Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

28.9.2026 12:30
Lue lisää 
Kulttuuri
Näyttelijä Seela Sella Teräsleidit – kuin viimeistä päivää elokuvan lehdistötilaisuudessa Helsingissä 15. joulukuuta 2025. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Näyttelijä Seela Sella on kuollut 89-vuotiaana

Pispalassa syntynyt näyttelijä sai lausuntaopetusta äidiltään jo ennen kuin osasi itse lukea.
STT / Johanna Vuonokari 28.9.2026 13:05, muokattu 28.9.2026 13:20
a– a+
Kulttuuri

Näyttelijä Seela Sella on kuollut. Hän kuoli tänään 89-vuotiaana. STT sai tiedon asiasta Digi- ja väestötietovirastosta.

Keväällä Sella kertoi sairastavansa nielusyöpää. Syöpähoitojen keskelläkin hän kertoi pitävänsä unelmista kiinni ja suunnittelevansa tulevia esiintymisiä.

– Olen aina sanonut ihmisille, että täytyy olla unelmia. Yritän nyt elää niin kuin olen itse sanonut muille, hän sanoi Ilta-Sanomille.

Palliatiiviseen hoitoon hänet siirrettiin syyskuussa. Kuukautta aiemmin hän oli vielä esiintynyt lavalla Tampereen Teatterikesässä.

Sella ehti näytellä peräti kahdeksalla vuosikymmenellä. Hän teki uransa aikana niin teatterirooleja, elokuva- ja televisiotöitä, lausuntataidetta kuin kuunnelmiakin.

Seela Maini Marjatta Sella (o.s. Virtanen) syntyi Tampereella 30. joulukuuta 1936. Sellan varhaislapsuuden perheeseen Pispalassa kuului äidin ja isän lisäksi mummu. Lausuntaopetusta hän sai jo ennen kuin osasi itse lukea.

– Äiti luki, ja minä lausuin. Äiti oli harrastajanäyttelijä, ja toteutin ammatinvalinnallani myös hänen unelmaansa. Hän oli minusta salaa ylpeä, mutta ei halunnut tamperelaiseen tapaan tehrä numeroo siitä, että olin hänen tyttärensä, Sella muisteli lapsuuttaan STT:lle vuonna 2011.

Sellan vanhemmat erosivat sodan jälkeen, ja yhteys isään katkesi. Äidin ja tämän uuden puolison kanssa Sella muutti Kangasalle.

Varhaislapsuuden maisemat rakensivat identiteettiä kuitenkin niin, että Sella määritteli vanhuuden päivinäkin itsensä ”Pispalan juutalaiseksi”.

Ylioppilaaksi kirjoitettuaan Sella kävi Suomen teatterikoulun vuosina 1957–1959. Sella esiintyi Kansallisteatterissa ensimmäistä kertaa jo opiskeluaikoinaan.

Ura eteni askel askeleelta. Näyttelijän työt veivät ensin Hämeenlinnaan, sitten Turkuun ja Helsinkiin, jossa työ löytyi Intimiteatterista ja Radioteatterista ennen kuin Sella jättäytyi vuosiksi vapaaksi näyttelijäksi. Myöhemmin Sella sai kiinnityksen Kansallisteatteriin.

Kun Sella sai näyttämötaiteen valtionpalkinnon vuonna 2009, häntä luonnehdittiin perusteluissa monipuoliseksi taiteilijaksi ja suomalaisen teatterin eläväksi legendaksi.

– Pitkän uran aikana lukuisat lämmöllä ja viiltävästi kuvatut vahvat naishahmot ovat saaneet Sellasta virtuoosimaisen tulkitsijan maan eri teattereissa, radiossa, televisiossa, valkokankaalla ja muilla estradeilla, perusteluissa luki.

Sella kiisti tähteytensä mutta uskalsi sanoa olevansa taiteilija.

– En ole koskaan ollut mikään suuri tähdenlento, eikä minusta yhdessä yössä ole tullut tähteä, hän arvioi STT:lle vuonna 2003.

Menestys ei tullut Sellan mukaan ilmaiseksi.

– Olen vanhoja demareita. Niitä, jotka ovat hissun kissun kiivenneet työväenluokasta keskiluokkaan. Mutta kovaa työtä se on vaatinut.

Näyttelijä Seela Sella esiintyi Presidentinlinnan Atriumissa Helsingissä 2. joulukuuta 2020. (Handout / Antti Nikkanen)

Sellaa on pidetty vahvojen naisroolien tulkkina, mutta hän tulkitsi myös miesrooleja. Esimerkiksi vuonna 2020 Sella näytteli Kansallisteatterissa natsidiktaattori Adolf Hitleriä näytelmässä Hitler ja blondi.

– Tämä työ jos mikä on tasa-arvoista. Varsinkin, kun samperi soikoon naiset pystyvät näyttelemään miesten rooleja, Sella sanoikin vuonna 2016.

Vuodesta 1998 vuoteen 2001 Sella oli taiteilijaprofessorina. Hän keskittyi teatterikoulua käymättömien ammattinäyttelijöiden jatkokoulutukseen eri puolilla maata sijaitsevissa teattereissa.

– Olen ankara ja vaativa opettaja. Oppilaat eivät pääse vähällä, hän sanoi taiteilijaprofessoripestinsä alkaessa.

Hän kuvaili, että on suhteellisen helppoa nähdä, onko oppilas lahjakas, mutta mitkään lahjat eivät auta, ellei esiintyjällä ole lumovoimaa, joka näyttämöltä tavoittaa yleisön.

– Yleisö kyllä vaistoaa lumovoiman, se tietää kuka panee itsensä likoon ja todella rakastaa työtään ja haluaa itsensä kautta välittää asioita. Sellaisen esiintyjän yleisö ottaa kohta omakseen.

Sellan itsensä yleisö todella otti omakseen, eikä Sellakaan halunnut yleisöä jättää.

– Yleisö on syy, joka saa minut lavalle aina vain, mutta joka ikinen kerta on lunastettava uudelleen oikeutus olla siellä. Itsestään selvää ei ole mikään, Sella sanoi 75-vuotiaana.

Hän sanoi näyttelemisen olevan siitä ihana ammatti, että sitä voi jatkaa niin vanhaksi kuin terveys antaa myöten. Myöhemmin hän myönsi, että opettelu oli hidastunut. Se ei johtunut hänen mukaansa kuitenkaan vain siitä, että teksti ei jäänyt päähän.

– Mitä vanhemmaksi tulee, sitä enemmän tulee mahdollisuuksia tulkita tekstiä eri lailla. Se on niin himputin vaikeaa, kun siinä on niin monta asiaa.

Sella avioitui laulaja-näyttelijä Elis Sellan kanssa vuonna 1962. He olivat tavanneet työskennellessään Turun kaupunginteatterissa, ja kahdenkeskisten tapaamisten verukkeiksi sepitettiin aluksi se, että Elis opetti Seelalle laulamista ja Seela Elikselle näyttelemistä.

Sella ja Elis Sella saivat kaksi lasta, Arielin ja Ilanan. Poika asettui Tel Aviviin Israeliin, tytär Helsinkiin.

Elis Sella kuoli yllättäen 62-vuotiaana.

– Olen varmaan yksi niistä monista ihmisistä, jotka vasta puolisonsa kuoleman jälkeen tajuavat, miten ihmeellinen avioliitto heillä on ollut, Seela Sella sanoi vuonna 2008.

Juutalaisen puolison myötä Seela Sella löysi juutalaisuuden itsekin. Yhteinen koti oli alusta asti täysin juutalainen ruokasääntöineen ja juhlineen. Tapojen lisäksi Sellaa alkoi kiinnostaa uskon syvempi olemus. Vuosien perehtymisen ja kuulustelun jälkeen Sellasta tuli juutalainen.

– Uskonkäsitys juutalaisuudessa on yksinkertaista: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi, ja mitä et halua ihmisten tekevän sinulle, sitä älä tee muille, Sella kuvaili.

Sella sanoi ajattelevansa, että ihminen on yhtä hyvä, uskoi tai ei, kunhan vain toimii oikein.

– Myös kuolemanjälkeisellä olotilalla – energian häviämättömyydellä – ei ole eroa uskovien ja ei-uskovien välillä. Sama asia tapahtuu kaikille.

Lue myös

Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan

Unkarin parlamentti on suurella äänten enemmistöllä perunut kahden entisen ministerin sekä nykyisen pääministerin...
28.9.2026 13:22

Antti Rinne velkajarrusta: "Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa"

Eduskuntaan palaava Rinne suhtautuu erittäin kriittisesti myös rajaturvallisuuslain jatkoon, joka tullaan käsittelemään eduskunnassa vielä tänä syksynä.
28.9.2026 12:34

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

Noin 65 prosenttia suomalaisista hyväksyisi kuntien, hyvinvointialueiden tai molempien yhdistämiset säästötoimenpiteenä ensi vaalikaudella....
28.9.2026 12:30

Aihetunnisteet

kulttuuri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Uutiset | 28.9.2026 9:11
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Näyttelijä Seela Sella on kuollut 89-vuotiaana
Uutiset | 28.9.2026 13:05
Antti Rinne velkajarrusta: ”Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa”
Uutiset | 28.9.2026 12:34
Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset
Uutiset | 28.9.2026 12:30
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Kuluttajien luottamus heikkeni – ”Yksittäiset hyvät talousuutiset eivät riitä kääntämään mielialoja”
Uutiset | 28.9.2026 10:51
Ruotsi | Magdalena Andersson luopuu yrityksestä muodostaa hallitus
Uutiset | 28.9.2026 10:44
Häkkänen patistaa Euroopan maita kehittämään kiireesti ilmapuolustusjärjestelmien tuotantoa
Uutiset | 28.9.2026 10:42
Apulaisoikeusasiamies aloitti selvityksen, kun kunta kertoi korvanneensa kaksi johtajavirkaa tekoälyllä – ”Herättää kysymyksiä”
Uutiset | 28.9.2026 9:56
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Näyttelijä Seela Sella on kuollut 89-vuotiaana
Uutiset | 28.9.2026 13:05
Antti Rinne velkajarrusta: ”Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa”
Uutiset | 28.9.2026 12:34
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste