Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen

20.4.2026 9:43
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen (vas.), europarlamentaarikko Elsi Katainen, ehdokasehdokas Matti Kärkkäinen ja eduskuntavaaliehdokas Auli Piiparinen. (Kuva: Soili Riepula)

Pohjois-Savon keskusta siirsi eduskuntavaaliehdokkaiden nimeämisen elokuulle – Itä-Suomelle halutaan erityistukea

Soili Riepula 15.5.2022 13:50, muokattu 15.5.2022 21:18
a– a+
Keskusta

Keskustan Pohjois-Savon piirin vuosikokous päätti vilkkaan keskustelun jälkeen, että eduskuntavaaliehdokasvalintaan palataan elokuussa. Määräaikaan mennessä oli saatu listalle kuusi nimeä. Piirihallitus oli vielä vuosikokousaamuna käsitellyt asiaa ja esittänyt, ettei ehdokasvalintaa tehdä lauantain kokouksessa.

Keskustan Pohjois-Savon piirin ehdokasasettelulle asettaa omat haasteensa se, että keskustan Pohjois-Karjalan piirin asettamista kuudesta ehdokkaasta vain yksi on nainen. Pohjois-Savon listalle on saadun kuuden ehdokkaan joukossa kaksi naista. Kaikkiaan ehdokaspaikkoja on yhdeksän.

– Tarkoitus oli, että saadaan täysi ehdokaslista käytettäväksi. Valitettavasti siihen ei päästy, piirin toiminnanjohtaja Kimmo Valta joutui toteamaan kokousväelle.

Pohjois-Savon piirin hallitus katsoi, että vuosikokoukseen mennessä ei ole löytynyt riittävän monipuolista ehdokasjoukkoa, joka täyttäisi alueellisuuden, tasa-arvon ja ammattijakauman vaatimukset. Yksi tavoite on saada ehdokas myös politiikan ulkopuolelta.

– Tältäkään osin meillä ei ole hyvin pullat uunissa, Valta totesi politiikan ulkopuolisen ehdokkaan osalta.

– On erittäin kova ehdokashankintatyö edessä kesänaikana, Valta ennakoi. Piiri jatkaa ehdokasetsintää, ja lopullinen ehdokasvalinta tehdään elokuussa pidettävässä ylimääräisessä piirikokouksessa.

Tähän mennessä suostumuksensa ehdokkaaksi ovat antaneet Matti Kärkkäinen, Vesa Linnanmäki, Sallamaarit Markkanen, Auli Piiparinen, Timo Ripatti ja Markku Siponen. Tavoitteena on saada Pohjois-Savosta 2-3 keskustalaista kansanedustajaa ensi kevään vaaleissa.

– Tavoite on tarjota mahdollisimman monipuolinen joukkue, josta äänestää, piirin puheenjohtaja Mira Kokkonen viitoitti. Hän näki, että jo esillä olevat nimet voivat tehdä vaalityötä ennen lopullista ehdokasvalintaa.

Käydyssä keskustelussa Pekka Eskelinen esitti, että äänestettäisiin vähemmästä ehdokasmäärästä. Tämä esitys sai tyrmäyksen. Paavo Leppänen muistutti, että jokainen ehdokas lisää äänimäärää.

– Olisin toivonut, että tänään olisi päätetty ainakin osa listasta, Timo Ripatti totesi. Hän näki, että ehdokasmäärää ei pidä pienentää.

Paitsi ehdokasasetteluasiasta kokousväki käytti ahkerasti puheenvuoroja myös kokouksen poliittisen keskustelun osiossa. Keskeisiä puheenaiheita olivat huoli Itä-Suomen taloudellisesta tilanteesta Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainaan ja maatalouden kriisi. Kokouspuheenvuoroissa ja kokouksen kannanotossa kannatettiin puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikon ajatusta Itä-Suomen erityistuesta.

Mira Kokkonen painotti, että Itä-Suomessa ei suostuta siihen, että alueesta tehdään raja- tai turvallisuusvyöhyke. Alueella pitää olla hyvät tiet ja energiantuotantoa sekä yrityksille taloudelliset edellytykset toimia.

Europarlamentaarikko Elsi Katainen tervehti ilolla Saarikon kannanottoa. Hän kertoi omassa alustuksessaan siitä, kuinka EU:n työtä ovat hallinneet vihreän siirtymän asiat sekä Venäjän hyökkäys Ukrainaan. Euroopan Unioni on osoittanut yhtenäisyytensä tässä akuutissa kriisissä.

– Kansakuntana olemme käännekohdassa, Katainen luonnehti tilannetta, jossa Naton raja on mahdollisesti tulossa Suomen itärajalle.

Puolueen varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen loi kokousväelle kuvan siitä, missä Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan osalta mennään nyt. Hän on kiertänyt eri puolilla maata kertomassa asiasta ja kuuntelemassa ihmisten tuntoja.

– On äärimmäisen tärkeää, ettei kansakunta ole kahtiajakautunut tällaisen päätöksen edessä, Pakarinen korosti. Hän ei ihmetellyt, että suomalaisten asenne Nato-jäsenyyttä kohtaan muuttui niin äkkiä Venäjän hyökättyä Ukrainaan. Venäjän toiminta muuttui radikaalisti.

– Venäjän toiminta ei ole enää rationaalista, Pakarinen luonnehti ja muistutti, että Natoon liittyminen ei ole ideologinen vaan käytännön kysymys.

Pakarinen nosti esiin myös kotimaisen ruuan- ja energiantuotannon tärkeyden sekä aluepolitiikan, joka on hänen mukaansa myös turvallisuuspolitiikkaa.

– Tilat ovat huutavassa hukassa. Meiltä loppuu rahat, Matti Kärkkäinen tiivisti viljelijöiden tilanteen. Hänen mukaansa kaksi seuraava vuotta ovat kaikkein kriittisimmät maatalouden kannalta.

Noora Räsänen nosti esiin sen, kuinka huonosti suomalainen byrokratia kohtelee täältä tilapäistä suojelua hakevia ukrainalaisia. Kritiikkiä häneltä sai myös muuttunut kausityölaki.

Markku Siponen tervehti ilolla Pohjois-Savossa alullepantuja biokaasuhankkeita. Sallamaarit Markkanen toi omansa osansa maatalous- ja energiakeskusteluun toteamalla, että huoltovarmuus on keskustan leipälaji.

Kansanedustajaehdokkaaksi ilmoittautunut leppävirtalainen Timo Ripatti. Kuva: Soili Riepula
 


Korjattu 15.5. klo 21.17 kuvatekstistä Timo Ripatin etunimi.

Lue myös

Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa

Sijoittamisessa menestyminen ei perustu pelkkään tuuriin. OP Pohjolan varallisuudenhoidon asiantuntija Ville Rajala painottaa OP Mediassa...
20.4.2026 23:20

Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea

Urheiluvammat varjostavat nuorten urheilijoiden arkea. Pääkaupunkiseudun urheiluakatemian toteuttaman, yli 3 000 vastaajan URHEA-selvityksen mukaan peräti 45,7...
20.4.2026 22:15

Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö

Katkeaako uni usein kolmelta yöllä? Moni havahtuu valveille suunnilleen samaan aikaan joka yö...
20.4.2026 22:00

Aihetunnisteet

Keskusta Pohjois-Karjala pohjois-savo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kestävyyskunto ei ratkaisekaan – tämä kertoo enemmän terveydestä
Uutiset | 20.4.2026 21:27
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Hallitus ei saavuta tavoitettaan julkisen velkaantumisen vakauttamisesta, myöntää Purra HS:lle
Uutiset | 20.4.2026 18:02
SDP:n Aki Lindén: Kelan valinnanvapauskokeilua ei pidä jatkaa
Uutiset | 20.4.2026 17:08
Takatalvi voi yllättää liikenteessä loppuviikosta
Uutiset | 20.4.2026 16:07
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omaa ruokaa tarvitaan
Mielipide | 20.4.2026 16:03
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste