Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Tunteikas hetki eduskunnassa – Ben Zyskowiczille raikuvat aplodit

5.2.2026 16:24
Lue lisää 
Historia
Benito Mussolini (kesk.) Alfa Romeon kilpa-autotiimin ympäröimänä.

Lokakuussa 1922 Mussolinin mustapaidat marssivat Roomaan – entinen pasifisti ja sosialisti nousi 39-vuotiaana diktaattoriksi

Susanna Luikku 28.10.2022 21:01, muokattu 31.10.2022 11:28
a– a+
Historia

Kesä 1922 oli Italiassa yleislakon aikaa. Vaikka nouseva fasistihallinto oli tehnyt niiden ja kommunistien toiminnasta lähes mahdotonta, ammattiliitot kokosivat voimansa ja julistivat lakon.

Entinen sosialisti ja pasifisti, toimittaja ja 1. maailmansodan kiväärimies, fasistipuolueen johtoon ”Il Duceksi” noussut Benito Mussolini sai tilaisuutensa. Mussolini vaati Italian hallitusta estämään yleislakon, tai fasistit tekisivät sen itse.

Kevään 1921 vaaleissa Mussolinin fasistit olivat saaneet 36 paikkaa parlamenttiin.

Fasistien kanssa vaaliliiton solminut liberaalihallitus oli heikko ja katsoi terroria, väkivaltaisuuksia ja vasemmistoon kohdistuneita hyökkäyksiä läpi sormien, koska sekin halusi nähdä kommunistien ja ammattiliittojen kaatuvan.

Sosialisteista irtaantuneiden kommunistien jyrkkä ohjelma ja väkivaltaisuus ajoivat osaltaan italialaisia pienyrittäjiä ja maanomistajia etsimään turvaa fasisteista. Opiskelijoita ja virkamiehiä puhuttelivat Mussolinin palopuheet köyhyyden, työttömyyden ja korruption kitkemisestä sekä Italian kansainvälisen mahdin ja ”kurin ja järjestyksen” palauttamisesta.

Etenkin keskiluokka kaipasi vahvaan johtajuutta, joka saisi ”junat kulkemaan ajallaan”. Mussolini nähtiin miehenä, joka pystyisi vakauttamaan maan.

Italiassa oltiin väsyneitä lakkoihin ja mellakoihin, ja moni hyväksyi diktatuurin, kunhan valtiontalous ja olot vakiintuisivat. Harvempi ehkä ymmärsi, että samalla menisivät omatkin perusoikeudet, vapaus ja turvallisuus.

Lokakuun 28. vuonna 1922 Napoliin kokoontui 40 000 mustapaitaa, joista monet olivat maailmansodan veteraaneja. Joukko ilmoitti, että mikäli valtaa ei luovutettaisi heille, marssi jatkuisi Roomaan, jossa ministeriöt miehittäisiin ja valta otettaisiin väkivalloin,

Myös paikallistasolla fasistien oli tarkoitus miehittää maakuntahallitusten talot ja muita julkisia rakennuksia. Mussolini itse pysyi Milanossa lehtitalossaan Popolo d’Italia -lehden toimituksessa, mutta lähti junalla Roomaan ollakseen paikalla, kun marssi saapui sinne.

Neljä päivää myöhemmin joukkoja oli jo Rooman ympärille. Pääministeri Luigi Facta vaati armeijan väliintuloa joukon hajottamiseksi, mutta Italian kuningas Viktor Emanuel III ei suostunut. Sen sijaan kuningas pyysi seuraavana päivänä Mussolinia muodostamaan uuden hallituksen.

Siitä, miksi kuningas toimi kuten toimi, on erilaisia käsityksiä. Historiantutkijoiden mukaan hän saattoi pelätä kruununsa menettämistä ja veristä sisällissotaa tai laskeskella, että fasistit tehtäisiin vaarattomiksi päästämällä heidän valtaan koalitiohallituksessa. Jälkimmäinen ei toteutunut sen paremmin kuin Hitlerin natsien ja Saksan kohdallakaan.

Benito Mussolinista tuli Italian historian nuorin pääministeri 39-vuotiaana. Vaikka uudessa hallituksessa ministereinä oli muitakin kuin fasisteja, Mussolini teki heti selväksi, että demokratia oli hallitusmuotona mennyttä.

Käytännössä Mussolini nousi jo lokakuussa 1922 diktaattoriksi, sillä hän otti itselleen myös sisä- ja ulkoministerin salkut, ja myöhemmin tukun muitakin. Hän ajoi läpi muun muassa lain, joka salli fasistien muodostaa pysyvän enemmistön parlamenttiin vuoden 1924 vaaleissa.

Fasistit kielsivät oppositiopuolueet, ammattiliitot ja vapaan lehdistön. Vakoojien ja salaisen poliisin verkosto valvoi kansalaisia. Maassa levitettiin propagandaa, jossa ylistettiin Mussolinin ja fasistien saavutuksia, eikä sananvapautta tai kriittisiä ääniä enää tunnettu.

Mussolini pysyi pääministerinä heinäkuuhun 1943 asti, jolloin omat eli hallituksen korvannut Fasistien suuri neuvosto äänesti hänet viralta. Pari kuukautta myöhemmin Hitler pystytti kuitenkin Pohjois-Italiaan saksalaisen nukkevaltion, ja sen johtajana Mussolini pysyi kuolemaansa asti. Kommunistipartisaanit teloittivat hänet yhdessä hänen rakastajattarensa Clara Petaccin kanssa 28. huhtikuuta 1945.

Toisen maailmansodan jälkeen säädetty Italian uusi perustuslaki laadittiin siten, ettei pääministeri voisi saada liikaa valtaa; kokemukset sen tarjoamista mahdollisuuksista olivat tuoreessa muistissa. Myös keskusjohto jäi heikoksi, ja maan jakauminen köyhään etelään ja vauraaseen pohjoiseen vaikutti koko yhteiskuntaan.

Italialla on ollut 61 lyhytikäistä koalitiohallitusta 67 vuodessa. Nyt aloittanut ensimmäisen naispuolisen pääministerin Giorgia Melonin hallitus on niistä äärioikeistolaisin sitten Mussolinin päivien, ja Melonin Italian veljet -puolueen juuret ovat italialaisissa fasismissa.

Lähteitä: www.britannica.com, www.diktaattoriporssi.com, Yleisradio.

Juttua muokattu ma 31.10. klo 11.27: korjattu kirjoitusvirhe.

.

Lue myös

Varoitus autoilijoille ennen hiihtolomaa – matka voi tyssätä ennen aikojaan

Huoltojen karsiminen saattaa jättää piiloon akun toimintaan liittyviä ongelmia.
5.2.2026 22:11

Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä

Tuoreen pitkäaikaistutkimuksen mukaan Välimeren ruokavalion noudattaminen on yhdistetty pienempään aivoverenkiertohäiriön riskiin naisilla. Tutkimuksesta...
5.2.2026 21:54

Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa

Pakkasen ja tuulivoiman jäätymisen seurauksena hurjasti kohonneet sähkölaskut lyötiin pöytään eduskunnan kyselytunnilla, kun...
5.2.2026 18:58

Aihetunnisteet

benito mussolini fasismi giorgia meloni Historia Italia pääministeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
Näin pörssisähkön hinta kehittyy torstaina
Uutiset | 4.2.2026 15:41
Pettymys Halla-ahon puheesta: ”Suren sitä”
Uutiset | 4.2.2026 17:20
Voisiko PS:stä potkittu Polvinen loikata keskustaan? – Näin Kaikkonen vastasi Iltalehdelle
Uutiset | 4.2.2026 14:03
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Varoitus autoilijoille ennen hiihtolomaa – matka voi tyssätä ennen aikojaan
Uutiset | 5.2.2026 22:11
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 5.2.2026 18:58
Keskustan Kemppi tyrmistyi biokaasuhankkeiden lupaprosessien kestosta: ”Ei hyväksyttävää”
Uutiset | 5.2.2026 18:31
Saksia, säästöjä ja Espoon kokoinen joukko työttömiä – keskusta lupasi välikysymyksen työttömyydestä
Uutiset | 5.2.2026 18:31
Hallitus päätti: Näistä maista Suomi vastaanottaa kiintiöpakolaisia
Uutiset | 5.2.2026 17:42
Wolt-lähetin tuntiansio voi jäädä alle 4 euron
Uutiset | 5.2.2026 17:35
Tuomio: Poliiseja jousella ampunut oli syyntakeeton
Uutiset | 5.2.2026 17:30
Helmikuu alkoi poikkeuksellisen hyytävänä – Näin kommentoi meteorologi
Uutiset | 5.2.2026 17:16
Tunteikas hetki eduskunnassa – Ben Zyskowiczille raikuvat aplodit
Uutiset | 5.2.2026 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus autoilijoille ennen hiihtolomaa – matka voi tyssätä ennen aikojaan
Uutiset | 5.2.2026 22:11
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 5.2.2026 18:58
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: ”Tuntitolkulla Muumeja” – Maistuisipa Ylelle myös matikka!
Mielipide | 5.2.2026 9:09
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste