Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”

31.10.2026 11:31
Lue lisää 
Lähi-itä
Ihmiset tutkivat tuhoutuneen talon raunioita Gazan kaistalla 16. toukokuuta 2025. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Löytääkö EU ratkaisun Israelin patistamiseen? – "Puhumme todella merkittävästä painostuskeinosta"

Euroopan maiden ulkopolitiikassa ja kansalaisten Israel-kannoissa on syvä kuilu myös Suomessa, sanoo tutkija Bruno Jäntti.
Suomenmaa–STT/Ayla Albayrak 17.5.2025 14:01, muokattu 17.5.2025 13:47
a– a+
Lähi-itä

EU:n pitkään jatkunut sivustakatsojan rooli Gazan konfliktissa saattaa tulla pian päätökseen. EU-maiden ulkoministerien kokous ensi tiistaina voi olla alkusysäys Israelia rankaisevalle päätökselle, joka toteutuessaan moukaroisi Israelin taloutta.

EU:n ulkoministerit keskustelevat ulkoasiainneuvoston kokouksessa EU:n ja Israelin välisestä assosiaatiosopimuksesta, jonka jäädyttämistä on vaadittu yhä äänekkäämmin Israelin iskujen ja etenemisen jatkuessa Gazassa.

Molemminpuolista kauppaa EU:n ja Israelin välillä sujuvoittavasta sopimuksesta ei ole luovuttu Israelin massiivisen Gaza-hyökkäyksen tuomitsemisista huolimatta. Ei, vaikka sopimuksen toisessa artiklassa Israelilta yksiselitteisesti edellytetään sitoutumista ihmisoikeuksiin ja demokratiaan.

YK:n mukaan Israelin sotatoimet Gazassa täyttävät jo kansanmurhan tunnusmerkit.

Lisäksi Israel on YK:n mukaan käyttänyt gazalaisten nälkiinnyttämistä sodankäynnin välineenä estämällä avustustarvikkeiden pääsyn Gazan alueelle jo yli kahden kuukauden ajan. Israel on väläyttänyt gazalaisten pakkosiirron mahdollisuutta, vaikka väestön pakkosiirto on sotarikos.

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) on kertonut Suomen tukevan sopimuksen ihmisoikeuspykälän tarkistamista. Viimeisimmän ehdotuksen sopimuksen tarkistamisesta teki Hollanti, mutta tarkistamista ovat aiemmin ehdottaneet ainakin EU:n Israel-kriittisimpään siipeen lukeutuvat Espanja ja Irlanti.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija Bruno Jäntti 15. toukokuuta 2025 Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Väitöskirjatutkija Bruno Jäntti sanoo STT:lle, että tämä Israelille elintärkeä sopimus olisi pitänyt jäädyttää ”jo iät ja ajat sitten”.

– Se on Israelin kauppasopimuksista tärkein. Puhumme siis todella merkittävästä painostuskeinosta, jos sitä päätetään käyttää, Jäntti sanoo.

Sopimuksen jäädyttäminen olisi niin merkittävä painostustoimi, etteivät monet Israelin oikeistossakaan voisi sitä ohittaa, Jäntti sanoo.

Jäntti tutkii EU:n ja Israelin välisiä suhteita Harvardin yliopistossa vierailevana Fulbright-tutkijana.

EU:n ja Israelin välinen assosiaatiosopimus on ollut voimassa jo lähes 25 vuotta. Sen tavoitteena oli luoda puitteet EU:n ja Israelin väliselle taloudelliselle ja poliittiselle yhteistyölle.

Sopimus hyödyttää enemmän Israelia kuin EU:ta, sillä Israel tuo EU:sta enemmän kuin mitä se vie unionin alueelle.

Taloudellisesta yhteistyöstä on sovittu laajasti muun muassa teollisuudessa, maataloudessa, rahoitusalalla ja matkailun edistämisessä. EU myös helpottaa sopimuksella eri tavoin tullimenetelmiä kaupankäynnin edistämiseksi.

Jäntti sanoo, että samalla, kun Israel takaa sen laittomissa siirtokunnissa asuville siirtokuntalaisille täydet poliittiset oikeudet ja kansalaisoikeudet, se on pakottanut Länsirannan palestiinalaiset elämään Israelin sotilashallinnon tiukassa valvonnassa pian kuuden vuosikymmenen ajan.

– Tämä sekä Israelin rikokset Gazassa ja Länsirannalla ovat yksiselitteisesti ristiriidassa assosiaatiosopimuksen toisen artiklan kanssa, Jäntti sanoo.

Palestiinalaispoika keräsi pitaleivän paloja ilmaiskujen vaurioittamasta teltasta Gazan kaistalla 17. toukokuuta 2025. I LEHTIKUVA / AFP / EYAD BABA LEHTIKUVA / AFP / EYAD BABA

Sopimuksen jäädyttäminen vaatii kuitenkin kaikkien jäsenmaiden yksimielisyyden.

Gazan sodan kohdalla EU:n yhtenäisenä rintamana toimimista ovat hankaloittaneet jäsenmaiden näkemyserot Israelista. EU:n sisällä ”Israelin ystäviksi” voidaan laskea esimerkiksi Itävalta, Unkari, Saksa ja Tshekki, joilta voi olla paljon pyydetty odottaa merkittäviä Israelia kurittavia toimia.

EU:lla on vastaavanlaisia assosiaatiosopimuksia muidenkin maiden kanssa, jotka eivät demokratiaehtoja täyttäisi: esimerkiksi Saudi-Arabian, Kiinan ja Turkin.

EU-maiden kansalaiset haluaisivat itse asiassa vieläkin kovempia toimia Israelille – ei pelkästään assosiaatiosopimuksen jäädyttämistä, Jäntti sanoo.

– Sopimuksen jäädyttäminen olisi yksi eurooppalaisten yleisen mielipiteen mukainen askel, mutta EU-kansalaiset haluavat mennä tästä vielä paljon pidemmälle.

Jäntin mukaan tämän osoittavat useat vuoden sisällä tehdyt kyselytutkimuksia ympäri Eurooppaa. Kaikki EU-maissa julkaistut kyselytutkimukset puhuvat samaa kieltä: EU-kansalaiset kannattavat kauppapakotteiden langettamista Israelille. Näin on myös Suomessa, Jäntti lisää.

EU on asettanut laajoja pakotteita monelle valtiolle, kuten Ukrainassa hyökkäyssotaa käyvälle Venäjälle.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija Bruno Jäntti 15. toukokuuta 2025 Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Jäntti muistuttaa Taloustutkimuksen viime syksynä tekemästä kansallisesta kyselytutkimuksesta Israel-politiikasta. Siinä kävi ilmi, että 55 prosenttia suomalaisista haluaa Israelille talouspakotteet vastauksena palestiinalaisalueen laittomaan miehitykseen. Alle kolmasosa vastusti niitä.

Samassa kyselyssä Suomessa 63 prosenttia halusi Israelin johdon syytteeseen Gazan konfliktissa tehdyistä sotarikoksista ja vain 19 prosenttia vastusti sitä.

Lisäksi lähes puolet vastaajista kannatti sitä, että Suomen tulisi viipymättä tunnustaa Palestiinan valtio. Heitä, jotka sitä vastustivat, oli selvästi vähemmän.

– Tässä vaiheessa on mahdollista, että luvut ovat jo korkeampia, Jäntti uskoo.

Hän kertoo, että tutkimusyhtiö YouGovin kyselytutkimuksessa heinäkuussa myös briteistä 58 prosenttia ”ehdottomasti kannatti” ja 18 prosenttia ”ehdottomasti vastusti” aseviennin keskeyttämistä Israeliin. Noin kolme neljästä britistä kannatti välitöntä tulitaukoa.

Myös maiden Israelin kanssa käymä asekauppa on ollut esillä monissa EU-maissa, ja se on erittäin epäsuosittua, Jäntti sanoo. Lisäksi lukujen valossa Israelin tuomitsevat mielipiteet ylittävät puoluerajat sekä poliittiset kuppikunnat.

Kuilu johtajien ja kansalaisten välillä asiassa on Jäntin mielestä selvä, eikä moni Euroopassa ehkä edes tiedä, että he kuuluvat kantojensa kanssa enemmistöön.

– Itseänikin nämä mielipiteet ovat yllättäneet. En tiennyt, että eurooppalaiset tuomitsevat Israelin näin laajasti.

Lue myös

HS: Elina Valtosen mukaan Israel käyttää nälkä sodankäynnin aseena – "Tilanne on todella vakava"

Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi keskiviikkona Helsingin Sanomille kaikkien viitteiden olevan sen mukaisia...
14.5.2025 18:00

Aihetunnisteet

Israel Lähi-itä Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Venäjän miehittämä Oleshky evakuoitiin Ukrainassa
Uutiset | 30.10.2026 12:25
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Mediat: Ukraina iski öljynjalostamoon ja elintarviketehtaaseen Venäjällä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uusimmat

Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Yrittäjägallup: Yrittäjät tukevat laajalti kotihoidon tuen säilyttämistä
Uutiset | 31.10.2026 12:34
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Puhelu Putinin kanssa oli mahdollisuus kuulla suoraan Venäjän johtajan näkemyksiä
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Ukrainan Oleshkysta evakuoituja saapui Valko-Venäjälle, kertoo maan uutistoimisto
Uutiset | 31.10.2026 10:46
Näihin kohteisiin kaupat ohjaavat pullonpalautuslahjoitukset – lahjoittajat aktivoituvat erityisesti jouluisin
Uutiset | 31.10.2026 10:30
Ukrainassa pelastajatkin ovat kohteita – Pavlo, 31, selvisi droonin lähiosumasta, kolme työtoveria ei
Uutiset | 31.10.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata