Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Keskusta piiritti Purraa lisäbudjetista

9.6.2026 18:01
Lue lisää 
Talous
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti sanoo, ettei yksityinen kulutus kasva. (Kuva: Lehtikuva)

Ovatko Orpon talouspuheet liian myönteisiä? Asiantuntijoiden mukaan kaikki ei pidä paikkaansa

STT – Kaisu Suopanki 10.9.2025 13:39, muokattu 10.9.2025 14:45
a– a+
Talous

Julkisuudessa on keskusteltu siitä, ovatko pääministeri Petteri Orpon (kok.) puheet Suomen taloustilanteesta liian myönteisiä. Oppositiossa muun muassa keskustan kansanedustaja Petri Honkonen on pillastunut Orpon lausunnoista. Honkonen jätti keskiviikkona hallitukselle kirjallisen kysymyksen siitä, mihin tietoihin ja tosiasioihin pääministeri perustaa hallituksen nimissä antamansa lausunnot ja onko tämä puhunut talouden kehityksestä totuudenmukaisesti.

Orpo sanoi syyskuun ensimmäisen viikon kyselytunnilla, että Suomen talous on kesän aikana lähtenyt kasvuun ja työllisyyskin on parantumassa.

– Nyt jo nähdään, että työllisyyskehitys on lähtenyt kääntymään parempaan suuntaan. Ensi vuodelle ennustetaan jo selkeästi parempaa työllisyyttä, selkeästi parempaa talouden kasvua, Orpo sanoi.

Tilastokeskuksen tuoreimmat talousluvut eivät suoraan tue pääministerin uusinta lausuntoa. Suomen bruttokansantuote (bkt) supistui huhti–kesäkuussa 0,4 prosenttia edellisestä vuosineljänneksestä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Päivi Puontin mukaan tälle vuodelle odotetaan kuitenkin kasvua, koska suhdannekuoppa on ”tavallaan” jäänyt taakse, kun bkt lähti nousuun viime vuoden alussa.

– Mutta nyt tähän on tullut sellainen pieni muutos, että tämän vuoden alkupuolella kasvu olisikin pysähtynyt. Tästä syystä tämän vuoden bruttokansantuotekasvuennusteita on laskettu, Puonti sanoo STT:lle.

Kasvua odotetaan edelleen sekä kuluvalle että ensi vuodelle, mutta kovemman talouskasvun odotetaan alkavan vasta ensi vuonna.

Tutkimuslaitos Laboren johtajan, taloustieteen professorin Mika Malirannan mukaan talouskasvun käänteen osalta tuotantoa ja työmarkkinoita tulisi miettiä erikseen, koska työmarkkinat reagoivat tuotannon muutoksiin puolen vuoden tai vuoden viiveellä.

Tuotantopuolella hän näkee joitakin lupauksia herättäviä esimerkkejä siitä, että käänne olisi tapahtunut, mutta kokonaiskuva on hänen mukaansa epäselvä ja noususuhdanteen viive on isompi kuin yleensä.

– Ei ole yksiselitteisen vahvoja signaaleja siitä, että meillä olisi vahva kasvu nyt lähtenyt käyntiin, Maliranta sanoo STT:lle.

Positiiviset talousluvut ovat liittyneet ennen kaikkea teollisuuden tilauksiin. Keskiviikkona Tilastokeskus kertoi, että teollisuuden uusien tilausten arvo oli heinäkuussa yli viidenneksen suurempi kuin vuotta aiemmin.

Maliranta pitää lukuja kuitenkin pienenä pettymyksenä.

– Teollisuuden tuoreimmat luvut eivät vielä kyllä kauhean vahvoja lupauksia herätä, hän sanoo.

Uusien tilausten arvon nousu tuli metalliteollisuudesta. Kemian- ja paperiteollisuuden tilausten arvo puolestaan laski vuodentakaisesta.

Teollisuustuotanto sen sijaan laski heinäkuussa verrattuna sekä edelliskuukauteen että -vuoteen.

– Tässä on vähän takapakkia ehkä otettu. Teollisuustuotannossa ei voi vielä nähdä selkeää, pysyvää kasvua, Puonti sanoo.

Teollisuuden kausitasoitettu tuotanto väheni kesäkuusta 2,1 prosenttia. Viime vuoden heinäkuuhun verrattuna teollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto laski 4,2 prosenttia.

Laboren johtajan, taloustieteen professorin Mika Malirannan mukaan talouspolitiikan ykköskysymyksiä pitäisi olla käänteen ajankohdan pohtimisen sijaan se, mitä tapahtuu, kun noususuhdanne alkaa. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI

Etlan Puontin mukaan talouskasvun kokonaiskuvan kannalta keskeisintä on, milloin yksityinen kulutus lähtee kasvuun. Yksityinen kulutus pieneni huhti–kesäkuussa 1,3 prosenttia ensimmäisestä vuosineljänneksestä.

Kotitalouksien ostovoima on parantunut laskeneiden korkojen ja inflaation hidastumisen myötä. Rahaa ei kuitenkaan käytetä vaan laitetaan säästöön.

– Kuluttajiin vaikuttaa työmarkkinoiden tilanne eli se, että työttömyysaste on noussut tosi korkealle, mikä aiheuttaa kuluttajissa epävarmuutta, Puonti sanoo.

Pääministeri Orpo sanoi elokuun suurlähettiläspäivillä yksityisen kulutuksen lähteneen kasvuun. Puontin mukaan tämä ei pidä paikkaansa.

– Yksityinen kulutus ei nyt kasva ja tänä vuonna sen ei juuri odoteta kyllä kasvavankaan.

Hän lisää, että on myös todella vaikea ennakoida, missä vaiheessa ja kuinka paljon yksityinen kulutus lähtee kasvamaan.

Malirannan mukaan yksityisen kulutuksen kasvun arvioiminen voi olla katsojan silmässä, koska luvut ovat hieman heiluvaisia.

– Kuitenkin isompi kuva on ollut se, että yksityinen kulutus on ollut vajoamassa. Se, että joku nousee todella syvältä, niin en vielä sitä kutsuisi kunnon nousuksi.

Toisin kuin Orpo arvioi, työllisyyden parantumisesta ei ole Malirannan mukaan selkeitä merkkejä.

Malirannan suosikkimittari työmarkkinoiden käynnistymisen arviointiin on palkkasummakuvaaja. Se mittaa sitä, miten työllisyys näkyy ihmisille maksetuissa palkoissa.

– Palkkasumman kehitys on ollut nihkeää, mikä kertoo siitä, että työllisyydessä ei ole vielä kunnolla päästy toipumisvaiheeseen.

Tilastokeskuksen tuoreimman, elokuun lopussa julkaistun työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä oli vähemmän ja työttömiä enemmän verrattuna vuoden takaiseen tilanteeseen. Työllisiä oli kuluvan vuoden heinäkuussa 43 000 vähemmän kuin vuosi sitten, työttömiä puolestaan 40 000 enemmän.

Puontin mukaan työmarkkinatilanne on ristiriitainen. Työllisyysaste on laskenut huomattavasti, mutta vakiintunut noin vuoden ajan.

– Työttömyysaste sen sijaan on edelleen noussut. Se tarkoittaa sitä, että nämä työttömät, joiden määrä nousee, eivät tule pelkästään työllisistä vaan työvoiman ulkopuolelta, Puonti sanoo.

Malirannan mukaan talouspolitiikan ykköskysymyksiä pitäisi olla käänteen ajankohdan pohtimisen sijaan se, mitä tapahtuu, kun noususuhdanne alkaa.

– Kuinka nopeaa kasvu on ja miten kauan nopean kasvun vaihe kestää. Jos tulisi tällainen kauan kestävä vahvan talouskasvun vaihe, se auttaisi meidän julkisen talouden tilannetta tosi merkittävästi.

Tulevan kasvun edellytyksiä rapauttaa kuitenkin esimerkiksi pitkäaikaistyöttömyyden kasvu laskusuhdanteen aikana.

Lue myös

Solidiumin hallituksen puheenjohtaja Jouko Karvinen eroaa

Yhtiön hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi on nimitetty Jannica Fagerholm.
10.6.2026 10:05

Monilapsisten äitien työllisyys laski muita enemmän viime vuonna

Isien työllisyysasteessa perheen koko ei näkynyt.
10.6.2026 9:25

Teollisuuden uusien tilausten arvo ja liikevaihto kasvoivat – "Odotukset ovat parantuneet"

Suomen Yrittäjien ekonomisti Petri Malinen näkee, että luvut vahvistavat kuvaa Suomen talouden elpymisestä.
10.6.2026 9:21

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Solidiumin hallituksen puheenjohtaja Jouko Karvinen eroaa
Uutiset | 10.6.2026 10:05
Monilapsisten äitien työllisyys laski muita enemmän viime vuonna
Uutiset | 10.6.2026 9:25
Teollisuuden uusien tilausten arvo ja liikevaihto kasvoivat – ”Odotukset ovat parantuneet”
Uutiset | 10.6.2026 9:21
Kuntien kasvihuonekaasupäästöt laskivat – liikennepäästöt poikkeus
Uutiset | 10.6.2026 9:00
Tilasto: Jo kolmasosa talo- ja mökkikaupoista tehdään verkossa
Uutiset | 10.6.2026 8:21
Öljyn hinta käväisi viime kuukausien pohjalukemissa
Uutiset | 10.6.2026 6:02
Mainehaitat eivät torpanneet Platnerin senaattipyrkimyksiä – voitti demokraattien esivaalit Mainessa
Uutiset | 10.6.2026 5:55
Tutkimus: Suomi on maailman yhdeksänneksi turvallisin maa
Uutiset | 10.6.2026 4:58
Ennusteet: Kalifornian kuvernöörinvaaliin etenee entinen Fox News -juontaja
Uutiset | 10.6.2026 4:54
USA sanoi tehneensä iskuja Iraniin vastauksena taisteluhelikopterin pudottamisesta
Uutiset | 10.6.2026 4:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Solidiumin hallituksen puheenjohtaja Jouko Karvinen eroaa
Uutiset | 10.6.2026 10:05
Monilapsisten äitien työllisyys laski muita enemmän viime vuonna
Uutiset | 10.6.2026 9:25
Teollisuuden uusien tilausten arvo ja liikevaihto kasvoivat – ”Odotukset ovat parantuneet”
Uutiset | 10.6.2026 9:21
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste