Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista

4.3.2026 19:08
Lue lisää 
Linnan juhlat
Presidentinlinna päivää ennen Linnan juhlia ja itsenäisyyspäivää Helsingissä 5. joulukuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva)

Professori Linnan juhlien poisjäämisistä: Keino vahvistaa omaa profiiliaan – "Takavuosina on ollut samanlaista ilmiötä"

Linnan kutsuvieraissa on yleensä ollut nähtävissä neljä eri ryhmää, sanoo valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari. Tänä vuonna hän nostaa esiin myös viidennen ryhmän.
Suomenmaa–STT/Henrietta Nyberg 5.12.2024 13:19, muokattu 5.12.2024 13:39
a– a+
Linnan juhlat

Presidentti Alexander Stubb isännöi perjantaina itsenäisyyspäivän juhlia ensimmäistä kertaa. Juhlien teema on tänä vuonna Yhdessä, millä presidenttipari haluaa korostaa yhteisöllisyyttä ja sen merkitystä Suomessa.

Valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaaren mukaan teema on tänä vuonna otollinen, sillä yhteiskunnallinen keskustelu ja asenteet ovat koventuneet niin Suomessa kuin muuallakin.

– Yhteisöllisyyden korostaminen on hyvin ajan hengessä ja sopiva teema ottaen huomioon, että naapurimaa käy hyökkäyssotaa Ukrainassa ja harjoittaa kaikenlaisia toimia meilläkin. Tässä tilanteessa yhteisöllisyyttä kyllä kaivataan, sanoo Ruostetsaari.

Ruostetsaaren mukaan itsenäisyyspäivän juhlien ja Presidentinlinnan juhlavastaanoton merkitys on säilynyt suomalaisille tärkeänä kansaa yhdistävänä juhlana.

– Se on Suomen tällainen tasavaltalainen perinne, meillä ei tällaisia suuria ja näyttäviä juhlia ole toisin kuin monarkioissa. Ihmiset voivat seurata, keitä on kutsuttu ja minkälaisissa asuissa siellä ihmiset esiintyvät, sanoo Ruostetsaari.

Presidentinlinnaan on kutsuttu noin 1 700 juhlavierasta, joista noin kolmasosa on Linnan juhlien ensikertalaisia.

– Juhla on ollut perusmuodoltaan hyvin samanlainen vuodesta vuoteen. Pieniä muutoksia tietysti mahtuu, mutta tämä kutsuttujen joukko ei ole kauheasti muuttunut, sanoo Ruostetsaari.

Ruostetsaaren mukaan Linnan kutsuvieraissa on yleensä ollut nähtävissä neljä eri ryhmää: perinteinen valtaeliitti eli yhteiskunnan eri alueilla ylimmissä johtoasemissa olevat, toinen eliitti eli eri aloilla, kuten urheilussa, tunnustusta saaneet, kolmantena ryhmänä ovat julkisuuden henkilöt ja neljäntenä tavalliset kansalaiset eli yleensä presidentin matkoillaan tapaamat ihmiset.

Perinteisen valtaeliitin määrä kutsutuista on Ruostetsaaren mukaan kuitenkin supistunut vuosien varrella.

Linnan parketilla pyörähdellään taas perjantaina. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Ruostetsaari nostaa tänä vuonna esiin myös viidennen kutsuvierasryhmän: yhteiskunnan eri ryhmien edustuksen.

Vieraiden joukossa on nyt erityisesti kulttuurin, kirjallisuuden ja liikunnan parista suomalaisille tuttuja ihmisiä. Juhliin on kutsuttu myös nuorisotyön ja sosiaalialan ammattilaisia, jotka työskentelevät muun muassa lähisuhdeväkivallan ehkäisemisen ja mielenterveystyön parissa.

Aiemmin Stubb sanoi, että jatkossa tavoitteena olisi se, että ainakin puolet Linnan juhlavieraista olisi ensikertalaisia.

Linnan juhliin osallistuminen on monen haave, mutta joka vuosi joku myös kieltäytyy kutsusta. Ruostetsaari ei pidä tänä vuonna juhlista poisjäävien määrää erityisen suurena.

Linnan juhlien jättämisestä väliin työesteen takia on ilmoittanut esimerkiksi presidentti Tarja Halonen, joka osallistuu juhlien sijasta YK:n aavikoitumiskokoukseen.

Finlandia-palkittu kirjailija Magdalena Hai puolestaan ilmoitti, ettei osallistu Linnan juhliin, koska hän vastustaa perussuomalaisten tekemää politiikkaa.

– Poisjäämistä on käytetty myös protestina eli keinona saada tuotua omaa asiaansa esille ja vahvistaa omaa profiiliaan. Takavuosina on ollut ihan samanlaista ilmiötä, sanoo Ruostetsaari.

Ruostetsaaren mukaan kutsuista kieltäytymisissäkin näkyy tänä vuonna yhteiskunnallisen keskustelun eriytyminen.

Erityisesti perussuomalaiset ovat olleet keskiössä, kun kansanedustajat Teemu Keskisarja ja Sheikki Laakso ilmoittivat osallistuvansa Linnan juhlien sijaan äärioikeistotaustaiseen 612-kulkueeseen. Laakso ilmoitti sittemmin jättävänsä kulkueen väliin.

Lue myös

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa hallituksen esittämään ydinaserajoitusten purkamiseen. – Keskustan kansanedustajat tulevat...
5.3.2026 21:04

Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: "Trumpin veri vuodatettava"

Iranin valtion televisio on välittänyt ajatollahilta viestin, jossa vaaditaan israelilaisten ja presidentti Donald...
5.3.2026 21:03

SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo puolueensa vastustavan hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta. Lindtmanin mukaan...
5.3.2026 20:08

Aihetunnisteet

itsenäisyyspäivä Kotimaa Linnan juhlat Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Keskusta tiukkasi Purralta bensan hinnan noususta – ”Ei ole minkäänlaista vaikutusmahdollisuutta”
Uutiset | 5.3.2026 18:49
Stubb ei ole puhunut Trumpin kanssa Iranin tilanteesta – ”Pick your battles”
Uutiset | 5.3.2026 18:31
Puolustusministeri Häkkänen: Hallitus esittää lakimuutosta, joka sallisi ydinräjähteiden tuomisen Suomen alueelle
Uutiset | 5.3.2026 18:17
Pohjois-Suomeen vain yhden vessan lähijunia? Keskustan Polvinen ja Riipi varoittavat junayhteyksien katkeamisesta
Uutiset | 5.3.2026 18:08
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 5.3.2026 17:08
Vasemmistoliitto ei hyväksy ydinaserajoitteiden purkamista – ”Tämä on erittäin vakava ja erittäin iso kysymys”
Uutiset | 5.3.2026 16:27
”Mitään vaarallisempaa ei voi kuvitella” – Kansanedustajalta täyslaidallinen hallituksen ydinasesuunnitelmille
Uutiset | 5.3.2026 16:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman
Uutiset | 5.3.2026 20:08
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste