Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”

3.8.2026 10:58
Lue lisää 
Nato-prosessi
Pääministeri Magdalena Andersson ei ollut kovin huolissaan moitteista ja epäluottamuspuheista. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / JAVIER SORIANO)

Ruotsissa vasemmistopuolue ja ympäristöpuolue vaativat hallitukselta selvitystä Turkki-sovusta

Epäluottamuslauseelle ei löydy riittävää tukea
STT 29.6.2022 15:19, muokattu 29.6.2022 15:31
a– a+
Nato-prosessi

Ruotsissa hallitus saa kovaa kritiikkiä vasemmistopuolueelta ja ympäristöpuolueelta Turkin kanssa neuvotellusta ratkaisusta, jonka avulla Turkki saatiin perumaan vetonsa Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle.

Vasemmistopuolueen puheenjohtaja Nooshi Dadgostar vaati, että hallitus kutsuu koolle kaikki puoluejohtajat ja selvittää, mitä se on Turkille luvannut.

–  Nyt pitää panna kortit pöydälle. Mediatietojen mukaan näyttää siltä, että ulkovalta saa päättää kenet karkotetaan ja mitä ruotsalaisissa lehdissä saa julkaista, Dadgostar paheksui.

Hän sanoi, että vasemmistopuolue on varoittanut antamasta Ruotsin turvallisuuspolitiikkaa Turkin ja presidentti Recep Tayyip Erdoganin käsiin.

–  Se kiistettiin, mutta tässä me nyt olemme. Turkki sanoo Ruotsin tehneen suuria myönnytyksiä, mutta hallitus sanoo, ettei se pidä paikkaansa, Dadgostar sanoi.

Hän ei kuitenkaan pitänyt perusteltuna tässä vaiheessa esittää ulkoministeri Ann Lindelle epäluottamuslausetta. Myös ympäristöpuolue ilmoitti, ettei se aio tukea mahdollista epäluottamuslausetta.

–  Jatkamme oman näkemyksemme ajamista, sanoi puolueen toinen puheenjohtaja Per Bolund.

Bolundin mukaan nyt on käynyt juuri niin kuin Nato-jäsenyyttä epäilleet varoittivat.

–  On huolestuttavaa, että kun kysymys on terrorismin vastaisesta taistelusta, määritellään se Turkin terrorisminäkemysten mukaisesti. Myös disinformaatiota koskevat muotoilut ovat huolestuttavia. Sopimus on epämääräinen ja luo epävarmuutta Ruotsin kurdilaisille järjestöille, Bolund sanoi.

Kurditaustainen, vasemmistopuolueesta irtaantunut kansanedustaja Amineh Kakabaveh oli erittäin pettynyt sopimukseen. Hänen mukaansa Ruotsi antoi sopimuksella periksi ”islamilaiselle diktatuurille” Turkille ja poikkesi täysin ulkopoliittiselta linjaltaan.

Kakabaveh haluaa ulkoministeri Linden tulevan selittämään sopimuksen sisältöä ulkoasiainvaliokunnassa ja sanoi myös harkitsevansa epäluottamuslauseen esittämistä Lindelle. Tähän hän tarvitsisi kuitenkin 34 muun kansanedustajan tuen, jota ei nyt näyttänyt olevan saatavissa.

Kakabavehin tuki valtiopäivillä on aiemmin pariin otteeseen ratkaissut Ruotsin sosiaalidemokraattien vähemmistöhallituksen pysymisen pystyssä.

Pääministeri Magdalena Andersson ei ollut kovin huolissaan moitteista ja epäluottamuspuheista.

–  Yli 80 prosenttia kansanedustajista edustaa puolueita, jotka kannattavat Natoon liittymistä. Heidän olisi vaikea perustella, miksi he kannattavat epäluottamusta ministerille, joka oli mukana neuvottelemassa sovusta, Andersson sanoi Ruotsin television haastattelussa.

Oppositiopuolueista maltillinen kokoomus ja ruotsidemokraatit torjuivat myös ajatuksen epäluottamuslauseen jättämisestä ja sanoivat keskittyvänsä nyt kaatamaan koko hallituksen 11. syyskuuta pidettävissä valtiopäivävaaleissa.

Lue myös

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan, kertoo valtakunnansovittelijan toimisto. Uusi valtakunnansovittelija Nikolas Elomaa...
3.8.2026 15:39

Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa

HoviRuoka vetää pois markkinoilta erän maidotonta riisipuuroa, kertoi Ruokavirasto maanantaina.Takaisinvedettävien tuotteiden epäillään sisältävän...
3.8.2026 15:23

Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun

Oman parlamenttiryhmänsä perustanut entinen pääministeri Mateusz Morawiecki saattaa pyrkiä Puolan Peter Magyariksi, arvioi tutkija. Voi myös olla, ettei maahan saada seuraavissa vaaleissa enää enemmistöhallitusta.
3.8.2026 14:57

Aihetunnisteet

kurdit Nato Ruotsi Turkki Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kreetalla maastopalojen takia evakuoidut päässeet jo osin palaamaan – Ranskaan matkalla ukrainalaisia palopelastajia
Uutiset | 31.7.2026 10:33
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan
Uutiset | 3.8.2026 15:39
Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa
Uutiset | 3.8.2026 15:23
Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun
Uutiset | 3.8.2026 14:57
Ruotsissa huviveneeseen törmänneen rahtialuksen kapteeni vangittiin
Uutiset | 3.8.2026 14:50
Kosovossa tutkitaan mahdollista uutta joukkohautaa
Uutiset | 3.8.2026 14:44
Suomi viilenee, Eurooppa lämpenee – koulujen alku lähestyy epävakaassa säässä
Uutiset | 3.8.2026 14:37
Borrelioositilanne on pysynyt tasaisena
Uutiset | 3.8.2026 13:31
Nilkat vilkkuen heinikkoon? Kehitteillä oleva borrelioosirokote iskisi ihmisen kautta bakteereihin jo puutiaisessa
Uutiset | 3.8.2026 13:30
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Fintraffic: Noin puolet kuljettajista ajaa ylinopeutta maanteillä
Uutiset | 3.8.2026 12:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan
Uutiset | 3.8.2026 15:39
Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa
Uutiset | 3.8.2026 15:23
Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun
Uutiset | 3.8.2026 14:57
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste