Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sienet

Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten

14.4.2026 11:38
Lue lisää 
Päätoimittajalta
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump keskustelivat maanantaina kahden kesken ennen muiden valtiojohtajien osallistumista neuvonpitoon. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta

Santeri Lampi 19.8.2025 12:47, muokattu 25.8.2025 10:07
a– a+
Päätoimittajalta

Yhdysvallat ja eurooppalaisten valtioiden muodostama halukkaiden koalitio ovat menossa kohti ”jonkin näköistä rauhan polkua”, totesi presidentti Alexander Stubb maanantaina Valkoisessa talossa pidetyn Ukraina-kokouksen päätyttyä.

Oli tärkeää, että ryhmä Euroopan johtajia pääsi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa perustelemaan kantojaan ajan kanssa Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille. Trump ottikin tilaisuudesta kaiken irti show-miehen elkein. Jälkikäteen tunnelmaa kuitenkin latistaa se, että hyökkääjävaltio Venäjän aikeet ovat vielä hämärän peitossa.

Ukrainan tukijoiden näkökulmasta Trumpin johdolla pidetty neuvonpito oli huojentava, sillä ainakaan eurooppalaisten pahimmat pelot eivät toteutuneet.

Suljettujen ovien takana ei ilmeisesti keskustelu Ukrainan alueluovutuksista. Lisäksi Washingtonissa sovittiin, että Ukrainalle annettavien turvatakuiden työstäminen aloitetaan Yhdysvaltojen ja Euroopan maiden kanssa. Trump on jo näyttänyt alustavasti vihreää valoa sille, että amerikkalaiset olisivat mukana turvatakuiden järjestämisessä.

Toisaalta konkreettiset päätökset jäivät vielä uupumaan, tai ainakaan niistä ei puhuttu julkisuuteen.

Kovista ponnisteluista huolimatta koko rauhanprojektin yllä on edelleen raskas epäilyksen varjo – Venäjän presidentti Vladimir Putinin mielenliikkeistä ja todellisista aikeista ei ole tietoa kellään. Presidentti Stubb kiirehtikin muistuttamaan heti maratonkokouksen jälkeen, että Putiniin kannattaa harvemmin luottaa. Stubb aprikoi, ettei Putinilla välttämättä ole rohkeutta kohdata Ukrainan Zelenskyitä. Stubb piti aivan mahdollisena sitä, että Putin pyrkii vain pelaamaan aikaa.

Samoilla linjoilla oli moni muukin Washingtoniin kutsuttu valtiojohtaja.

Saksan liittokansleri Friedrich Merz epäili Putinin halukkuutta kohdata Zelenskyitä. Jos tapaaminen kuitenkin järjestyy, se olisi kuulemma määrä tapahtua jo seuraavien kahden viikon aikana.

Myös Ranskan presidentti Emmanuel Macron suhtautui skeptisesti siihen, että Kreml haluaisi lopettaa sodan Ukrainassa. Hän perusteli arviotaan ”tilanteella ja faktoilla”. Macron piti selvänä, että tällä hetkellä Putin uskoo Venäjän voittavan sodan. Presidentin mukaan ”kaikille on selvää”, että Putin pyrkii edelleen miehittämään mahdollisimman paljon Ukrainan alueita sekä alistamaan naapurimaansa Kremlin tahdon alle.

Maanantaina Trump tarttui puhelimeen kesken Valkoisen talon kokouksen ja kilautti Moskovaan. Jäi jokseenkin epäselväksi, suostuiko Putin tosissaan Trumpin ehdotukseen tapaamisesta Zelenskyin kanssa. Kreml nimittäin julkaisi jälkikäteen epämääräisen lausunnon neuvotteluihin saapuvien valtuuskuntien edustajien tason nostamisesta.

Eurooppalaiset johtajat luonnollisesti osallistuvat Trumpin rauhanpyrkimyksiin, sillä muutakaan keinoa ei ole näköpiirissä. Eurooppalaisittain on huojentavaa, että Trump on päättänyt käyttää arvovaltaansa sodan ratkaisemiseksi – olkoonkin taustalla presidentin unelma Nobelin rauhanpalkinnon saamisesta.

Tulevat viikot osoittavat, onko Valkoisen talon isännän optimismille katetta. Silti jo se on huomionarvoista ja arvokasta, että Trump haluaa kokoustaa eurooppalaisten kanssa. Kovia kokenut transatlanttinen on nähnyt parempia päiviä, mutta se ei ole kuitenkaan lamaantunut Kremlin panettelusta huolimatta.

Ainakaan tähän mennessä Venäjä ei ole osoittanut minkäänlaisia merkkejä siitä, että se olisi valmis hellittämään Ukrainan moukarointia. Viimeksi viime yönä, Trumpin ja Putinin puhelun aikana, Venäjä laukaisi 270 lennokkia ja 10 ohjusta kohti Keski-Ukrainassa sijaitsevaa Krementšukin kaupunkia.

Ukrainan sodan aikana on toisteltu, että Venäjä ymmärtää vain voimaa ja Putin perääntyy vain maksimaalisen paineen edessä. Vielä ei ole mitään syytä uskoa, että sodan voittoon uskova Putin osoittaisi nämä uskomukset vääriksi. Siihen saattaa myös Trumpin suuri suunnitelma törmätä.

Lue myös

Lähteet: Putin ehdotti, että voisi tavata Zelenskyin Moskovassa

Venäjän presidentti Vladimir Putin on ehdottanut Moskovaa tapaamispaikaksi Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa...
19.8.2025 17:54

Trump käänsi kelkkansa – USA:n joukkoja ei lähetetä Ukrainaan

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sulkee pois mahdollisuuden lähettää Yhdysvaltain joukkoja valvomaan mahdollista rauhansopimusta...
19.8.2025 17:46

Trump Foxilla: Putinin on käyttäydyttävä ja Zelenskyin joustettava

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kommentoinut Ukrainan ja Venäjän välisiä mahdollisia rauhanneuvotteluja Fox...
19.8.2025 16:58

Stubb Putinista: "Jää nähtäväksi, onko hänellä rohkeutta"

Presidentti Alexander Stubb vahvistaa, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin ja Venäjän presidentti Vladimir...
19.8.2025 8:50

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
CIA:n ex-johtaja vaatii Trumpin syrjäyttämistä: ”On selvästi tolaltaan”
Uutiset | 13.4.2026 22:11
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Keskustakolmikko varoittaa: Hallitus altistaa ihmisten potilastiedot Vastaamo-tyyppisille tietomurroille
Uutiset | 13.4.2026 9:37
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Onko pomosi ärtynyt? – Sillä voi olla karut seuraukset koko työpaikalle, sanoo väitöstutkimus
Uutiset | 14.4.2026 21:40
Tästä sodasta on melkein sata vuotta, mutta sen veteraaneja on yhä elossa
Uutiset | 14.4.2026 21:30
Älä valitse koiraa vain ulkonäön perusteella – ”Terveyserot ovat merkittäviä”
Uutiset | 14.4.2026 21:25
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Israelin ja Libanonin neuvottelut alkoivat Washingtonissa – ulkoministerit 17 maasta kehottavat löytämään sovun
Uutiset | 14.4.2026 18:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Sote-alan työturvallisuutta edistäviä toimia tarvitaan kipeästi
Mielipide | 14.4.2026 10:25
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste