Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Pesidenttiehdokkaat Mika Aaltola, Pekka Haavisto, Jussi Halla-aho ja Olli Rehn presidenttiehdokkaiden paneelissa keskustelutapahtuma Talk Helsingissä 16. elokuuta 2023. (Kuva: LEHTIKUVA / RONI REKOMAA)

Presidenttiehdokkaat toppuuttelevat ydinsodan uhkaa – "Venäjä ei tietenkään sellaisia riskejä ota"

Pauliina Pohjala 18.9.2023 14:52, muokattu 18.9.2023 16:05
a– a+
Presidentinvaalit

Presidenttiehdokkaat Olli Rehn (kesk.), Alexander Stubb (kok.) ja Jussi Halla-aho (ps.) katsovat, että Ukrainan tukeminen on myös paras tapa estää sodan leviäminen, josta presidentti Sauli Niinistö on viime aikoina varoitellut.

– Pikemminkin se, että länsi hidastelee avun kanssa, saattaisi pitkittää sotaa Ukrainassa ja sitä kautta itse asiassa lisätä eskalaation riskiä, Rehn sanoi Kouvolan Turvallisuuskonferenssin presidenttitentissä.

Presidentti Niinistö on puolestaan peräänkuuluttanut ymmärrystä sille, että esimerkiksi Yhdysvallat ja Saksa suhtautuvat varautuneesti pitkän kantaman ohjusten toimittamiseen Ukrainalle. Niinistön mukaan sota on herkässä tilanteessa ja sodan kärjistyessä edessä voi olla suursota, jossa ydinaseiden käytön riski kasvaa selvästi.

Niinistö on puhunut aiheesta sekä sunnuntaina julkaistussa New York Timesin haastattelussa että Politiikan toimittajat ry:n tilaisuudessa aiemmin syyskuussa.

Rehnin mukaan olennaista on nyt se, että länsi ja Eurooppa pysyvät yhtenäisinä.

– Meidän tulee tukea Ukrainaa sotilaallisesti, taloudellisesti, humanitäärisesti, niin pitkään kuin on tarve.

Pikemminkin se, että länsi hidastelee avun kanssa, saattaisi pitkittää sotaa Ukrainassa ja sitä kautta itse asiassa lisätä eskalaation riskiä.

Olli Rehn

Jussi Halla-ahon mukaan ydinsodan uhka on ”hyvin pieni”.

– Nythän on kysymys siitä, olisiko Venäjä valmis käyttämään ydinaseita. Ydinaseiden käyttäminen ei palvelisi millään tavoin Venäjän sotilaallisia tai poliittisia tavoitteita, mutta se johtaisi suurella todennäköisyydellä sellaiseen suurvaltakonfliktiin, jonka Venäjä häviäisi. Tämän takia Venäjä ei tietenkään sellaisia riskejä ota, sanoo Halla-aho.

Hänen mukaansa Venäjän intresseissä on juuri se, että lännessä panikoidaan Venäjän mahdollisella ydinaseen käytöllä ja aletaan epäröidä Ukrainaan lähetettävän avun kanssa.

– Tämä on kohtuullisen hyvin toiminutkin tähän asti.

– En näe mitään muuta ulospääsyä tästä konfliktista kuin sen, että Venäjä kokee Ukrainassa sotilaallisen tappion. Ei Venäjä sieltä neuvottelemalla lähde. Tätä tavoitetta länsimaat voivat kaikkein parhaiten edistää toimittamalla Ukrainalle riittävästi apua ja oikea-aikaista apua.

Alexander Stubb ei myöskään näe akuuttia ydinsodan uhkaa.

– Jos hopeareunusta katsotaan, niin maailmanhistoriassa yleensä on niin, että mitä enemmän ydinsodasta puhutaan, sitä vähemmän on todennäköistä, että näin tapahtuu.

– Minun mielestäni juuri nyt kaikkein tärkeintä tällä maantieteellisellä alueella on Ukrainan tukeminen konventionaalisin asein. Se käytännössä tulee olemaan se, mikä estää ydinsodan mahdollisuuden, Stubb sanoo.

Pekka Haavisto (vihr.) toteaa, että Venäjän keinot ovat vähissä, sillä Ukraina puolustautuu ja saa apua eikä Eurooppa ole riippuvainen Venäjän kaasusta ja öljystä.

Haaviston mukaan Venäjä voi valita pitkän asemasotavaiheen tai sodan eskaloimisen uusilla aseilla, taktisilla ydinaseilla ja ydinaseuhalla.

– Tähän tietysti sisältyy tämä vaara tällä hetkellä.

Haavisto toteaa, että Venäjän sisäisen koheesion kehitys on myös ratkaisevaa tällä hetkellä.

– Me kaikki varmaan seurasimme (Wagner-pomo Jevgeni) Prigozhinin marssia Moskovaan ja mietimme, että jos tällä kaverilla on huomenna ydinasenappi, mitä se meille tarkoittaa, Haavisto totesi.

Presidentinvaaleihin kannattajakortteja keräävä Paavo Väyrynen totesi, että matkan varrella ”vanhemmat ja viisaammat” ovat jo varhaisissa vaiheissa varoittaneet suursodan ja ydinsodan vaarasta.

– Nyt pitäisi saada äkkiä tämä sota loppumaan. Tulitauko, aselepo ja neuvottelut sodan taustalla olevien ongelmien ratkaisemiseksi, Väyrynen luetteli.

Mika Aaltola totesi Niinistön antaneen kahden kautensa aikana hyvinkin realistisia arvioita maailman tilanteesta.

– Kyllähän se niin on, että koko tämä kausi on liikuttu huonoon suuntaan, sodan uhka on kasvamaan päin, Aaltola sanoo.

Hälytyskellojen kannattaa Aaltolan mukaan soida.

– Natossa on siirrytty uhkakeskeiseen puolustukseen. Kaksi uhkaa ovat Venäjä ja terrorismi, ja nämä osittain vähän liittyvät myös toisiinsa erityisesti kun Venäjä laittaa Afrikkaa sekaisin.

Presidenttiehdokkailta kysyttiin, miten johtamisprosessit ja toimivaltasuhteet toimivat Suomessa äkillisissä kriisitilanteissa.

Haaviston mukaan Suomeen kaivataan jatkossakin vastaavaa toimintamallia kuin viime vaalikaudella valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) perustamassa varautumisen työryhmässä.

– Siellä istui 10 ministeriä ja keskusteltiin siitä, mitä tapahtuu jos kaapelit katkeavat Itämerellä tai pankkiyhteydet katkeavat. Siellä oli valmiussuunnitelmistaan kertomassa kaikki ministeriöt, joita asia koski.

– Välillä piti oikein pakottaa ministeriöitä toimimaan yhteen. Tällaista toimintaa tarvitaan hallinnossa, Haavisto sanoo.

Valitsijayhdistyksen ehdokkaista Rehn on saanut tarvittavat kannattajakortit kasaan. Valitsijayhdistyksen ehdokkaiksi pyrkivät myös Haavisto, Aaltola ja Väyrynen.

Lue myös

Niinistö varoittelee New York Timesin haastattelussa eskalaation riskeistä Ukrainan sodassa – "Vaara, että ydinaseita käytetään, on valtava

Presidentti Sauli Niinistö kehottaa Euroopan maita ja johtajia olemaan varuillaan ja tietoisia eskalaation...
18.9.2023 8:46

Aihetunnisteet

Presidentinvaalit Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Maailman satelliitteja uhkaa vaara vuonna 2032
Uutiset | 6.7.2025 22:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Lentoliikenteen palveluita koskevaan työriitaan ei vieläkään sopua
Uutiset | 7.7.2025 17:10
Venäjän erotettu liikenneministeri löydetty kuolleena, itsemurhaa epäillään
Uutiset | 7.7.2025 17:02
Iranin presidentti sanoo Israelin yrittäneen tappaa hänet
Uutiset | 7.7.2025 16:15
Suurlähettiläs Titta Maja-Luodolle varoitus epäasiallisesta käytöksestä ja häirinnästä
Uutiset | 7.7.2025 15:55
EK: Epävarmuutta vähentävä diili on parempi kuin kauppasota
Uutiset | 7.7.2025 15:16
Professori soten ongelmista HS:ssa: Todellinen ratkaisu olisi…
Uutiset | 7.7.2025 14:33
Vatsatautitilanne Lapin kansallispuistoissa on ohi – UKK-puistossa lähes 70 sairastui
Uutiset | 7.7.2025 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste