Keskusta haluaa eroon sähkön hintapiikeistä – puolue esittää "pakkaspuskuria" ja kotitalouksien sähköveron poistoa
Keskusta haluaa tehdä sähkön hintapiikeistä historiaa vuoteen 2035 mennessä. Puolue esitteli tiistaina eduskunnassa kolme ratkaisua, joilla tavoite voitaisiin saavuttaa.
Ensimmäinen uusi idea on ”pakkaspuskuri”. Kyseessä on rahasto, josta tuettaisiin säävarman sähkön investointeja kaikkialle Suomeen. Varat rahastoon kerättäisiin datakeskusten puskurimaksuilla.
Kerättävä maksu olisi 1,5 senttiä kilowattitunnilta. Keskustan tavoite on, että vuoteen 2035 mennessä pakkaspuskurista on vivutettu ainakin kahdeksan miljardin euron edestä investointeja säävarmaan sähköön.
– Tyynellä pakkaskelillä sähkön hinta kohoaa Suomessa pilviin. Viime talvena se nousi pahimmillaan yli 80 senttiin kilowattitunnilta. Tavalliselle suomalaiselle perheelle se voi tarkoittaa kohtuuttoman suurta sähkölaskua juuri silloin kun koti on pidettävä lämpimänä. Myös yrityksille rajut hintapiikit aiheuttavat ongelmia ja epävarmuutta, keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen perusteli tiedotustilaisuudessa.
Jos mitään ei tehdä, tilanne on Kaikkosen mukaan vain pahenemassa datakeskusten myötä.
– Niin tämä ei voi mennä, että datakeskuksia nousee maahan holtittomasti kuin sieniä sateella, sähkön hinta nousee ja tavallinen suomalainen yrittäjä tai kuluttaja maksaa, Kaikkonen summasi.
Keskustan varapuheenjohtajan Markku Siposen mukaan nykyongelmien ydin on se, että Suomessa ei ole riittävästi säävarmaa sähköntuotantoa. Sitä saataisiin Siposen mukaan esimerkiksi pakkaspuskureiksi valjastettavan kotimaisen Wärtsilän moottoreista, joita voitaisiin pyörittää esimerkiksi biodieselillä, biokaasulla tai tulevaisuudessa jopa vedyllä.
– Ajatus tässä on se, että kun nämä isot sähkönkuluttajat eivät pysty joustamaan kulutuksessa, heidät pitää myöskin sitouttaa osallistumaan säävarmaan sähköntuotantoon niin, että hintapiikit eivät jatkossa karkaa.

Keskusta esittää Hintapiikit historiaan -ohjelmassaan myös kotitalouksien sähköveron poistoa ja datakeskusten verotuksen kiristämistä.
Keskusta poistaisi kotitalouksilta sähköveron portaittain vuoteen 2035 mennessä. Omakotitalossa, jonka kulutus on 20 000 kilowattituntia, ratkaisu tarkoittaisi 562 euroa kevyempää verotusta vuodessa.
Uudistus rahoitettaisiin datakeskusten sähköveron nostolla yhdellä sentillä ja koko verokertymän kasvulla. Keskustan mallissa lisääntyvä verotuotto kanavoitaisiin suoraan suomalaisten kotitalouksien hyväksi portaittain niin, että lopulta vero poistuisi kokonaan.
– Suomalaisia on suojattava nousevilta sähkön hinnoilta ja hintapiikeiltä. Meidän mallissamme jokainen uusi datakeskus laskee suomalaisten sähköverotusta, keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli selvitti.
Samaan pakettiin kuuluu myös uusi lähisähkösuunnitelman, jolla puolue tavoittelee sähköntuotannon tuplaamista. Keskusta asettaisi datakeskuksille uudet lupaehdot.
– Jatkossa datakeskusten pitää lisätä puhtaan sähkön tuotantoa kulutuksensa verran ja sähkön pitää tulla omasta maakunnasta tai lähialueelta, Siponen tiivisti.
Siposen mukaan pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) tekivät Googlen kanssa melko huonon diilin.
– Oli aika kovia puheita, että Google tuo tullessaan sähkön, mitä käyttävät. Mutta kun vähän tarkemmin on asiaa pengottu, eiväthän he tuo itse asiassa yhtään uutta megawattia uusiutuvaa energiaa, vaan he käytännössä ostavat uusiutuvaa energiaa nykyisistä tuulipuistoista eri puolilta Suomea. Jotta me saamme turvattua sen sähköntuotannon jatkossa, datakeskukset on velvoitettava lisäämään puhtaan energian tuotantoa oman kulutuksensa verran.
Mallissamme jokainen uusi datakeskus laskee suomalaisten sähköverotusta.
Eeva Kalli
Suunnitelmassa poistettaisiin myös merkittävä itäisen Suomen tuulivoimarakentamisen pullonkaula.
Tällä hetkellä rakentaminen on vaikeaa, koska tuulivoimalat häiritsevät Puolustusvoimien tutkakuvaa. Keskusta ratkaisisi ongelman valjastamalla tuulivoimalat ilmavalvonnan tueksi modernilla teknologialla.
Keskustan laskelmien mukaan pelkästään itäisen Suomen tuulivoimapotentiaali vapauttamalla Suomen sähköntuotanto voitaisiin jopa tuplata. Tämä on alueelle merkittävä elinvoimakysymys, jonka ratkaiseminen alentaa myös sähkön hintaa.
Itä-Suomen tuulivoimakysymyksessä tarvitaan Kaikkosen mukaan selkeämpää johtajuutta ja uutta otetta, jotta hankkeita ryhdytään viemään käytännön tasolla eteenpäin.
– Rahoitukseen tarvitaan tuulivoiman tuottajat, mahdollisesti jonkin verran Puolustusvoimat, joka voisi saada vaikkapa droonitorjuntaan uusia mahdollisuuksia uusilla sensoreilla. Myös Euroopan unionin rahoitus olisi syytä selvittää, olisiko se mahdollista.
Kaikkosen mukaan nykyinen hallitus on nukkunut noin neljä vuotta ja datakeskusbuumi on karannut käsistä. Datakeskuksia tulee ”vähän miten sattuu ja minne sattuu”, ja kokonaisuutta ei tunnu johtavan kukaan. Tähän tarvitaan muutos.
– Kun tämä hoidetaan oikein, tästä voi syntyä paljon työtä suomalaisille ja hyvä kilpailuvaltti Suomelle. Ja samalla pidetään suomalaisten sähkölaskut kohtuullisina, Kaikkonen totesi.

Keskustan mallilla datakeskusten verorasitus tuplaantuisi nykyisestä, mikä voisi heikentää Suomen houkuttelevuutta investointikohteena. Siposen mukaan suomalaisesta sähköstä tehdään kuitenkin premiumtuotteita, joita myydään maailmalle premiumhintaan.
– Ja meidän käsityksemme on, että tämmöinen maltillinen korotus ei tule investoreita viemään pois. Toki joku voi perua, ja varmasti kritiikkiä tulee, mutta me näemme että tämä on oikeudenmukainen toimi Suomen ja suomalaisten kannalta, Siponen näki.