusti myös maaviljelijöitä ilmastosyytöksiltä
Samuli Vänttilä 25.8.2021 10:06, muokattu 26.8.2021 9:49
a– a+
Keskustan kesäkokous

Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko ehdottaa opiskelijoiden tulorajojen nostamista keinoksi hillitä monia aloja vaivaavaa työvoimapulaa.

Saarikko nosti asian esille keskutan eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Seinäjoella pitämässään puheessa.

Saarikon mukaan opintotuen korotus olisi määräaikainen toimi, jolla pyrittäisiin kasvun vauhdittamiseen. Lisätyö ei kuitenkaan saisi hidastaa opintojen etenemistä.

– Saamani ensimmäiset selvitykset myös osoittavat, että tulorajojen nosto todennäköisesti myös vahvistaisi julkista taloutta, hän sanoi.

Saarikko ehdotti osaajapulan ratkaisuksi myös eläkeläisten verotuksen muuttamista reilummaksi niille, jotka tekevät töitä eläkkeellä olemisen yhteydessä.

Saarikko sanoi käynnistäneensä kansliapäällikkö Juha Majasen kanssa tehtävän ripeän selvitystyön, jossa pyritään löytämään keinoja sille, että työ ja työntekijät kohtaisivat paremmin toisensa. Tässä yhteydessä Saarikko viittasi myös koronanhoitoon ja terveydenhuollon rajallisiin voimavaroihin.

– Haluan kysyä, miten rajalliset terveydenhuollon voimavarat kohdennetaan jatkossa, kun korona jää keskuuteemme?

Saarikko korosti puheessaan myös työperäisen maahanmuuton merkitystä. Hän painotti, että työn perässä pitäisi saada tulla nykyistä helpommin maailmalta Suomeen. Myös maahanmuuttajataustaisten yrittäjyydessä on valtiovarainministerin mukaan valtavat mahdollisuudet.

– Ilman muualta tulevien osaajien joukkoa tämä maa näivettyy.

Puheessaan Saarikko puolusti myös suomalaisia maanviljelijöitä ilmastonmuutokseen liittyviltä syytöksiltä. Maatalouden ilmastopäästöt ovat olleet otsikoissa sen jälkeen, kun vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo penäsi maataloudelta enemmän ilmastotoimia.

Saarikko korosti, että harvassa ammatissa ilmastonmuutoksen seuraukset näkyvät yhtä selvästi kuin kuivasta kesästä kärsivän viljelijän heinäpellon laidalla.

– Maanviljelijät ja metsänomistajat kyllä tietävät mitä tekevät. He ovat minun ajattelussani kunniapaikalla ilmastonmuutoksen ratkaisijana, eivät syytettyjen penkillä tai jarrumiehiksi leimattuina. 

Saarikon mukaan maanviljelijöiden tekemän hiilensidonnan vahvistamiseksi on luotava toimivat hiilensidontamarkkinoiden pelisäännöt sekä kansallisesti että kansainvälisesti.

– Valjastamalla markkinat sitomaan hiiltä ohjataan rahoitusta esimerkiksi peltomaan hiiltä sitovaan käsittelyyn, metsitykseen tai uusien hiiltä kaappaavien teknologioiden käyttöönottoon. 

Saarikon mukaan kiireellisin toimenpide on tukea toimivan vapaaehtoisen hiilensidontamarkkinan syntymistä.

Suomessa olisi Saarikon mielestä myös mahdollisuus kehittää ilmastorahastoa siten, että se toimisi alustana hiilipörssille, jonka kautta voitaisiin rahoittaa hiilensidontaa.

– Myöhemmin hiilipörssi voisi olla osa kansainvälistä päästökauppaa. Aion myös valtiovarainministerinä edistää päästöjen hinnoittelua kansainvälisesti. Kun Amerikka ja Kiina toimisivat samoilla pelisäännöillä kuin eurooppalainen teollisuus jo nyt toimii, markkinat ovat reilumman ja fossiilitalous saadaan historiaan. 

Keskustajohtaja otti kantaa myös kertakäyttökulttuurin ja voimakkaan kuluttamisen aiheuttamiin ilmastopäästöihin. Hän nosti ilmastotyön sankariksi suomalaisen kestävän kasvun vaarit ja mummot.

Hän muistutti menneistä ajoista, jolloin mummolassa rikkimenneet vaatteet paikattiin, rikkimenneet kengät vietiin suutariin ja televisio korjaajalle. Sama pesukone pyöri nurkassa parikymmentä vuotta. 

– Siksi kehotankin meitä kaikkia: Ole ilmastomummo, kestävän kulutuksen vaari.

Puheensa lopulla Saarikko kannusti keskustan kansanedustajia etsimään ja luomaan rohkeasti uusia ideoita. Hän sanoi haluavansa keskustan olevan paras puolue ideoimaan ja innostumaan.

– Kun etsimme itsellemme ja Suomelle suuntaa, emme ylenkatso kenenkään ehdotusta tai politiikan pyrkimystä. Olemme väylä ajatuksille vaikuttaa, uusien inhimillisten keksintöjen versojen kasvaa. Politiikka on paikka, jossa pitää rohkeasti luoda uutta, saada kokeilla, rakentaa eri tavalla.

Keskiviikkona alkanut keskustan eduskuntaryhmän kesäkokous jatkuu torstaille saakka.

Lue myös

Tiede- ja kulttuuriministeri Kurvinen: Opintotuen tulorajoja tulee nostaa määräaikaisesti

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) esittää opintotuen tulorajojen määräaikaista nostoa työvoimapulan helpottamiseksi....
25.8.2021 12:54

Saarikolla on valmius poliisin budjetin korottamiseen

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) kertoo valtiovarainministeriön ja sisäministeriön käyvän perjantaina läpi poliisin ensi...
25.8.2021 17:07

Edessä on vaikea budjettiriihi, mutta keskustan kansanedustajat uskovat sovun löytyvän – "Meillä on ideologisia erimielisyyksiä"

Budjettiriihen lähestyessä hallituspuolueet ovat heittäneet ilmoille toinen toistaan räväkämpiä vaatimuksia. Keskusta puhuu työllisyystoimista...
25.8.2021 18:58

Aihetunnisteet

Annika Saarikko eduskuntaryhmän kesäkokous Keskusta Keskustan eduskuntaryhmä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mitä jos myrsky vahingoittaa autoa? – ”Ei saa siirtää omin päin”
Uutiset | 30.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Helsinkiläiset passiivisimpia seulonnoissa
Uutiset | 1.7.2026 22:30
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Auto pitäisi pitää helteellä aina varjossa – yllättävä riski jopa tuulilasille
Uutiset | 1.7.2026 21:45
Matkailuajoneuvojen kanssa yllättävä tulipaloriski
Uutiset | 1.7.2026 21:15
Näin moni mökkeilee yksin – vuosittaisten mökkipäivien määrä vaihtelee suomalaisten välillä rajusti
Uutiset | 1.7.2026 20:50
Aurinkovoima kasvaa huimasti – näin suuri lisäys on tullut tänä vuonna
Uutiset | 1.7.2026 20:30
Rattijuopumuksesta tuli rikos sata vuotta sitten
Uutiset | 1.7.2026 20:00
Ranskalaismedia: Kiina yritti painostaa Suomen suurlähetystöä perumaan Pride-teemaisen juoksutapahtuman
Uutiset | 1.7.2026 17:21
Englannissa mittaushistorian lämpimin kesäkuu
Uutiset | 1.7.2026 17:10
MTK: Venäjän tariffipäätös nostaa lannoitteiden hintoja
Uutiset | 1.7.2026 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsinkiläiset passiivisimpia seulonnoissa
Uutiset | 1.7.2026 22:30
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Auto pitäisi pitää helteellä aina varjossa – yllättävä riski jopa tuulilasille
Uutiset | 1.7.2026 21:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sunnuntailisät ovat oikeudenmukainen korvaus poikkeuksellisesta työajasta
Mielipide | 1.7.2026 17:00
Lukijalta: Miljardisäästöt siirtymällä kantatietopotilasjärjestelmään
Mielipide | 1.7.2026 16:57
Lukijalta: Kohtaamisessa on kasvun avaimet
Mielipide | 1.7.2026 16:55
Lukijalta: Tilapäiset valiokunnat murtavat vaalituloksen
Mielipide | 1.7.2026 16:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste