Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Supo

Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta

26.8.2026 13:28
Lue lisää 
Toinen maailmansota
Sota-aikana otettu kuva Itämerelle päin Porkkalan kohdalta. Kuvituskuva. (Kuva: SA-kuva)

Laivatuho hukutti hyiseen Itämereen yli 9 000 ihmistä – Harva on silti kuullut siitä mitään

Saksalaisen risteilyaluksen Wilhelm Gustloffin uppoamisesta on kulunut 80 vuotta
Samuli Vänttilä 2.2.2025 22:00, muokattu 1.2.2025 17:14
a– a+
Toinen maailmansota

Jokaisen saksalaisen on taisteltava loppuun asti, julisti Natsi-Saksan diktaattori Adolf Hitler puheessaan, joka kaikui ääriään myöten täyteen ahdetun risteilualuksen Wilhelm Gustloffin kaiuttimista.

Oli tammikuun 30. päivä vuonna 1945. Jääkylmällä Itämerellä puhalsi tuuli.

Voi vain kuvitella, mitä laivan matkustajat puheesta ajattelivat. Natsi-Saksa veteli viimeisiään. Neuvostoliiton puna-armeija jyräsi idästä kohti Berliiniä, lännestä tulivat puolestaan Yhdysvaltojen ja Iso-Britannian johtamat länsiliittoutuneet.

Se oli oikeastaan syy myös sille, miksi Wilhelm Gustloff seilasi juuri tuolloin Itämerellä. Neuvostoliitto oli saavuttanut tammikuussa Itämeren rannikon. Saksalaisilla oli kiire evakuoida sotilaita ja siviilejä muun muassa nykyisen Gdanskin alueelta. Ainoa keino siihen oli merisilta.

Wilhelm Gustloff oli yksi niistä aluksista, jotka kuljettivat ihmisiä meriteitse Kieliin. Virallisen tiedon mukaan laivassa oli 6 050 matkustajaa. Todellisuus oli kuitenkin paljon hurjempi. Laivalla oli yli 10 000 matkustajaa, heistä noin 9 000 oli siviilejä.

Saattajanaan sillä oli vain yksi pikkuruinen miinanraivaaja Löwe.

Wilhelm Gustloff lähti liikkeelle Gotenhafenista, nykyisestä Puolan Gdyniasta. Laivan komentokannella käytiin matkan alkuvaiheessa kiistelyä siitä, pitäisikö aluksen kulkea lähempänä rannikkoa vai kauempana merellä.

Rannikolla pelottivat miinoitukset, merellä sukellusveneet. Kapteenin mielipide kauempana merellä liikkumisesta vei kuitenkin voiton.

Tuhannet ja taas tuhannet äidit, lapset, vauvat, teinit, nuoret ja vanhukset istuivat kylki kylkeen ahdettuina laivan sopukoissa. Mukana aluksella oli myös noin tuhat saksalaista sotilasta.

Sitten tapahtui pahin mahdollinen.

Muutama minuutti Hitlerin puheen jälkeen laivaan osui neuvostoliittolaisen sukellusveneen ampumat kolme torpedoa.

Yksi torpedoista osui laivan keulaan. Toinen iski laivan kannen alla sijainneen uima-altaan kohdalle. Kolmas tärähti suoraan konehuoneeseen.

Uima-allas ei ollut enää aikoihin ollut sen alkuperäisessä käytössä. Se oli tyhjennetty. Nyt altailla ja sen liepeillä matkusti sadoittain ihmisiä. He silpoutuivat räjähdyksen voimasta. Vain kolme selviytyi.

Konehuoneeseen ja moottoreihin osunut isku katkaisi sähköt. Wilhelm Gustloff alkoi upota.

Ihmiset yrittivät paeta ulos laivasta. Syntyi kammottava kaaos. Lapset jäivät jalkoihin, kun ihmiset rynnivät kohti portaikkoja. Pakenemismahdollisuudet olivat vaikeat myös aikuisille.

Ulos selvinneillä ei ollut sen helpompi tilanne. Alus painui hyisen Itämeren pohjaan vain noin tunti torpedojen osumisen jälkeen. Tuhannet ihmiset joutuivat veden varaan. Tammikuisella merellä oli hyytävän kylmä: tuulisen sään lisäksi pakkasmittari näytti -18 astetta. Ihmiset menehtyivät vedessä hypotermiaan.

Alukselta oli onnistuttu laskemaan veteen pelastusveneitä. Niissäkin olot olivat vähintäänkin haastavat. Lukemattomat ihmiset ehtivät paleltua kuoliaiksi ennen pelastajien saapumista.

Merestä ihmisiä noukki turvaan Wilhelm Gustloffin turvana kulkenut miinanraivaaja Löwe. Gotenhafenin esikunnasta lähetettiin myös muita aluksia pelastamaan veden varaan joutuneita.

Kaikkiaan mereltä pelastettiin noin 1 200 ihmistä. Heidän joukossaan oli myös aluksen kapteeni. Yli 9 300 saksalaista menetti henkensä. Uhreista lapsia oli noin 4 000.

Wilhelm Gustloffin haaverin mittaluokkaa voi ymmärtää vertaamalla sitä esimerkiksi Titanicin uppoamiseen vuonna 1912. Titanic vaati kaikkiaan noin 1 500 ihmisen hengen. Wilhelm Gustloffin uhrimäärä oli siis moninkertainen.

Karmivalla tapauksella oli linkkinsä myös Suomeen. Wilhelm Gustloffin upottanut neuvostoliittolainen sukellusvene oli nimittäin lähtenyt liikkeelle Suomen Hangosta.

Suomi oli joutunut antamaan jatkosodan päättäneen rauhansopimuksen nojalla satamiaan neuvostoliittolaisten käyttöön.

Sen vuoksi puna-armeijan S-13-sukellusvene majaili Hangossa. Aluksen komentajana toimi Alexandr Marinesko. Kapteenille maistui kuitenkin maissa viina ja naisseura.

Marinesko oli kadonnut Hangossa juhlareissuillaan useaksi päiväksi, vaikka hänen olisi pitänyt olla jo sukellusveneellä. Miestä uhkasi Neuvostoliitossa sotaoikeus. Marinesko sai kuitenkin vielä tilaisuuden näyttää.

Niinpä hänen johtamansa S-13 lähti tammikuun 10. päivän tienoilla Itämerelle. 30. tammikuuta 1945 sukellusvene havaitsi Puolan rannikon tuntumassa Wilhelm Gustloffin. S-13 varjosti laivaa muutaman tunnin, sitten Marineskon johtama sukellusvene päätti ampua, saksalaisten kannalta tuhoisin seurauksin.

Pari viikkoa myöhemmin S-13 upotti toisen suuren kuljetuslaivan: General von Steubenin. Sen mukana Itämeren pimeyteen meni 3 500 saksalaista sotilasta ja siviiliä.

Saksalaislaivojen tuhoamisen vuoksi Marinesko luultavasti vältti sotaoikeuden. Suurempia juhlallisuuksia hän ei silti Neuvostoliitossa saanut. Juopottelut katoamisineen muistettiin hyvin. Reissuillaan hänen epäiltiin paljastaneen sotasalaisuuksia.

Hänet erotettiin laivastosta. Julkista tunnustusta Marinesko sai vasta vuonna 1963, muutama kuukausi ennen kuolemaansa. Neuvostoliiton sankariksi hänet julistettiin vasta vuonna 1990, hieman ennen Neuvostoliiton romahdusta.

Wilhelm Gustloffin ja General von Steubenin tapaukset olivat aikanaan karmivia tragedioita. Historiankirjoissa niitä ei kuitenkaan ole juuri muisteltu.

Yksi syy on se, että voittajien versio jää helposti hallitsevaksi kerronnaksi menneisyydestä. Siviilejä kuljettaneiden Wilhelm Gustloffin tai General von Steubenin tapauksia ei ole pidetty sotarikoksina, sillä molemmat laivat olivat osin aseistettuja ja niissä kuljetettiin myös sotilaita.

Toisekseen, natsi-Saksan oma toiminta toisessa maailmansodassa aiheutti niin paljon inhimillistä kärsimystä, että maan sen omat julmat kokemukset ovat jääneet vähemmälle huomiolle.

Tapaukset kuitenkin osoittavat, että sotiin mahtuu aina mittaamaton määrä vääryyksiä, kuolemaa ja julmuutta molemmilla puolin rintamalinjoja.

Lue myös

"Laskut erääntyvät tänään" – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markku Siponen vaatii hallitukselta välittömiä toimia, jotta maatalouden tilanne paranee. Suomen...
26.8.2026 16:22

Ulkoministeriö selvittää, onko Tiibetin tuhoalueella suomalaisia

Suomen ulkoministeriö selvittää, onko Kiinan ja Nepalin rajalla Tiibetin tuhoalueella suomalaisia matkaajia. Konsuliasioista...
26.8.2026 16:06

Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta

Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen (kok.) syyttää hallituskumppani perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta lasten sosiaalisen median...
26.8.2026 14:56

Aihetunnisteet

Historia Lapin sota natsi-Saksa Neuvostoliitto toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Kanadalaisprovinssin pääministeri uhkaa katkaista sähkötoimitukset Yhdysvaltoihin – ”Trumpin on syytä ostaa paristoja”
Uutiset | 25.8.2026 8:32
Perussuomalaiset vedätettiin hyväksymään Garden Helsinki -esitys, sanoo ryhmänjohtaja Mäkelä
Uutiset | 25.8.2026 14:38
”Valkoinen joutsen” on Venäjän ydinpelotteen kauas kurottava käsi – lentomatkustajan rakeinen salakuva hätkähdytti länttä 1981
Uutiset | 25.8.2026 21:12
CIA:n johtaja on vierailulla Venäjällä, kertoo uutiskanava CBS
Uutiset | 25.8.2026 18:03
Prinsessa Madeleine avautuu: ”Minua alkaa hermostuttaa”
Uutiset | 25.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

”Laskut erääntyvät tänään” – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta
Uutiset | 26.8.2026 16:22
Ulkoministeriö selvittää, onko Tiibetin tuhoalueella suomalaisia
Uutiset | 26.8.2026 16:06
Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta
Uutiset | 26.8.2026 14:56
Orpo STT:lle: Supo-selvityksestä on ollut tieto sisäministeriössä
Uutiset | 26.8.2026 14:49
SDP haluaa puuttua tuottamattomien tilojen maataloustukiin – ”Se on se ensimmäinen viesti”
Uutiset | 26.8.2026 14:48
Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta
Uutiset | 26.8.2026 13:28
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21
SDP esittää määräaikaista puolustusveroa – viisi miljardia kokoon veronkorotuksilla
Uutiset | 26.8.2026 13:01
HS: Rantanen sai tiedon supo-selvityksestä vasta eilen – ”Suoranaista sikailua”
Uutiset | 26.8.2026 12:28
Ukraina on iskenyt venäläisten mielialoihin mutta välttänyt vihaisen vastareaktion – ”Hyvä tilannetaju”
Uutiset | 26.8.2026 12:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21
Emeritusprofessori: Kotihoidon tuki voi joutua veitsenterälle
Uutiset | 24.8.2026 16:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Laskut erääntyvät tänään” – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta
Uutiset | 26.8.2026 16:22
Ulkoministeriö selvittää, onko Tiibetin tuhoalueella suomalaisia
Uutiset | 26.8.2026 16:06
Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta
Uutiset | 26.8.2026 14:56
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kiihtyykö kapitalismin kierre kevätvaalien jälkeen?
Mielipide | 26.8.2026 13:31
Lukijalta: Suomi ei tunnista skaalautuvan bisneksen etuja ja vaaroja
Mielipide | 26.8.2026 10:10
Lukijalta: Liikunta kuuluu kaikille eläkeläisille – rakennetaan valtakunnallinen senioriliikuntaetu.
Mielipide | 25.8.2026 17:22
Lukijalta: Vantaan Kilterin koulun parakista kaupunginvaltuustoon
Mielipide | 25.8.2026 16:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste