Purra: Venäjän jäädytettyjen varojen hyödyntämisessä tarvitaan jatkotoimia – päätöstä ei ole hyväksytty virallisesti
Venäjän jäädytettyjä varoja hyödynnettäneen pian Ukraina-tuessa. Jäädytettyjen varojen kanssa tarvitaan kuitenkin myös jatkotoimia, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.).
Purra kommentoi asiaa EU-maiden valtiovarainministerien kokouksen jälkeen.
EU-maat saavuttivat suurlähettiläiden kokouksessa viime viikolla periaatteellisen sovun siitä, kuinka Venäjän jäädytettyjen varojen tuottoja tulisi käyttää Ukrainan hyväksi. Sen mukaan tuottoja tulisi jakaa osaksi Ukrainan sotilaallista tukea ja Ukrainan elpymistä koskevaa tukea.
Virallisesti päätöstä ei ole hyväksytty, eikä Purralla ollut tietoa aikataulusta.
Hän vastasi myös kysymykseen siitä, tulisiko Venäjän jäädytetyistä varoista hyödyntää muutakin kuin vain niiden tuottoja. Purran mukaan jatkotoimissa on hankala löytää ratkaisuja niin, että järjestelmä olisi joka suunnasta kestävä.
– Mutta samaan aikaan kyllä me olemme sitä mieltä, että meidän täytyy löytää ratkaisuja myös tätä kautta, hän sanoi.
Purran mukaan puheenvuoroja asiasta käyttivät kokouksessa maat, jotka muutenkin pitävät Ukraina-tukea esillä.