Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kielitiede
Nykyisin puhumme Tukholmasta, mutta menneinä vuosisatoina kaupunki on tunnettu suomen kielessä myös nimillä Stuckulmi, Stockholmi, Tukkiholma, Tukhulma ja Tukholmi.  (Kuva: AFP / Lehtikuva / Fredrik Sandberg)

Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn

Kyse on eksonyymistä eli sovinnaisnimistä, sanoo suomen kielen professori Terhi Ainiala
Samuli Vänttilä 11.5.2025 18:00, muokattu 12.5.2025 8:37
a– a+
Kielitiede

Kaikki tietävät, että Ruotsin pääkaupunki on Tukholma ja Venäjän toiseksi suurin kaupunki on Pietari. Ne on opittu jo peruskoulussa.

Mutta miksi sanomme suomen kielessä juuri Tukholma ja Pietari?

Englantilaiset sanovat Stockholm and St. Petersburg ja ruotsalaiset Stockholm och Sankt Petersburg. Saman tyyppiset nimet tuntuvat olevan myös norjassa, saksassa, ranskassa, afrikaansissa ja monissa muissa kielissä.

Espanjalaiset sanovat Estocolmo y San Petersburgo. Siitäkin on havaittavissa sama muoto kuin muissa kielissä. Sama tilanne on esimerkiksi hindissä.

Mutta me suomalaiset menemme laivalla Tukholmaan ja puhumme Suomenlahden pohjukassa olevasta miljoonakaupungista Pietarista. Miksi?

Kyse on eksonyymistä eli sovinnaisnimistä, sanoo suomen kielen professori Terhi Ainiala Helsingin yliopistosta Suomenmaalle.

Ainialan mukaan suomen kielessä monilla paikannimillä on suomen kieleen mukautettu tai käännetty muoto, kuten Tukholma, Lontoo, Itävalta, Brasilia ja Kairo. Ne eroavat muodoltaan sijaintialueensa virallisesta tai siellä vakiintuneessa käytössä olevasta kielestä, kuten Stockholm, London, Österreich, Brasil ja arabian Al-Qāhirah.

– Monet tällaisista nimistä ovat täysin vakiintuneita, eikä niistä tarvitse pyrkiä eroon. Suosituksena kuitenkin on, ettei uusia sovinnaisnimiä eli eksonyymejä oteta enää käyttöön, Ainiala summaa sähköpostitse.

Omaan kieleen sopeutettuja ulkomaiden paikannimien muotoja löytyy Ainialan mukaan lähes joka maasta ja kielestä.

Hyvä esimerkki on Suomen pääkaupunki Helsinki. Tšekkiläisille se on Helsinky, liettualaisille Helsinkis ja portugalilaisille Helsínquia. 

– Tällaiset eksonyymit ovat syntyneet historiallisista ja käytännön syistä, kun oikeakielisyysohjeita, yleistä luku- ja kirjoitustaitoa tai vieraiden kielten taitoa ei nykyisen lailla ollut.

Ainialan mukaan vanhimmat eksonyymit on omaksuttu korvakuulolta ja siirretty puheessa eteenpäin. Kirjoitetussa kielessäkin nimet ovat saattaneet vaihdella. Esimerkiksi Tukholma on ollut 1600–1800-luvulla suomen kielessä ainakin Stuckulmi, Stockholmi, Tukkiholma, Tukhulma ja Tukholmi. 

Ruotsin kuningas on suomalaisille Kaarle Kustaa, vaikka oikea nimi on Carl Gustaf. Kruununprinsessa Victoriasta ei kuitenkaan enää väännetä suomalaista muotoa Viktoria. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kielen sopeuttaminen näkyy myös monissa henkilöiden nimissä. Ruotsin kuningas Carl Gustaf on meille suomalaisille Kaarle Kustaa.

Ainialan mukaan kotoutetut asut ovat suomen kielessä tavallisia juuri hallitsijoiden ja kuninkaallisten nimissä. Eurooppalaisten hallitsijoiden nimet on täällä ollut tapana suomalaistaa. Siksi Englannin kuninkaista Georget ovat täkäläisittäin Yrjojä ja Charlesit Kaarleja.

Vuonna 2002 suomen kielen lautakunta kuitenkin suositti, että tulevien eurooppalaisten hallitsijoiden nimiä käytetään sellaisinaan eli alkukielisinä.

Ruotsin tuleva kuningatar on siis Victoria eikä Viktoria ja hänen poikansa on prinssi Oscar eikä Oskar tai Oskari. Yhdistyneen kuningaskunnan nykyinen kuningas on Charles III, ei Kaarle III.

Ainialan mukaan yhdenmukainen kansainvälinen käytäntö selkeyttää tiedonkulkua. 

– Suositus ei koske historiallisten nimien muuttamista takautuvasti. Edelleen käytössä ovat siis esimerkiksi nimet Kaarle Kustaa, Henrik VIII ja Katariina Suuri.

Lue myös

Miksi englannin kielen sanat kirjoitetaan ja äännetään eri tavalla? – Professori kertoo syyn ikuisuusongelmaan

Puhuttu ja kirjoitettu englanti eivät aina ole poikenneet niin paljon toisistaan
25.8.2024 21:00

Tiesitkö, ettei Oslo ole aina ollut Oslo? – Ikävä käänne muutti kaupungin nimen vuosisadoiksi

Nykyinen nimi Norjan pääkaupungille palautettiin sata vuotta sitten
6.1.2025 22:00

Kun Venäjä on uhkunut, puhissut ja huokaillut historiansa käänteitä, yksi kaupunki on joutunut usein vaihtamaan nimeä

Pietarin kaupungin nimi muutettiin Leningradiksi tasan 100 vuotta sitten
26.1.2024 22:00

Aihetunnisteet

kielitiede Pietari Ruotsi suomen kieli tiede Tukholma

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Putinilta kysyttiin Zelenskyistä: ”Herran tähden”
Uutiset | 19.6.2025 7:50
Tutkijan mukaan Purran avustajan kommenteilla työttömien työvelvoitteesta ei ole perusteita
Uutiset | 19.6.2025 14:57
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Perintöveron alarajoihin tulossa korotus – myös lahjavero muuttuu
Uutiset | 19.6.2025 16:51
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Meppi nimeää Euroopan sisäisiä haasteita, joista ei puhuta tarpeeksi – ”Jotain sieltä on tulossa”
Uutiset | 20.6.2025 9:02
Venäjän talousministeri varoitti: Talous on taantuman partaalla
Uutiset | 19.6.2025 18:40
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23
Tiesitkö? Monet grilliherkut voivat olla koiralle kohtalokkaita
Uutiset | 19.6.2025 18:00
MTV: EU-säännöt vaativat Suomelta 6–10 miljardin lisäsopeutusta ensi vaalikaudella
Uutiset | 19.6.2025 17:13
Finnair peruu lentonsa Dohaan Lähi-idän kiristyneen turvallisuustilanteen vuoksi
Uutiset | 19.6.2025 17:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Rautavaara olisi huippupaikka matemaattis-luonnontieteelliselle lukiolle
Mielipide | 19.6.2025 10:21
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste