Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Metsätalous

Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys

22.6.2026 10:00
Lue lisää 
Talous
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti sanoo, ettei yksityinen kulutus kasva. (Kuva: Lehtikuva)

Ovatko Orpon talouspuheet liian myönteisiä? Asiantuntijoiden mukaan kaikki ei pidä paikkaansa

STT – Kaisu Suopanki 10.9.2025 13:39, muokattu 10.9.2025 14:45
a– a+
Talous

Julkisuudessa on keskusteltu siitä, ovatko pääministeri Petteri Orpon (kok.) puheet Suomen taloustilanteesta liian myönteisiä. Oppositiossa muun muassa keskustan kansanedustaja Petri Honkonen on pillastunut Orpon lausunnoista. Honkonen jätti keskiviikkona hallitukselle kirjallisen kysymyksen siitä, mihin tietoihin ja tosiasioihin pääministeri perustaa hallituksen nimissä antamansa lausunnot ja onko tämä puhunut talouden kehityksestä totuudenmukaisesti.

Orpo sanoi syyskuun ensimmäisen viikon kyselytunnilla, että Suomen talous on kesän aikana lähtenyt kasvuun ja työllisyyskin on parantumassa.

– Nyt jo nähdään, että työllisyyskehitys on lähtenyt kääntymään parempaan suuntaan. Ensi vuodelle ennustetaan jo selkeästi parempaa työllisyyttä, selkeästi parempaa talouden kasvua, Orpo sanoi.

Tilastokeskuksen tuoreimmat talousluvut eivät suoraan tue pääministerin uusinta lausuntoa. Suomen bruttokansantuote (bkt) supistui huhti–kesäkuussa 0,4 prosenttia edellisestä vuosineljänneksestä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puontin mukaan tälle vuodelle odotetaan kuitenkin kasvua, koska suhdannekuoppa on ”tavallaan” jäänyt taakse, kun bkt lähti nousuun viime vuoden alussa.

– Mutta nyt tähän on tullut sellainen pieni muutos, että tämän vuoden alkupuolella kasvu olisikin pysähtynyt. Tästä syystä tämän vuoden bruttokansantuotekasvuennusteita on laskettu, Puonti sanoo STT:lle.

Kasvua odotetaan edelleen sekä kuluvalle että ensi vuodelle, mutta kovemman talouskasvun odotetaan alkavan vasta ensi vuonna.

Tutkimuslaitos Laboren johtajan, taloustieteen professorin Mika Malirannan mukaan talouskasvun käänteen osalta tuotantoa ja työmarkkinoita tulisi miettiä erikseen, koska työmarkkinat reagoivat tuotannon muutoksiin puolen vuoden tai vuoden viiveellä.

Tuotantopuolella hän näkee joitakin lupauksia herättäviä esimerkkejä siitä, että käänne olisi tapahtunut, mutta kokonaiskuva on hänen mukaansa epäselvä ja noususuhdanteen viive on isompi kuin yleensä.

– Ei ole yksiselitteisen vahvoja signaaleja siitä, että meillä olisi vahva kasvu nyt lähtenyt käyntiin, Maliranta sanoo STT:lle.

Positiiviset talousluvut ovat liittyneet ennen kaikkea teollisuuden tilauksiin. Keskiviikkona Tilastokeskus kertoi, että teollisuuden uusien tilausten arvo oli heinäkuussa yli viidenneksen suurempi kuin vuotta aiemmin.

Maliranta pitää lukuja kuitenkin pienenä pettymyksenä.

– Teollisuuden tuoreimmat luvut eivät vielä kyllä kauhean vahvoja lupauksia herätä, hän sanoo.

Uusien tilausten arvon nousu tuli metalliteollisuudesta. Kemian- ja paperiteollisuuden tilausten arvo puolestaan laski vuodentakaisesta.

Teollisuustuotanto sen sijaan laski heinäkuussa verrattuna sekä edelliskuukauteen että -vuoteen.

– Tässä on vähän takapakkia ehkä otettu. Teollisuustuotannossa ei voi vielä nähdä selkeää, pysyvää kasvua, Puonti sanoo.

Teollisuuden kausitasoitettu tuotanto väheni kesäkuusta 2,1 prosenttia. Viime vuoden heinäkuuhun verrattuna teollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto laski 4,2 prosenttia.

Laboren johtajan, taloustieteen professorin Mika Malirannan mukaan talouspolitiikan ykköskysymyksiä pitäisi olla käänteen ajankohdan pohtimisen sijaan se, mitä tapahtuu, kun noususuhdanne alkaa. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI

Etlan Puontin mukaan talouskasvun kokonaiskuvan kannalta keskeisintä on, milloin yksityinen kulutus lähtee kasvuun. Yksityinen kulutus pieneni huhti–kesäkuussa 1,3 prosenttia ensimmäisestä vuosineljänneksestä.

Kotitalouksien ostovoima on parantunut laskeneiden korkojen ja inflaation hidastumisen myötä. Rahaa ei kuitenkaan käytetä vaan laitetaan säästöön.

– Kuluttajiin vaikuttaa työmarkkinoiden tilanne eli se, että työttömyysaste on noussut tosi korkealle, mikä aiheuttaa kuluttajissa epävarmuutta, Puonti sanoo.

Pääministeri Orpo sanoi elokuun suurlähettiläspäivillä yksityisen kulutuksen lähteneen kasvuun. Puontin mukaan tämä ei pidä paikkaansa.

– Yksityinen kulutus ei nyt kasva ja tänä vuonna sen ei juuri odoteta kyllä kasvavankaan.

Hän lisää, että on myös todella vaikea ennakoida, missä vaiheessa ja kuinka paljon yksityinen kulutus lähtee kasvamaan.

Malirannan mukaan yksityisen kulutuksen kasvun arvioiminen voi olla katsojan silmässä, koska luvut ovat hieman heiluvaisia.

– Kuitenkin isompi kuva on ollut se, että yksityinen kulutus on ollut vajoamassa. Se, että joku nousee todella syvältä, niin en vielä sitä kutsuisi kunnon nousuksi.

Toisin kuin Orpo arvioi, työllisyyden parantumisesta ei ole Malirannan mukaan selkeitä merkkejä.

Malirannan suosikkimittari työmarkkinoiden käynnistymisen arviointiin on palkkasummakuvaaja. Se mittaa sitä, miten työllisyys näkyy ihmisille maksetuissa palkoissa.

– Palkkasumman kehitys on ollut nihkeää, mikä kertoo siitä, että työllisyydessä ei ole vielä kunnolla päästy toipumisvaiheeseen.

Tilastokeskuksen tuoreimman, elokuun lopussa julkaistun työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä oli vähemmän ja työttömiä enemmän verrattuna vuoden takaiseen tilanteeseen. Työllisiä oli kuluvan vuoden heinäkuussa 43 000 vähemmän kuin vuosi sitten, työttömiä puolestaan 40 000 enemmän.

Puontin mukaan työmarkkinatilanne on ristiriitainen. Työllisyysaste on laskenut huomattavasti, mutta vakiintunut noin vuoden ajan.

– Työttömyysaste sen sijaan on edelleen noussut. Se tarkoittaa sitä, että nämä työttömät, joiden määrä nousee, eivät tule pelkästään työllisistä vaan työvoiman ulkopuolelta, Puonti sanoo.

Malirannan mukaan talouspolitiikan ykköskysymyksiä pitäisi olla käänteen ajankohdan pohtimisen sijaan se, mitä tapahtuu, kun noususuhdanne alkaa.

– Kuinka nopeaa kasvu on ja miten kauan nopean kasvun vaihe kestää. Jos tulisi tällainen kauan kestävä vahvan talouskasvun vaihe, se auttaisi meidän julkisen talouden tilannetta tosi merkittävästi.

Tulevan kasvun edellytyksiä rapauttaa kuitenkin esimerkiksi pitkäaikaistyöttömyyden kasvu laskusuhdanteen aikana.

Lue myös

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia

Yleisradio osoittautui tutkimuksessa luotetuimmaksi kansalliseksi yleisradioyhtiöksi oman maansa kansalaisten keskuudessa, kun sitä vertailtiin Ruotsin ja Britannian vastaaviin
23.6.2026 0:01

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta

Vakuutusyhtiöiden mukaan sotaoperaatioiden aiheuttamia vahinkoja ei korvata. Myöskään Valtiokonttorista korvauksia ei tipu, sillä lainsäädäntö ei niitä mahdollista.
22.6.2026 22:15

Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – "Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan"

Tutkijoiden mukaan kuluva ajanjakso on kuumin, mitä Maapallolla on koettu 125 000 vuoden aikana. Jopa kolmasosa Ranskan puulajeista saattaa olla katoamisen partaalla vuoteen 2050 mennessä.
22.6.2026 21:20

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Sydäniskureista lähti liikkeelle väärinymmärryksiä
Uutiset | 22.6.2026 20:45
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Tutkinta valmistui: Epäonnistunut taitolentoliike johti Hornetin maahansyöksyyn Rovaniemellä
Uutiset | 22.6.2026 17:42
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Yhdysvallat jäädyttää Iranin öljypakotteet kahdeksi kuukaudeksi
Uutiset | 22.6.2026 17:17
Pääradan ratajärjestelmävika on korjattu
Uutiset | 22.6.2026 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työikäinen muistisairas tarvitsee jotain muuta kuin paikan vanhusten joukossa
Mielipide | 22.6.2026 15:00
Lukijalta: Suomen sähkömarkkinoiden mallia on tarkasteltava geotalouden aikana kriittisesti
Mielipide | 22.6.2026 14:57
Lukijalta: Investointi koulutukseen on investointi tulevaisuuteen
Mielipide | 22.6.2026 14:54
Lukijalta: Sotimalla vallanhalut vain kasvavat
Mielipide | 22.6.2026 14:52
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste