Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sotahistoria

Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon

26.6.2026 21:13
Lue lisää 
Alueet
Laura Kolben kirja Koti, katu, kortteli tuo maaseutu vastaan kaupunki -keskusteluun uuden käsitteen "kaksoisidentiteetti". (Kuva: Jaakko Martikainen)

Laura Kolbe haluaa lopettaa vastakkainasettelun – "Me olemme sekä että, maalaisia ja kaupunkilaisia", hän muistutti kirjansa julkistamistilaisuudessa

Taina Kivelä 1.11.2018 16:04, muokattu 1.11.2018 22:01
a– a+
Alueet

Tietokirja, jolla on henkilökohtainen sävy. Aito 70-luvun yleisdemokraatti ja Kekkosen kasvatti. Näin historiantutkija, professori Laura Kolbe kuvasi kirjaansa ja itseään Koti, katu, kortteli -kirjan julkistamistilaisuudessa Helsingissä keskiviikkona 31. lokakuuta.

Kolbea harmittaa maaseudun ja kaupunkien poliittinen ja kulttuurinen vastakkainasettelu, jossa toinen nähdään pahana ja vieraana. Erityisesti hurmoksellinen kaupunkipuhe, jonka yksi alullepanijoista Kolbe tunnustaa olevansa.

– Me olemme sekä että. Kaupunkilaisia ja maalaisia, hän muistutti.

Kaksoisidentiteetti, se on Kolben ilmiöille antama nimi. 

Kirjan neljä akateemista kommentaattoria eivät hekään pitäneet maakuntien ja kaupunkiseutujen vastakkainasettelusta, ja samalla kannalla oli ministeri Kimmo Tiilikainen.

– Eikö kaksoisidentiteetti ole rikkaus, Tiilikainen kysyi ja pohti toista vastakkainasettelua, poliittista keskustelua Euroopassa, jossa itävaltalaiset kollegat tunnistavat jopa viitteitä 1930-luvusta.

– Tällaisten vaarallisten jakolinjojen torjumiseksi pitää tehdä töitä yhdessä, hän sanoi.

Kaupunkimaantieteen professori Mari Vaattovaara jakaa Tiilikaisen huolen. Hänen mukaansa ajassa olevassa keskustelussa suurimmat jaot eivät ole kansakuntien välillä, vaan niiden sisällä. Tässä keskustelussa tunne korvaa usein tiedon.

– Jos tutkijat eivät puhu, joku täyttää tyhjiön. Tulee kuplia ja vihapuhetta, hän varoittaa.

Vaattovaara on vaalien alla huolissaan erityisesti poliittisesta keskustelukulttuurista.

– Ei ole tilaa perinteiselle arvokkaalle politiikalle ja sen puheille. Jää tilaa vain populismille. Ja sen ilmiöille, kuten Trumpille, hän pohti.

Jos tutkijat eivät puhu, joku täyttää tyhjiön. Tulee kuplia ja vihapuhetta.

Professori Mari Vaattovaara

Työelämäprofessori Pekka Sauri pitää kuplakeskustelua sähköisten viestintävälineiden kehittymisen seurauksena. 

– Sähköisen viestinnän räjähdys, kommunikaation vallankumous, on tuonut aiemmin elitistisen keskustelun piiriin rahvasta, uusia ääniä. Pyritään yksinkertaistamaan maailmaa, harmaat sävyt katoavat ja jäljelle jäävät musta ja valkoinen, joko tai. Syntyy heimoja, joiden välillä ei ole keskustelua, hän kuvasi.

Väitöskirjatutkija Ville Eerolan mielestä ihminen on tehty heimoeläjäksi, joka hakee heimoaan ja myös löytää sen.

Sauri on silti luottavaisella mielellä.

– Nyt harjoitellaan uudenlaista globaalin vuorovaikutuksen maailmaa. Ihmiskunta selviää tästäkin, pahemmastakin on selvitty.

Sauri toivoo enemmän vuoropuhelua eri kokoisten kuntien kesken. Hän nosti esimerkiksi Helsingin ja Hailuodon strategiatyön. Hailuoto on tuhannella asukkaallaan yksi maamme pienimmistä kunnista.

– Hailuodon kunnan strategiaseminaarissa, johon minut oli kutsuttu mukaan, materiaali on samaa kuin Helsingissä. Keskustelun älyllisessä vireystasossa ei ollut mitään eroa metropolin ja maaseudun välillä, Sauri kertoi.

– Erot loppuvat, kun tavataan ja keskustellaan kasvokkain.

Ville Eerola piti kaksoisidentiteetin esiin nostamista kirjan suurimpana ansiona. Tutkija on kotoisin Hyvinkäältä.

– Stadissa olen maalainen, ja Hyvinkäällä kaupunkilainen. Kaksoisidentiteetti on väline, jolla vastakkainasetteluita voidaan purkaa.

Vieraana kaikkialla, eikä kotona missään. Tämä kokemus on maalta kaupunkiin muuttaneelle tuttu, sen vahvistivat monet paikalla olleista.

Kolben henkilöhistoria kulkee kirjassa vahvasti mukana. Hänen isänsä oli pietarilaisesta porvarisperheestä, jolla oli myös Suomen kansalaisuus. 

– Lapsuuteni tirsusi pietarilaista elitismiä ja yläluokkalaisuutta, kadonnutta venäläistä aristokratiaa.

­­Äidin sukujuurista, sysmäläisistä ja pertteliläisistä torppareista, sen sijaan vaiettiin.

– Heihin ei liittynyt kerrottua sankaruutta.

Lapsuuteni tirsusi pietarilaista elitismiä ja yläluokkalaisuutta, kadonnutta venäläistä aristokratiaa.

Laura Kolbe

Kolbe itse pitää monikulttuurista taustaansa valtavana rikkautena. Hän näki siinä aikoinaan tilausta lähetä puhumaan puoluepolitiikan kentille, ja on nyt keskustan kaupunginvaltuutettu Helsingissä. Siitä ei kirjassa kuitenkaan juuri puhuta.

– Kaipasin kirjaan enemmän näkökulmia roolistasi poliittisena päätöksentekijänä, dosentti Anja Kervanto-Nevanlinna totesi puheenvuoronsa lopuksi.

Lue myös

Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – "Tämä on vastaisku sille"

Helsinki Pride -kulkueeseen osallistui tänäkin vuonna järjestäjien mukaan noin satatuhatta ihmistä, mikä tekee siitä Suomen suurimman ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtuman
27.6.2026 15:07

Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa

Kesäkuussa julkaistussa raportissa tutkijat varoittavat Eurooppaa kriisistä, ellei EU onnistu pysäyttämään pölyttäjäkatoa
27.6.2026 13:01

OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin

STT:n kesäkuun alun uutisoinnin lähteenä ollut OAJ oikaisi perjantaina aiempaa selvitystään laajasti. Järjestö pahoittelee virhettään.
27.6.2026 11:25

Aihetunnisteet

kaupunki kirja Kolbe lande maaseutu Sauri stadi tiilikainen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – ”Tämä on vastaisku sille”
Uutiset | 27.6.2026 15:07
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin
Uutiset | 27.6.2026 11:25
Keskustan varapuheenjohtaja Siponen: Helsinki Garden -sotkuun saatava selvyys
Uutiset | 27.6.2026 11:06
Iran: Yhdysvallat rikkonut räikeästi alustavaa rauhansopimusta
Uutiset | 27.6.2026 10:39
Tiistain jälkeen puhelinlangat vaikenevat – ”Verkko on ulottunut jokaiseen suomalaiseen tupaan”
Uutiset | 27.6.2026 10:01
Hirmuhelteet siirtyvät kohti itäistä Eurooppaa
Uutiset | 27.6.2026 9:42
Yhdysvallat sanoo iskeneensä iranilaiskohteisiin vastauksena Hormuzinsalmella tehtyyn laivaiskuun
Uutiset | 27.6.2026 8:46
Uutissuomalainen: Yli puolet suomalaisista luottaa viranomaisten kykyyn suojella kansalaisia harhautuvilta drooneilta
Uutiset | 27.6.2026 8:31
Lähipäiville on luvassa lämmintä
Uutiset | 27.6.2026 8:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – ”Tämä on vastaisku sille”
Uutiset | 27.6.2026 15:07
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin
Uutiset | 27.6.2026 11:25
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste