Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Alueet
Laura Kolben kirja Koti, katu, kortteli tuo maaseutu vastaan kaupunki -keskusteluun uuden käsitteen "kaksoisidentiteetti". (Kuva: Jaakko Martikainen)

Laura Kolbe haluaa lopettaa vastakkainasettelun – "Me olemme sekä että, maalaisia ja kaupunkilaisia", hän muistutti kirjansa julkistamistilaisuudessa

Taina Kivelä 1.11.2018 16:04, muokattu 1.11.2018 22:01
a– a+
Alueet

Tietokirja, jolla on henkilökohtainen sävy. Aito 70-luvun yleisdemokraatti ja Kekkosen kasvatti. Näin historiantutkija, professori Laura Kolbe kuvasi kirjaansa ja itseään Koti, katu, kortteli -kirjan julkistamistilaisuudessa Helsingissä keskiviikkona 31. lokakuuta.

Kolbea harmittaa maaseudun ja kaupunkien poliittinen ja kulttuurinen vastakkainasettelu, jossa toinen nähdään pahana ja vieraana. Erityisesti hurmoksellinen kaupunkipuhe, jonka yksi alullepanijoista Kolbe tunnustaa olevansa.

– Me olemme sekä että. Kaupunkilaisia ja maalaisia, hän muistutti.

Kaksoisidentiteetti, se on Kolben ilmiöille antama nimi. 

Kirjan neljä akateemista kommentaattoria eivät hekään pitäneet maakuntien ja kaupunkiseutujen vastakkainasettelusta, ja samalla kannalla oli ministeri Kimmo Tiilikainen.

– Eikö kaksoisidentiteetti ole rikkaus, Tiilikainen kysyi ja pohti toista vastakkainasettelua, poliittista keskustelua Euroopassa, jossa itävaltalaiset kollegat tunnistavat jopa viitteitä 1930-luvusta.

– Tällaisten vaarallisten jakolinjojen torjumiseksi pitää tehdä töitä yhdessä, hän sanoi.

Kaupunkimaantieteen professori Mari Vaattovaara jakaa Tiilikaisen huolen. Hänen mukaansa ajassa olevassa keskustelussa suurimmat jaot eivät ole kansakuntien välillä, vaan niiden sisällä. Tässä keskustelussa tunne korvaa usein tiedon.

– Jos tutkijat eivät puhu, joku täyttää tyhjiön. Tulee kuplia ja vihapuhetta, hän varoittaa.

Vaattovaara on vaalien alla huolissaan erityisesti poliittisesta keskustelukulttuurista.

– Ei ole tilaa perinteiselle arvokkaalle politiikalle ja sen puheille. Jää tilaa vain populismille. Ja sen ilmiöille, kuten Trumpille, hän pohti.

Jos tutkijat eivät puhu, joku täyttää tyhjiön. Tulee kuplia ja vihapuhetta.

Professori Mari Vaattovaara

Työelämäprofessori Pekka Sauri pitää kuplakeskustelua sähköisten viestintävälineiden kehittymisen seurauksena. 

– Sähköisen viestinnän räjähdys, kommunikaation vallankumous, on tuonut aiemmin elitistisen keskustelun piiriin rahvasta, uusia ääniä. Pyritään yksinkertaistamaan maailmaa, harmaat sävyt katoavat ja jäljelle jäävät musta ja valkoinen, joko tai. Syntyy heimoja, joiden välillä ei ole keskustelua, hän kuvasi.

Väitöskirjatutkija Ville Eerolan mielestä ihminen on tehty heimoeläjäksi, joka hakee heimoaan ja myös löytää sen.

Sauri on silti luottavaisella mielellä.

– Nyt harjoitellaan uudenlaista globaalin vuorovaikutuksen maailmaa. Ihmiskunta selviää tästäkin, pahemmastakin on selvitty.

Sauri toivoo enemmän vuoropuhelua eri kokoisten kuntien kesken. Hän nosti esimerkiksi Helsingin ja Hailuodon strategiatyön. Hailuoto on tuhannella asukkaallaan yksi maamme pienimmistä kunnista.

– Hailuodon kunnan strategiaseminaarissa, johon minut oli kutsuttu mukaan, materiaali on samaa kuin Helsingissä. Keskustelun älyllisessä vireystasossa ei ollut mitään eroa metropolin ja maaseudun välillä, Sauri kertoi.

– Erot loppuvat, kun tavataan ja keskustellaan kasvokkain.

Ville Eerola piti kaksoisidentiteetin esiin nostamista kirjan suurimpana ansiona. Tutkija on kotoisin Hyvinkäältä.

– Stadissa olen maalainen, ja Hyvinkäällä kaupunkilainen. Kaksoisidentiteetti on väline, jolla vastakkainasetteluita voidaan purkaa.

Vieraana kaikkialla, eikä kotona missään. Tämä kokemus on maalta kaupunkiin muuttaneelle tuttu, sen vahvistivat monet paikalla olleista.

Kolben henkilöhistoria kulkee kirjassa vahvasti mukana. Hänen isänsä oli pietarilaisesta porvarisperheestä, jolla oli myös Suomen kansalaisuus. 

– Lapsuuteni tirsusi pietarilaista elitismiä ja yläluokkalaisuutta, kadonnutta venäläistä aristokratiaa.

­­Äidin sukujuurista, sysmäläisistä ja pertteliläisistä torppareista, sen sijaan vaiettiin.

– Heihin ei liittynyt kerrottua sankaruutta.

Lapsuuteni tirsusi pietarilaista elitismiä ja yläluokkalaisuutta, kadonnutta venäläistä aristokratiaa.

Laura Kolbe

Kolbe itse pitää monikulttuurista taustaansa valtavana rikkautena. Hän näki siinä aikoinaan tilausta lähetä puhumaan puoluepolitiikan kentille, ja on nyt keskustan kaupunginvaltuutettu Helsingissä. Siitä ei kirjassa kuitenkaan juuri puhuta.

– Kaipasin kirjaan enemmän näkökulmia roolistasi poliittisena päätöksentekijänä, dosentti Anja Kervanto-Nevanlinna totesi puheenvuoronsa lopuksi.

Lue myös

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä

Kokoomus valmistelee omaa ehdotustaan velkajarrusta, ja se valmistuu viimeistään syksyllä. Pääministeri, kokoomuksen Petteri...
9.5.2026 18:20

Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – "En halua Suomeen espanjalaista sosialismia"

Purran mukaan perussuomalaiset ei aio lähteä hallitukseen, joka ei kiristä voimakkaasti maahanmuuttopolitiikkaa.
9.5.2026 17:31

Aihetunnisteet

kaupunki kirja Kolbe lande maaseutu Sauri stadi tiilikainen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Tutkimus: Ylipainoiset kokevat liikunnan vähemmän miellyttäväksi
Uutiset | 9.5.2026 10:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste