Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?

17.7.2025 21:05
Lue lisää 
Nato
Nato-maiden jäsenliput liehuvat puolustusliiton päämajan edustalla Brysselissä Belgiassa. (Kuva: John Thys / AFP / Lehtikuva)

Nato-maat valmistautuvat puolustusmenojen nostoon – Trumpin ailahtelevuus kuitenkin huolettaa

Puolustusministeri Häkkäsen mukaan on kuitenkin hyvä, että USA on patistanut Eurooppaa vahvistamaan puolustustaan.
Suomenmaa–STT/Sanna Raita-aho 19.5.2025 10:35, muokattu 19.5.2025 17:20
a– a+
Nato

Naton huippukokous kesäkuussa Haagissa lähenee. Kokouksen tärkeimmät aiheet ovat Naton jäsenmaiden puolustusmenojen kasvattaminen ja se, mihin summaan jäsenmaat puolustusmenotavoitteen kasvattamisen osalta sitoutuvat.

Samalla Naton sisällä on käyty ennen kokousta keskustelua niin Ukrainasta kuin Venäjään liittyvästä uhasta.

Pääsyy tähän on Yhdysvaltain presidentti Donald Trump, jonka ailahteleva käytös on luonut arvaamattomuutta liittolaissuhteisiin. Yhdysvaltain toiminta on luonut Naton sisälle myllerrystä.

Viimeisin viite tästä nähtiin, kun julkisuuteen vuoti tietoja siitä, ettei Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä kutsuttaisi mukaan Haagin huippukokouksen keskeisiin tapaamisiin.

Asiasta uutisoineen Euractivin ja uutistoimisto Ansan mukaan syynä olisi se, ettei Yhdysvallat halua Zelenskyiä mukaan.

Hollantilaismedia Nosin diplomaattilähteen mukaan Zelenskyin kutsumatta jättäminen olisi ”diplomaattinen katastrofi, jota kukaan lehdistövirkailija ei saisi puolustettua”.

Zelenskyi on viime vuosina kutsuttu mukaan huippukokoukseen.

Yhdysvallat kiisti myöhemmin mediaväitteet, mutta esimerkiksi Naton pääsihteeri Mark Rutte ei suoraan kiistänyt väitettä vaan sanoi kokouksen agendan olevan työn alla.

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) totesi Kauppalehdelle puhuneensa Turkissa Naton epävirallisessa ulkoministerikokouksessa Zelenskyin osallistumisen puolesta.

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen osallistui Naton ulkoministerikokoukseen viime viikolla Turkin Antalyassa. LEHTIKUVA / AFP / OZAN KOSE

Trumpin hallinto on rajannut ulos Ukrainan mahdollisuuden liittyä Naton jäseneksi, mikä on vastoin sotilasliiton avoimien ovien politiikkaa.

Myös Yhdysvaltain näkemys Venäjän muodostamasta uhasta on herättänyt pohdintaa Naton sisällä. Sotilasliitto määritteli viime kesän huippukokouksen päätelmissään Naton merkittävimmäksi uhaksi Venäjän.

Natossa halutaan nyt ymmärtää, jakaako Yhdysvallat yhä saman näkemyksen Venäjän uhasta kuin muut liittolaiset.

Suomi liittyi Natoon nimenomaan Venäjän uhan vuoksi.

Asiasta kysyttiin myös pääsihteeri Mark Ruttelta Naton epävirallisen ulkoministerikokouksen yhteydessä Turkin Antalyassa.

Toimittaja kysyi, haluaako Rutte, että Venäjä kirjataan Naton merkittävimmäksi uhaksi Haagin kokouksen päätöslauselmissa, ja uskooko hän sen tapahtuvan.

Rutte ei suoraan vahvistanut asiaa. Hän totesi, että Naton näkemyksen mukaan Venäjä on pitkäaikainen uhka. Hän kuitenkin mainitsi myös Kiinan asevarustelun ja terrorismin olevan huolenaiheita.

– Uskon, että Naton kokous keskittyy puolustusteollisuuteen ja Ukrainaan. Ja sitten katsomme, millainen tarkalleen ottaen on johtopäätösten tai julkilausuman muoto.

Naton pääsihteeri Mark Rutte kuvattuna Antalyassa viime viikolla. LEHTIKUVA / AFP / OZAN KOSE

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Matti Pesu sanoo, että Venäjään liittyvistä kirjauksista on käyty keskustelua Naton sisällä.

– Jos sitä (kirjausta) lähdetään muuttamaan, niin se rikkoo Naton yhtenäisyyttä. Siinä on myös se riski, että se vie puhdin pois Suomen kannalta tärkeimmältä Naton toiminnalta.

Venäjän uhan pitkäkestoisuutta painotetaan myös Suomen kansallisessa viestinnässä. Jos kirjausta muutettaisiin, se olisi ikävä signaali, hän sanoo.

– Yleisempi riski on se, että Venäjän uhkaan varautumiseen puhti lähtee pois. Se on Suomelle haastavaa, koska varautumiselle on ollut vahva momentum viimeiset vuodet, Pesu kuvaa.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kuitenkin vakuutti STT:lle, että kaikki pitävät Venäjää liittokunnan pääuhkana.

– Kaikki tajuavat, että se mitä nyt tehdään puolustusmenojen nostamiseksi johtuu siitä, että Venäjä on aloittanut aggression aikakauden Euroopassa, hän sanoi STT:lle viikko sitten antamassaan haastattelussa.

Jakaako myös Yhdysvallat tämän uhkakuvan?

– En näe riskejä siinä, että Nato jotenkin menettäisi fokuksensa siinä, että Venäjä on pääuhka. Tämä on tietenkin Suomen kannalta pääasia, eikä siinä ole mitään epäselvyyttä.

Kaikki tajuavat, että se mitä nyt tehdään puolustusmenojen nostamiseksi johtuu siitä, että Venäjä on aloittanut aggression aikakauden Euroopassa, puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi viikko sitten. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Yhdysvaltojen ei kaikesta huolimatta arvioida olevan vetäytymässä Euroopasta. Nato-lähteiden mukaan on kuitenkin selvää, että vastuuta Natossa ollaan siirtämässä nyt enemmän eurooppalaisille jäsenvaltioille ja tarkoituksena on luoda eurooppalaisempi Nato.

Samaa vakuutti myös Yhdysvaltain tuore Nato-suurlähettiläs Matthew Whitaker viime viikon lehdistötilaisuudessaan.

– Yhdysvallat ei aio vetäytyä Euroopasta — sen sijaan pyydämme, että eurooppalaiset liittolaisemme ovat kyvykkäämpiä ja tasavertaisempia kumppaneita.

Ministeri Häkkäsen mukaan Euroopan vahvistuminen on hyvä asia.

– Amerikkalaisten paine on tehnyt tehtävänsä. Suomelle on olennaista, että meillä on tukijoukkoina nykyistä vahvempia puolustusvoimia Euroopan mailta. Se on meille pelkästään positiivinen asia, että muut Euroopan maat lähtevät tähän vahvemmin mukaan.

Ennen Haagin kokousta Naton puolustusministerit kokoontuvat Brysseliin kesäkuun alussa. On odotettavaa, että ministerit saavat jo kyseissä kokouksessa aikaan jonkinlaisen yhteisen näkemyksen siitä, mihin puolustusmenotavoite nostetaan.

Yhdysvaltain Nato-suurlähettiläs Whitaker toisti tiistaina Trumpin kannan siitä, että Yhdysvallat haluaa Nato-maiden sitoutuvan viiden prosentin puolustusmenoihin bruttokansantuotteesta.

Ainakin Saksa on jo näyttänyt Yhdysvaltain ehdotukselle vihreää valoa.

Keskustelut siitä, mitä puolustusmenoihin tarkalleen ottaen määriteltäisiin, ovat yhä kesken. Kysymys puolustusmenojen nostosta on osalle talousongelmien kanssa painivista Nato-maista vaikea, ja siksi viiden prosentin tavoitetta on pidetty osin epärealistisena.

Tällä hetkellä todennäköistä on, että viiden prosentin tavoitteen täyttymiseksi puolustusmenoja tullaan tarkastelemaan kahdessa eri osassa eli varsinaisissa puolustusmenoissa ja niin sanotuissa liitännäismenoissa, kuten esimerkiksi kyberturvallisuuteen ja sotilaiden liikkuvuuteen liittyvissä asioissa.

Puolalaissotilaita Naton harjoituksissa Krynica Morskassa Puolassa huhtikuussa 2023. LEHTIKUVA / AFP / WOJTEK RADWANSKI

Asian vahvisti myös Naton pääsihteeri Rutte Antalyassa tällä viikolla.

– Myönnän, että keskustelua käydään sekä ydinpuolustusmenoista että puolustukseen liittyvistä investoinneista, hän sanoi.

Rutten mukaan kaikkien puolustukseen liittyvien menojen on oltava kohdillaan. Esimerkkinä hän nosti sotilaallisen liikkuvuuden.

– Jos ylität Euroopassa siltaa, toivot, että pääset sillan yli autollasi. Sama koskee tankkeja. Koko sotilaallisen liikkuvuuden kyky on siis keskeinen — meidän on varmistettava, että emme keskity vain ydinpuolustusmenoihin.

Puolustusministeri Häkkäsen mukaan puolustusmenotavoite tulee joka tapauksessa olemaan korkea. Hän sanoo, että nyt eletään historiallisen painavaa aikaa Euroopan ja Suomen turvallisuuden kannalta.

– Kovan puolustuksen menojen osalta on selvää, että lukema pyörii 3,5–4 prosentin välissä.

Lue myös

Kuuttien hukkuminen kalaverkkoihin tekee valtavan loven norppakantaan, sanoo Metsähallitus

Metsähallitus haluaisi pidentää Saimaan verkkokalastuskieltoa heinäkuulle. Viraston mukaan kalastajiin vetoaminen ei ole oikea tapa suojella norppia.
19.7.2025 21:00

Lapsilta ei yleensä enää poisteta koko nielurisoja, vaan vain osa niistä

Lapsen kuorsaus tai uniapnea voi johtua liian suurista nielurisoista
19.7.2025 20:00

Oslossa ammuttiin kauppakeskuksessa, ainakin yksi viety sairaalaan

Oslossa yksi ampumavammoja saanut ihminen on kuljetettu sairaalaan sen jälkeen, kun paikallisessa kauppakeskuksessa...
19.7.2025 16:34

Aihetunnisteet

Nato Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Historia | Stalin joutui perääntymään – uusjako muutti maailmaa 80 vuotta sitten
Uutiset | 17.7.2025 22:30
Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?
Uutiset | 17.7.2025 21:05
Venäjä: EU:n uudet pakotteet ovat laittomia ja kostautuvat unionille
Uutiset | 18.7.2025 13:50
Saksa ei enää ole turvapaikanhakijoiden ykköskohdemaa EU:ssa – moni ulkomaalainen harkitsee lähtöä maasta
Uutiset | 18.7.2025 13:00
Mustikkamättäitä tuhoava sieni leviää hurjaa vauhtia – havaintoja sataa kymmenittäin
Uutiset | 18.7.2025 15:10
Kurvinen hälyttää: Suomi jakautuu miesten ja naisten maakuntiin – keskustapomolta neljän keinon lista suunnan kääntämiseksi
Uutiset | 19.7.2025 10:39
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Kuuttien hukkuminen kalaverkkoihin tekee valtavan loven norppakantaan, sanoo Metsähallitus
Uutiset | 19.7.2025 21:00
Lapsilta ei yleensä enää poisteta koko nielurisoja, vaan vain osa niistä
Uutiset | 19.7.2025 20:00
Oslossa ammuttiin kauppakeskuksessa, ainakin yksi viety sairaalaan
Uutiset | 19.7.2025 16:34
Gazan viranomaisten mukaan Israel iski taas avustuskeskusten lähelle – yli 20 kuolonuhria
Uutiset | 19.7.2025 13:38
El Salvador kotiutti kaikki maahan Yhdysvalloista karkotetut venezuelalaiset
Uutiset | 19.7.2025 13:29
Kongon demokraattisen tasavallan ja M23-kapinallisten välille uusi aselepo
Uutiset | 19.7.2025 12:58
Jämijärvellä on tapahtunut ilmaliikenneonnettomuus
Uutiset | 19.7.2025 11:41
Syyrian väliaikainen presidentti ilmoittaa välittömästä tulitauosta as-Suwaydassa
Uutiset | 19.7.2025 11:04
Kurvinen hälyttää: Suomi jakautuu miesten ja naisten maakuntiin – keskustapomolta neljän keinon lista suunnan kääntämiseksi
Uutiset | 19.7.2025 10:39
Tarkkailujärjestö: Syyrian hallinnon edustajat teloittaneet toistasataa druusia
Uutiset | 19.7.2025 10:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuuttien hukkuminen kalaverkkoihin tekee valtavan loven norppakantaan, sanoo Metsähallitus
Uutiset | 19.7.2025 21:00
Lapsilta ei yleensä enää poisteta koko nielurisoja, vaan vain osa niistä
Uutiset | 19.7.2025 20:00
Oslossa ammuttiin kauppakeskuksessa, ainakin yksi viety sairaalaan
Uutiset | 19.7.2025 16:34
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Teknologiaa tulee käyttää hoidon laadun parantamiseen, ei heikentämiseen
Mielipide | 17.7.2025 12:00
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Lännen aseavulla ja Venäjä-pakotteilla Ukrainan sotaa tuskin saadaan loppumaan
Mielipide | 14.7.2025 12:35
Lukijalta: Terveyttä vai todennettua sairastavuutta – soten rahoitusmalli korjattava
Mielipide | 14.7.2025 12:41
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Katri Kulmuni asteli avioon – Pariskunta saa kesällä toisen lapsensa
Uutiset | 29.12.2023 16:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste