Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Eduskunnassa käytiin valtiopäivien avajaiskeskustelu

25.2.2026 14:07
Lue lisää 
Keskusta
- Miksi keskustan puheenjohtajakisa ei sytytä? Jussi Ylitalo ihmettelee. (Kuva: Maria Seppälä)

Pohjois-Pohjanmaan piiripomo huolissaan puheenjohtajakisan laimeudesta: "Jos keskustelua ei ala syntyä, tarvitaan lisää ehdokkaita"

Ylitalo kehottaa katsomaan nuoriin kansanedustajiin: ”Esimerkiksi Kemppi ja Honkonen voisivat olla hyviä vaihtoehtoja”
Meri Alaranta-Saukko 24.7.2019 9:27, muokattu 24.7.2019 15:00
a– a+
Keskusta

Pohjois-Pohjanmaan keskustapiirin puheenjohtaja Jussi Ylitalo toivoo ytyä keskustan puheenjohtajakisaan.

– Nyt pitäisi kiireesti porukan aktivoitua sekä paikallisella että valtakunnan tasolla, hän sanoo.

Ylitalo ymmärtää sen, että ihmiset ovat lomilla ja heinäkuun helteissä halutaan ajatella muuta kuin politiikkaa tai keskustan kannatusalhoa.

Hän muistuttaa kuitenkin, että syyskuu tulee pian ja keskustalla on nyt tuhannen taalan paikka tuoda esiin omaa linjaansa, selventää ihmisille, mikä keskusta on ja mitä se haluaa konkreettisesti tehdä.

Siksi hiljaisuus ja ulostulojen niukkuus ovat saaneet suurimman keskustapiirin puheenjohtajan mietteliääksi ja hälytyskellot soimaan.

– Miksi keskustan puheenjohtajakisa ei sytytä? Miksi tämän enempää nimiä ei ole noussut listalle? hän kysyy.

Samaa huolta kannetaan Ylitalon mukaan paitsi Pohjois-Pohjanmaalla myös muualla Suomessa.

– Jos keskustelua ei muuten synny, on saatava lisää puheenjohtajaehdokkaita kehiin, hän pamauttaa.

Sellaisia etsittäessä Ylitalo kääntäisi katseet ensimmäisen kauden kansanedustajakaartiin.

– Esimerkiksi Hilkka Kemppi ja Petri Honkonen voisivat olla hyviä vaihtoehtoja, hän heittää.

Ylitalo muistuttaa, että keskustassa on ennenkin ollut rohkeutta nostaa ennakkoluulottomasti esiin tuoreita kasvoja. Esimerkkinä hän viittaa Rovaniemen puoluekokoukseen ja Juha Sipilän valintaan.

Piirijohtaja muistuttaa vielä, että nyt ollaan ihan oikeasti valitsemassa keskustaliikkeelle puheenjohtajaa.

– Onko laimeuden taustalla ajatus siitä, että nyt äänestetään puheenjohtaja pätkäpestiin ja ensi kesänä katsotaan uudestaan. Vai onko niin, että keskustalaiset asiapentteinä eivät halua loukata ketään ja kannanotot esimerkiksi uusien nimien puolesta jäävät sen vuoksi tekemättä, hän pohtii.

Lisäksi osa keskustaväestä on vielä kanveesissa vaalituloksen ja murskagallupien jäljiltä.

Siitäkin on kuultu puhetta, että nyt ehdolla olevat Antti Kaikkonen ja Katri Kulmuni ovat keskenään varsin samantyyppisiä.

Monien mielestä kummasta vaan saadaan keskustalle hyvä puheenjohtaja, eikä linjaeroja juuri ole. Kiivasta keskustelua on siksikin ehkä turha odottaa.

Kaikki selitykset ovat Ylitalon mielestä kestämättömiä.

Keskustan kehnot gallupit saadaan hänen mukaansa paremmiksi vain aidolla keskustelulla, keskustalaisen arvopohjan ja maailmankuvan esiintuomisella sekä kertomalla konkreettisista teoista, joihin aiotaan ryhtyä.

– On puhuttava siitä, mihin suuntaan Suomea viedään, kun tulevaisuudessa äänestää keskustaa. Vain siten voimme saada takaisin porukkaan sen kymmenen prosenttia, joka on kannattajakunnastamme hävinnyt ties mihin maanrakoon, hän sanoo.

Puheenjohtajavaali tunnetusti saa median ja kansalaisten kiinnostuksen heräämään, joten ehdokkailla on nyt tilaisuus tuoda esiin keskustalle ja heille itselleen tärkeitä teemoja sekä nostaa puolueen profiilia äänestäjien silmissä.

Pohjois-Pohjanmaan piirissä järjestetään heti elokuun alusta kenttäkierros, josta tiedotetaan ensi viikon alussa. Ylitalo kannustaa kaikkia keskustan piirejä ja kunnallisjärjestöjä tarttumaan härkää sarvista ja ryhtymään vastaaviin toimiin nopeasti.

– Kenttä ja järjestöväki pitää saada käyntiin ei vain puheenjohtajavaalia varten vaan koko kansanliikkeen takia. Keskustalla on tehtävää.

Juttua täydennetty klo 13.25 Ylitalon ehdottamilla ehdokasnimillä.

Lue myös

Keskustan piiripomot kaipaavat puheenjohtajakilvan yhteyteen kunnon tuuletusta – "Julkista puimista on haluttu vältellä pitkään, mutta nyt keskustelu on pakko käydä"

Pohjois-Pohjanmaan lisäksi myös muualla keskustapiireissä kaivataan lisää keskustelua. – Yritimme lehtikirjoittelulla vähän heittää löylyä...
24.7.2019 14:12

Honkonen: "Ymmärrän tarpeen saada lisää puheenjohtajaehdokkaita, mutta en itse ole käytettävissä"

Keski-Suomesta toiselle eduskuntakaudelle valittu Petri Honkonen ei vieläkään tartu keskustan puheenjohtajavaalikoukkuun. Sitä on...
24.7.2019 16:00

Aihetunnisteet

Keskusta puheenjohtaja ylitalo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kreml: Venäjä jatkaa sotaa, kunnes saavuttaa tavoitteensa Ukrainassa
Uutiset | 24.2.2026 12:40
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tutkimus: Limsoilla ja energiajuomilla huolestuttava vaikutus nuorten aivoihin
Uutiset | 23.2.2026 21:47
EU-maassa paljastui jotain hämmentävää: Uskomaton ”haamuosoitteiden” verkosto
Uutiset | 23.2.2026 23:03
Tätä suomalainen syö 15 kiloa joka vuosi – ”Paljon enemmän kuin arkinen elintarvike”
Uutiset | 23.2.2026 22:30
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Poliisi: Vauvan tapon yrityksestä epäilty mies on kuollut
Uutiset | 24.2.2026 15:34
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Uusimmat

Teetkö tämän mokan tietämättäsi keittiössä? – Pöpöt viihtyvät
Uutiset | 25.2.2026 22:11
Moneen kotiin kuuluva äänimaisema voi altistaa vakaville sairauksille, sanoo suomalaistutkimus
Uutiset | 25.2.2026 22:01
Suomalaisten rahatilanne muuttui, paljastaa Intrum – Näin se näkyy
Uutiset | 25.2.2026 21:44
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Valvonta tiukkenee – kamerat ilmestyvät suomalaiskaupungin katukuvaan
Uutiset | 25.2.2026 21:03
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
Hizbollah ei reagoisi rajoitettuihin iskuihin Iraniin, väittää lähde
Uutiset | 25.2.2026 18:23
Kritisoitu systeemi olympialaisissa ei muutu, sanoo jääkiekkopomo
Uutiset | 25.2.2026 18:11
Nyt iskee lumipyry – Ajokelistä tulee arvaamaton
Uutiset | 25.2.2026 18:03
Otkes aloittaa tutkinnan Kemin polttoainevuodosta
Uutiset | 25.2.2026 17:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Teetkö tämän mokan tietämättäsi keittiössä? – Pöpöt viihtyvät
Uutiset | 25.2.2026 22:11
Moneen kotiin kuuluva äänimaisema voi altistaa vakaville sairauksille, sanoo suomalaistutkimus
Uutiset | 25.2.2026 22:01
Suomalaisten rahatilanne muuttui, paljastaa Intrum – Näin se näkyy
Uutiset | 25.2.2026 21:44
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46
Lukijalta: Suomi sairastaa järjestelmä-ähkyä
Mielipide | 24.2.2026 14:40
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Uskonnonopetus toimii
Mielipide | 23.2.2026 14:40
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Varsinais-Suomen keskustalta täysi lista aluevaaleihin
Keskusta | 24.2.2025 18:43
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste