Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”

26.11.2025 14:50
Lue lisää 
Politiikka
Hallitus pyrkii toteuttamaan 120 miljoonan euron ammattikoulusäästöt niin, etteivät ne kohdistu oppivelvollisiin. (Kuva: Lehtikuva / Roni Lehti)

Perussuomalaiset vaati ammattikoulutuksen arvonpalautusta, mutta ottikin sakset käteen – Näin PS-edustaja selittää

Pauliina Pohjala 5.9.2024 17:08, muokattu 5.9.2024 18:13
a– a+
Politiikka

Petteri Orpon (kok.) hallitus päätti budjettiriihessään leikata ensi vuonna 120 miljoonaa euroa ammatillisesta koulutuksesta, vaikka nykyisten päähallituspuolueiden vaalilupaukset antoivat ymmärtää muuta.

Eduskuntavaalien alla kokoomus sanoi koulutuksen olevan erityissuojeluksessa. Perussuomalaiset puolestaan linjasi, että ammatillinen koulutus ja duunarialat tarvitsevat arvonpalautuksen.

– Ammatillisessa koulutuksessa on tehty merkittäviä virheitä paitsi rahoituksen, myös uudistusten suhteen. Ei enää koulutusleikkauksia vaan lisäpanostuksia, perussuomalaiset vaati koulutuslinjauksissaan helmikuussa 2023.

Ilta-Sanomien vaalikoneessa perussuomalaisia johtava nykyinen valtiovarainministeri Riikka Purra oli ”täysin eri mieltä” väitteestä, jonka mukaan koulutuksesta voidaan leikata, kun valtiontaloutta tasapainotetaan.

– Päinvastoin erityisesti peruskoulu ja ammatillinen kaipaavat kipeästi lisää resursseja, Purra perusteli.

Eduskunnan sivistysvaliokunnan varapuheenjohtajana toimiva perussuomalaisten Ari Koponen sanoo nyt, että Suomen taloudellinen tilanne on niin surkea, että ”kukaan ei kiistä leikkausten välttämättömyyttä”.

– Leikkaukset tekevät kipeää, mutta ne täytyy nyt tehdä ettemme törmää pää edellä seinään, Koponen viestittää Suomenmaalle.

Hän toteaa, että ammatillisen koulutuksen osalta leikkauksia pyritään kohdentamaan siten, etteivät ne heikennä oppivelvollisten koulutusta.

– Henkilökohtaisesti olisin priorisoinut leikkauksia hieman eri tavalla, mutta tämä on se neljän puolueen kompromissi, mihin on päädytty, Koponen sanoo.

– Täytyy muistaa, että panostamme taloudellinen tila huomioon ottaen poikkeuksellisen paljon eli 200 miljoonaa euroa lisää rahaa koulutuksen kivijalkaan, peruskouluun. Pitkällä aikavälillä tämä näkyy parempina perustaitoina myös ammatillisen opetuksen puolella, kansanedustaja toteaa.

Koposen mukaan perussuomalaiset jatkaa ammatillisen koulutuksen puolustamista hallituksessa.

– Leikkaukset tehdään tässä tilanteessa ja kompromissien kautta, kuitenkin siten, etteivät nuoret kärsi. Uskallan väittää, että ilman perussuomalaisia ammatilliseen koulutukseen kohdistuisi paljon suuremmat säästöt.

Eduskunnan sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen (ps.) eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 24. kesäkuuta 2024. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto SAKKI ry:n puheenjohtaja Patrik Tanner sanoo toivoneensa, että koulutus olisi oikeastikin ollut erityissuojeluksessa, ja tämä olisi yltänyt myös ammattikouluun.

– Harmittaa todella paljon ja olemme pettyneitä, Tanner sanoo leikkauksista.

Hallituksen mukaan leikkaukset eivät kohdistu ensimmäistä tutkintoaan suorittaviin oppivelvollisiin nuoriin vaan uudelleen kouluttautuviin. Tanner pitää tätä kuitenkin käytännössä mahdottomana toteuttaa.

– He opiskelevat ihan samoilla oppitunneilla. Meillä on valtava huoli, että oppivelvollisten opintojen laatu ja opetuksen määrä tulevat laskemaan.

Tanner toteaa, että ammatillisen koulutuksen budjetti on kohtalaisen suuri, ja siitä voi poliitikoille herätä ajatus, että sieltä löytyisi säästöjä.

– Ajattelemme, että iso syy jatkuville leikkauksille on arvostuksen puute ja se, että ammatillisen koulutuksen merkitystä ei ehkä täysin ymmärretä, Tanner sanoo.

Toisen asteen koulutuksen rahoitus on kuluvan vuoden talousarviossa noin kolme miljardia euroa. Tästä ammatillisen koulutuksen osuus on noin 2,15 miljardia ja lukion 0,85 miljardia. Ensi vuoden talousarvio julkaistaan 23. syyskuuta.

Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) kertoo, että toisen asteen ammatillisen koulutuksen rahoitus on kasvanut vuodesta 2019 tähän vuoteen 430 miljoonalla eurolla, mutta suoritetut tutkinnot eivät. Ammatillisen koulutuksen oppimisen tukeen on kuitenkin tulossa 10 miljoonan euron lisäpanostus.

– Lisäksi tehdään muun muassa toiminnanohjauksen kokeilu, jolla helpotetaan muun muassa yritysyhteistyötä ja sitä, että tarjonta vastaisi mahdollisimman hyvin alueellista tarvetta, Adlercreutz sanoo.

Ministerin mukaan leikkausten vaikutukset näkyvät muun muassa aloituspaikkojen määrissä. Hallitus on lakkauttanut myös aikuiskoulutustuen.

Lue myös

Toisen asteen koulutuksesta säästetään 120 miljoonaa – "Ei ole tietenkään hyvä, että rahoitusta vähennetään", sanoo opetusministeri Adlercreutz

Hallitus päätti budjettiriihessä kasvattaa toisen asteen koulutuksen säästöjä 20 miljoonalla eurolla. Summa säästetään...
4.9.2024 18:50

Keskustan Kosonen: Miten ammatillisesta koulutuksesta voi lähteä 120 miljoonaa tuosta noin vain?

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen kummastelee hallituksen tekemiä leikkauksia ammatilliseen koulutukseen. Kosonen kirjoittaa Suomenmaan mielipideosastolla...
4.9.2024 15:23

Ammatilliseen koulutukseen tehty leikkaus on katastrofaalinen, sanoo keskustan varapuheenjohtaja

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen budjettiriihessä päätettiin lisäleikkauksista ammatilliseen koulutukseen. Jo päätetyn 100 miljoonan...
3.9.2024 20:45

Aihetunnisteet

Ammatillinen koulutus ammattikoulu Hallitus Perussuomalaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Flunssaiset painelevat erikoislääkärille – taustalla yksi syy
Uutiset | 24.11.2025 21:10
Häiritseekö kahvi ihan oikeasti unta? – Asiantuntija täräyttää vastauksen
Uutiset | 24.11.2025 21:50
Liian moni mies unohtaa tämän intiimialueiden rutiinin – ”Voi hämmentää”
Uutiset | 24.11.2025 21:31
Varoitus: Kaupungeissa vakava uhka terveydelle
Uutiset | 26.11.2025 0:15
Talvi yllätti autoilijat jälleen
Uutiset | 24.11.2025 22:14
Paljastus: Zelenskyi viimeistelemään diiliä Washingtoniin
Uutiset | 25.11.2025 14:51
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

EU-parlamentti hyväksyi metsäkatoasetukseen tehtävät höllennykset
Uutiset | 26.11.2025 15:44
Keskustan Riipi kokoomuksen Sammallahdelle: Tarkkailuluokallakin pitää tehdä lukuläksyt
Uutiset | 26.11.2025 15:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Kurvinen varjobudjettikeskustelussa: Suomi tarvitsee tavallisten ihmisten veroalen
Uutiset | 26.11.2025 14:47
EU-parlamentti haluaa sosiaalisen median käytön ikärajaksi 16 vuotta
Uutiset | 26.11.2025 14:45
Etelä-Karjalan hyvinvointialue vähentää lähes 400 työpaikkaa yt-neuvottelujen seurauksena
Uutiset | 26.11.2025 14:44
Kela: Johtamisselvityksen hankkimisesta on jo päätetty
Uutiset | 26.11.2025 14:25
Puutetta ruoasta ja saippuasta – Pelastaa Lapsilta synkkä tieto tulevasta joulusta
Uutiset | 26.11.2025 13:58
Lainsäädännön arviointineuvosto kaipaa tarkennuksia hankintalakiin – Kuntaliitto vaatii aikalisää
Uutiset | 26.11.2025 12:18
Euroopan osallistuminen rauhanneuvotteluihin on tarpeetonta, Kreml sanoo
Uutiset | 26.11.2025 11:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-parlamentti hyväksyi metsäkatoasetukseen tehtävät höllennykset
Uutiset | 26.11.2025 15:44
Keskustan Riipi kokoomuksen Sammallahdelle: Tarkkailuluokallakin pitää tehdä lukuläksyt
Uutiset | 26.11.2025 15:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorisotyöttömyys uhkaa – tarvitsemme selkeitä ja kohdennettuja toimia
Mielipide | 26.11.2025 12:51
Lukijalta: Pääsemme yhteiskunnallisen kehityksen seurantaan
Mielipide | 26.11.2025 10:10
Lukijalta: Suomeen tarvitaan ”keskustaliitto”, laajapohjainen keskustavoimien hallitus
Mielipide | 25.11.2025 13:57
Lukijalta: Karri Kallio Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 25.11.2025 13:47
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Päijät-Hämeen piiri vaatii nopeita korjausliikkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi
Uutiset | 25.11.2025 10:48
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste