Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Raja-aidan rakentamiseen menee aikaa, mutta se on merkittävä panostus tulevien vuosikymmenien ajaksi, keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jouni Ovaska arvioi. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Puolueet STT:n kyselyssä: Sotimisen välttäminen ei saa tuoda venäläisille suoraan oikeutta turvapaikkaan Suomessa

Puolueet ovat valmiita tukemaan raja-aitaa, jos rajaviranomaiset pitävät sitä järkevänä
STT – Saila Kiuttu 27.9.2022 17:38, muokattu 27.9.2022 20:53
a– a+
Politiikka

Suurimmat eduskuntapuolueet katsovat, ettei venäläisillä pitäisi olla automaattisesti oikeutta turvapaikkaan Suomessa, jos he haluavat välttää sotimisen Ukrainassa.

–  Sen, että välttelee Venäjällä asepalvelusta, ei tule automaattisesti oikeuttaa turvapaikkaan. Olemme hyvin rajoittavan linjan kannalla rajan suhteen tässä tilanteessa, toteaa esimerkiksi kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jukka Kopra STT:lle.

Tiukimmin asiaan ottaa kantaa perussuomalaiset, jonka mukaan turvapaikkahakemuksia ei tulisi ottaa enää ollenkaan käsittelyyn.

–  Raja täytyy pystyä kansallisen turvallisuuden vuoksi sulkemaan niin, että turvapaikanhakuun ei oteta ihmisiä, sanoo ryhmäjohtaja Ville Tavio.

Tämä merkitsisi nykyiseen lainsäädäntöön muutoksia. Tällä hetkellä turvapaikkaa voi hakea normaalisti. Pelkkä liikekannallepano tai asevelvollisuus eivät riitä turvapaikkaperusteiksi. Sen sijaan turvapaikkaan voi olla peruste esimerkiksi, jos voidaan todeta, että asevelvollisuudesta kieltäytyvään kohdistuisi poliittista vainoa, toteaa sisäministeriön maahanmuutto-osaston päällikkö Minna Hulkkonen STT:lle.

Suojeluun voi Hulkkosen mukaan olla perusteita myös, jos asepalveluksessa joutuu tekemään esimerkiksi sotarikoksia.

Turvapaikkahakemukset käsitellään aina yksilökohtaista harkintaa tehden.

Useat kansanedustajat ovat esittäneet viime päivinä omia näkemyksiään venäläisten asepalvelusta välttävien turvapaikkaoikeudesta Suomessa. STT kysyi SDP:n, keskustan, kokoomuksen ja perussuomalaisten eduskuntaryhmiltä tiistaina kantaa asiaan puhelimitse.

Pääministeripuolue SDP katsoo, että on syytä ainakin toistaiseksi jatkaa yksilökohtaista harkintaa turvapaikkahakemuksissa. Tilanne muuttuu kuitenkin koko ajan.

–  Joudumme lainsäädännöllisesti koko ajan tarkastelemaan, vastaako lainsäädäntö nykyistä turvallisuustilannetta, ryhmän varapuheenjohtaja Kristiina Salonen toteaa.

Hallituskumppani keskusta on samoilla linjoilla.

–  Liikekannallepanon pakoilu ei voi olla mikään automaattinen turvapaikan saamisen peruste, sanoo ryhmän varapuheenjohtaja Jouni Ovaska.

Ovaska muistuttaa, että ne, jotka Venäjältä lähtevät liikekannallepanoa pakoon, eivät ole välttämättä sotaa vastaan.

–  He saattavat jopa tukea sotaa, mutta eivät halua itse siihen osallistua.

Kysymys on myös Suomea laajempi.

–  Jos päästäisimme kymmeniä tai jopa satoja tuhansia nuoria venäläisiä miehiä turvapaikkahakemuksen turvin Eurooppaan, se saattaisi aiheuttaa epävakautta entistä enemmän. Venäläiset voivat matkustaa muuallekin, Ovaska sanoo.

Venäläisten jättämien turvapaikkahakemusten määrässä Suomessa on ollut viime päivinä pientä kasvua. Maahanmuuttoviraston mukaan kokonaismäärä on edelleen pieni, ja hakemuksia jätettiin esimerkiksi maanantaina yhteensä 35.

STT kysyi puolueilta myös, pitäisikö Suomen ja Venäjän rajalle rakentaa raja-aita. Puolueet ovat valmiita tukemaan raja-aitaa, jos rajaviranomaiset pitävät sitä järkevänä.

–  Rajavartiolaitoksen signaali pitää ottaa vakavasti, sanoo muun muassa kokoomuksen Kopra.

Rajavartiolaitoksen mukaan itärajan osittainen aitaaminen on tarpeen turvallisuusympäristön muutosten vuoksi. Asiasta uutisoi maanantaina Uutissuomalainen.

SDP:stä kerrotaan, ettei puolue asettuisi vastustamaan suomalaisten turvallisuuden vahvistamista.

–  Jos viranomaiset katsovat raja-aidan olevan välttämätön, hallituksen tehtävä on kaikin tavoin pystyä mahdollistamaan rajavalvonnan mahdollisimman hyvä toiminta, Kristiina Salonen sanoo.

Keskustan mukaan rajavartiolaitoksen asiantuntijoiden näkemykset ja suositukset on huomioitava tarkkaan. Keskusta on valmis kaikkiin toimiin, jotka lisäävät suomalaisten turvallisuutta.

–  Varsinaisen aidan rakentamiseen menee aikaa, eli se on sitten merkittävä panostus tulevien vuosikymmenien ajaksi, Ovaska sanoo.

Perussuomalaiset korostaa, että pelkästä raja-aidasta ei ole apua, jos sen saa ylittää ilman seurauksia.

Raja-aidasta on tarkoitus käydä hallituksessa keskustelua lähipäivinä.

Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) ei ehtinyt tiistaina kommentoida turvapaikkaoikeuteen ja raja-aitaan liittyviä kysymyksiä STT:lle. Mikkonen sanoi tiistaina Ylen aamun haastattelussa, että raja-aidasta tarvitaan hallituksen yhteinen näkemys. Aidasta aiheutuu kustannuksia, jotka riippuvat esimerkiksi rakennettavan aidan pituudesta.

Mikkosen mukaan koko 1  300 kilometrin rajaa ei aidattaisi vaan sellaisia kohtia, mistä voisi olla helppo tulla Suomeen.

Lue myös

Massiivisen raja-aidan rakentamisen ensiaskeleet voitaisiin ottaa itärajalla jo tänä vuonna – poliittinen päätös ja rahoitus vielä auki

Rajavartiolaitoksen suunnitelman mukaan aitaa rakennettaisiin pisimmillään 260 kilometrin matkalle. Painopiste olisi Kaakkois-Suomessa.
27.9.2022 19:25

Liikenne jatkui vilkkaana Suomen ja Venäjän rajalla tiistaina – maanantaina Suomeen saapui yli 7 000 venäläistä

Vain kymmenet venäläiset hakeneet Suomesta turvapaikkaa.
27.9.2022 19:27

Aihetunnisteet

Politiikka Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit.
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit.
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Usein ajatellaan, ettei näitä pelättyjä tauteja saa niin helposti kaupungeissa – Tutkimus osoittaa toisin
Uutiset | 11.5.2025 22:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Tiedätkö, kuinka monen lapsen äitejä Suomessa on eniten? – Kotitöiden jakautumisessa tapahtunut tasa-arvoistumista
Uutiset | 11.5.2025 12:00
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Usein ajatellaan, ettei näitä pelättyjä tauteja saa niin helposti kaupungeissa – Tutkimus osoittaa toisin
Uutiset | 11.5.2025 22:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste