Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Retoriikka

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

25.6.2026 21:15
Lue lisää 
Ukrainan sota
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja joukko eurooppalaisjohtajia tapasivat Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Valkoisessa talossa elokuussa 2025. (Kuva: Andrew Caballero-Reynolds / AFP / Lehtikuva)

Nopean rauhan lupauksesta Alaskan punaisen maton kautta 28 pointin Ukraina-ehdotukseen

Kokouksia ja tapaamisia on riittänyt Venäjän Ukrainassa käymän hyökkäyssodan vuoksi. STT kokosi poimintoja tuoreimmista etapeista.
STT 22.11.2025 11:01, muokattu 22.11.2025 11:25
a– a+
Ukrainan sota

– Yhdysvaltain presidentinvaalitaistelun aikana: Donald Trump toisti useasti, että saisi aikaiseksi rauhan Venäjän ja Ukrainan välille heti tammikuussa 2025 alkavan virkakautensa aluksi tai jopa ennen virkaanastujaisia. CNN:n faktantarkistuksen mukaan Trump lupasi vaalikampanjassaan vakavasti otettavissa yhteyksissä moneen kertaan, että lopettaisi sodan välittömästi.

– Helmikuu: Saudi-Arabiassa käytiin Yhdysvaltain ja Venäjän edustajien välisiä keskusteluita. Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoi medialle Venäjän olevan valmis sitoutumaan rauhanprosessiin. BBC kirjoitti, että kyse ei ollut heikoilla olleesta Venäjästä, joka olisi pakotettu neuvotteluun. Tilanne muistutti enemmän sitä, että Yhdysvallat kutsui hyökkääjän esittämään ehtonsa. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi totesi, että keskustelut käytiin Ukrainan selän takana.

– Helmikuu: Zelenskyi tapasi presidentti Trumpin Valkoisessa talossa. Tapaaminen meni täydeksi riitelyksi median edessä ja päättyi siihen, että ukrainalaiset käytännöllisesti katsoen heitettiin ulos. Kansainvälisessä mediassa tilannetta kuvattiin muun muassa huuto-otteluksi. ”Hän (Zelenskyi) voi tulla takaisin, kun on valmis rauhaan”, sanoi Trump.

– Maaliskuu: Presidentti Alexander Stubb tapasi Trumpin epävirallisella vierailulla. Valtiojohtajat pelasivat myös kierroksen golfia Floridassa.

– Maaliskuu: EU-huippukokouksessa käsiteltiin muun muassa Ukrainan tilannetta.

– Huhtikuu: Time-lehden haastattelussa Trump kertoi, että oli puhunut nopeasta rauhasta kuvaannollisesti, liioitellen ja leikillään.

– Huhtikuu: Trump ja Zelenskyi keskustelivat Vatikaanissa edesmenneen paavi Franciscuksen hautajaisten yhteydessä.

– Toukokuu: Istanbulin kierrokset käynnistyvät. Ukrainan ja Venäjän delegaatiot tapasivat Turkin Istanbulissa. Kokouksia oli kaikkiaan kolme peräkkäisinä kuukausina ja niissä sovittiin vankien ja kuolleiden sotilaiden ruumiiden vaihdoista.

– Kesäkuu: EU–Kanada-huippukokouksessa keskusteltiin muun muassa Ukrainan tukemisesta.

– Elokuu: Niin kutsuttu halukkaiden maiden koalitio oli koolla. Ryhmään kuuluvat muun muassa Britannia, Ranska, Saksa ja Suomi.

– Elokuu: Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapasivat Alaskassa. Kamerat ikuistivat muun muassa johtajien lämminhenkiset tervehdykset lentokentälle levitetyllä punaisella matolla. Yksi median edustaja pääsi huutamaan Putinille kysymyksen: ”Aiotteko lopettaa siviilien tappamisen?”

– Elokuu: Eurooppalaiset johtajat sekä Naton pääsihteeri tapasivat Trumpin Valkoisessa talossa. Ukrainan tilannetta koskevassa tapaamisessa oli mukana myös Zelenskyi. Suomea edusti Stubb. Zelenskyi kiitteli Trumpia vuolassanaisesti tapaamisesta.

– Syyskuu: Halukkaiden maiden koalitio oli koolla Pariisissa.

– Lokakuu: Zelenskyi ja Trump tapasivat Valkoisessa talossa ja keskustelivat Tomahawk-risteilyohjuksien luovuttamisesta Ukrainan käyttöön. Ukrainan toiveet kuitenkin kariutuivat. Trump nimittäin totesi Putinin kanssa käydyn keskustelun jälkeen, ettei Yhdysvallat sittenkään toimittaisi Ukrainan käyttöön Tomahawkeja. Yhdysvaltain puolustusministeriö olisi antanut luvan Tomahawk-sopimukselle.

– Lokakuu: EU-huippukokouksessa keskusteltiin muun muassa Ukrainasta ja Venäjästä.

– Lokakuu: Halukkaiden maiden koalitio kokoontui keskustelemaan muun muassa rauhasta.

– Marraskuu: Media kertoo Yhdysvaltain ja Venäjän keskenään sopimasta rauhanehdotuksesta, jota luonnehditaan Venäjän voitoksi.

Lue myös

Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600

Venezuelan maanjäristyksissä on vahvistettu kuolleen lähes 600 ihmistä, kertoo maan väliaikainen presidentti Delcy...
26.6.2026 16:08

Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat

Presidentti Alexander Stubb on vahvistanut lain alkoholilain muuttamisesta. Uusi laki tulee voimaan perjantaina...
26.6.2026 14:48

Krimille julistettu hätätila Ukrainan hyökkäysten vuoksi

Krimin niemimaan Venäjän miehitysjoukkojen nimittämät viranomaiset ovat julistaneet alueelle hätätilan. Miehitysjoukkojen nimittämä kuvernööri...
26.6.2026 14:24

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Krimille julistettu hätätila Ukrainan hyökkäysten vuoksi
Uutiset | 26.6.2026 14:24
Oikeuskansleri on pyytänyt selvitystä Rydmanin menettelystä
Uutiset | 26.6.2026 13:51
Pride-kulkueeseen odotetaan jälleen ainakin sataatuhatta osallistujaa
Uutiset | 26.6.2026 13:30
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Rydmanin toiminta yliopistorahoitusjupakassa on monella tapaa poikkeuksellinen, arvioi tutkija
Uutiset | 26.6.2026 9:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Krimille julistettu hätätila Ukrainan hyökkäysten vuoksi
Uutiset | 26.6.2026 14:24
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste