Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 

Pariisin ilmastosopimus on hyväksytty

Ministeri Tiilikainen uskoo sopimuksen piristävän Suomen taloutta
STT Työryhmä 12.12.2015 21:50, muokattu 12.12.2015 23:39
a– a+
Ilmastosopimus

Kansainvälinen ilmastosopimus hyväksyttiin YK:n ilmastokokouksessa Pariisissa lauantai-iltana yliajalle venyneen täysistunnon jälkeen.

Historialliseksi luonnehditun sopimuksen tarkoituksena on vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Kokoukseen osallistui 195 valtiota.

– Tärkein seikka on tietenkin, että saamme rajoitettua ilmastonmuutoksen järjellisiin mittoihin, sanoi maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) tiedotustilaisuudessa pian sovun syntymisen jälkeen.

Tiilikaisen mukaan sopimus parantaa kuitenkin myös Suomen talous- ja työllisyystilannetta, sillä se vauhdittaa maan teollisuutta.

– Nykyisille teollisille työpaikoille sopimus antaa parempaa turvaa kuin aikaisemmin, koska tulevaisuudessa pelikenttä eri maanosissa olevan teollisuuden välillä on tasaisempi, Tiilikainen sanoo.

Tiilikainen perustelee Suomen teollisuuden vauhdittumista sillä, että maailmalla kasvaa tarve puhtaaseen teknologiaan. Hän uskoo, että markkinoilla aletaan käydä armotonta kilpailua.

– Toivottavasti suomalaiset pärjäävät siinä, hän sanoo.

Nykyisille teollisille työpaikoille sopimus antaa parempaa turvaa kuin aikaisemmin.

 Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen

Sopimuksen mukaan ilmaston lämpeneminen halutaan pysäyttää selvästi alle 2 celsiusasteeseen niin, että pyrkimyksenä on 1,5 astetta.

Vuodesta 2020 lähtien kootaan vuosittain vähintään 100 miljardia dollaria (92 miljardia euroa), joilla autetaan kehitysmaita selviämään ilmastonmuutoksesta.

Kansalliset suunnitelmat ilmaston lämpenemisen pitämiseksi kurissa tarkistetaan viiden vuoden välein.

Sopimus mahdollistaa sen, että kansallisia toimia tarkastellaan jo vuonna 2018 eli kaksi vuotta ennen kuin sopimus tulee varsinaisesti voimaan.

Ympäristöjärjestöt luonnehtivat Pariisin ilmastosopimusta historian käännekohdaksi ja fossiilisia polttoaineita käyttävän teollisuuden kuolemaa.

– Teksti sisältää tavoitteen rajoittaa ilmaston lämpeneminen 1,5 asteeseen. Tuo luku sekä uusi tavoite maailman nettopäästöjen nollaamisesta tällä vuosisadalla saavat aikaan tyrmistyksen hiiliyhtiöiden hallitusten kokoushuoneissa ja öljynviejämaiden palatseissa, sanoi Greenpeacen pääsihteeri Kumi Naidoo.

Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Petteri Taalas piti erinomaisena sitä, että sopimuksen hyväksyivät myös suurimmat päästöjä aiheuttavat maat.

Hän kuitenkin hieman kyseenalaistaa sitä, onko tavoite ilmaston lämpenemisen pysäyttämisestä selvästi alle 2 celsiusasteeseen realismia.

Päästöjen vähentämiseksi Suomessa tulisi Taalaksen mukaan lisätä esimerkiksi bioenergian käyttöä ja hyödyntää maalämpöä suuremmassa mittakaavassa.

– Energiansäästö olisi tietysti paras tapa, siitä syntyy sekä taloudellista hyötyä että päästöjen vähenemistä, Taalas huomautti.

Ilmaston lämpenemisen pysäyttäminen selvästi alle 2 celsiusasteeseen ja jopa 1,5 asteeseen on kova tavoite.

Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö

Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö puolestaan sanoi olevansa myönteisesti yllättynyt sopimustekstin sisällöstä.

– Ilmaston lämpenemisen pysäyttäminen selvästi alle 2 celsiusasteeseen ja jopa 1,5 asteeseen on kova tavoite, hän totesi.

Hän huomautti, että ilmastopäästöt on saatava laskuun aivan lähivuosina, koska Ranskassa kokoustaneiden valtioiden jo ennakkoon antamat sitoumukset eivät mitenkään riitä kunnianhimoisten tavoitteiden saavuttamiseen.

– Oli ennakoitavissa, että kokousedustajat eivät pysty Pariisissa lisäämään konkreettisia sitoumuksia uusiin päästövähennyslupauksiin, koska heillä oli mandaatit vain ennakkolupauksiin.

STT:n työryhmä: Viivi Salminen, Tero Malinen, Eeva Nikkilä-Kiipula, Merja Isomäki

Lue myös

Maailmalla kiiteltiin sopimusta – "Voitto kaikille ihmisille"

Pariisissa lauantaina saavutettu ilmastosopu sai kiitosta eri puolilta maailmaa. Yhdysvaltain presidentti Barack Obama luonnehti...
12.12.2015 23:05

Sipilä: Maailma valmis vastaamaan ilmastohaasteeseen

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoi Pariisin ilmastosopimusta tuoreeltaan Twitterissä.  Sipilän mukaan maailma on nyt valmis...
12.12.2015 23:39

EK toivoo vetoapua cleantechille, MTK tyytyväinen metsälinjauksiin

Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) näkee, että Suomen elinkeinoelämälle ilmastosopu on tärkeä askel kohti nykyistä...
12.12.2015 23:18

Liki kolme vuosikymmentä ilmastoponnisteluja

YK:n alainen hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC perustettiin vuonna 1988. Sen päätehtävä on koota raportteja...
12.12.2015 23:10

Aihetunnisteet

pariisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Suomi haluaa intialaisia osaajia – mutta riittääkö heille paikka onnellisuustilaston kärjessä ja pitkä tie kansalaisuuteen?
Uutiset | 4.4.2026 10:00
USU: Yli puolet suomalaisista ottaisi SDP:n seuraavaan hallitukseen – keskusta toiseksi suosituin
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Israel on iskenyt tuhansiin kohteisiin Libanonissa viimeisen kuukauden aikana
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste