Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta

3.7.2025 16:01
Lue lisää 
Luonnonsuojelulaki
Keskustaa huolestutti se, että metsänomistajat joutuvat uuden luonnonsuojelulain maksajiksi. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Lainsäädäntöneuvos omaisuudensuojasta: Luonnonsuojelulaki ei olisi johtanut suoriin vaikutuksiin

Pauliina Pohjala 30.11.2022 15:09, muokattu 30.11.2022 18:03
a– a+
Luonnonsuojelulaki

Mistä luonnonsuojelulain kiistanalaisissa pykälissä on kyse? Olisivatko maa- ja metsätaloustuottajien keskusliitto MTK:n ja keskustan pelot omaisuudensuojan murenemisesta toteutuneet, ellei eduskunnan ympäristövaliokunta olisi poistanut pykäliä mietinnössään?

Tähän vastaa ympäristöministeriön lainsäädäntöneuvos Pasi Kallio, joka on myös lakiluonnoksen valmistelija.

 Olisiko metsänomistajien maata mennyt niin sanottuun harmaaseen suojeluun? Olisiko pykälillä ollut välillisiä vaikutuksia esimerkiksi metsätalouden harjoittamiseen ilman takeita korvauksista?

Tuohon on vaikea sanoa yksiselitteistä vastausta, mutta lähtökohta on se, että se pykälä mitä olimme sinne ehdottaneet, ei olisi johtanut suoriin vaikutuksiin.

Uhanalaiset luontotyypit ja niitä koskevat alueet eivät olisi olleet suoraan suojelussa, vaan se olisi ollut käytännössä informaatioluonteinen ohjeistus toimijoille, että täällä on tällaisia kohteita, ja niiden merkitys on hyvä ottaa huomioon, jos siellä jotain tehdään.

Mutta se ei olisi tulkintamme mukaan johtanut siihen, että se olisi aiheuttanut niiden kaikkien alueiden suojelun ja korvaustarpeen.

MTK pelkää, että metsäyhtiöt eivät olisi ostaneet puuta mailta, joilla on uhanalaiseksi luokiteltuja luontotyyppejä. Onko pelko aiheellinen?

Itse en pidä kovinkaan perusteltuna sitä pelkoa, mutta tietenkin on vaikea ennakolta sanoa, mihin se olisi käytännössä joskus tulevaisuudessa johtanut ja miten puunostajat toimivat. Siihen on todella vaikea ottaa minkäänlaista kantaa.

Mutta se (omaisuudensuojan heikkeneminen) ei ole ollut millään tavalla tarkoitus. Tarkoituksena oli kiinnittää huomiota tiettyihin luontoarvoihin, että ne voidaan sitten ottaa päätöksenteossa huomioon. Sen pidemmälle sen ei ollut tarkoitus missään vaiheessa mennä.

Tietenkin on vaikea ennakolta sanoa, mihin se olisi käytännössä joskus tulevaisuudessa johtanut ja miten puunostajat toimivat.

Ympäristöministeriön lainsäädäntöneuvos Pasi Kallio.

Olisiko jopa kaksi miljoonaa hehtaaria metsätalousaluetta ollut harmaan suojelun piirissä? Tällaisesta luvusta on puhuttu usein.

En tiedä mistä tämä luku tulee. Meillä ei ole sellaista lukua. Selvittelemme parhaillaan, mikä se mahdollinen pinta-ala näiden uhanalaisten luontotyyppien kohdalla olisi ollut.

Prosessi on kesken, ympäristövaliokunnan mietinnössä ehdotetaan kahden luonnonsuojelulain pykälän ja yhden vesilain pykälän poistamista.

Vesittyikö luonnonsuojelulaki sillä, että ympäristövaliokunta poisti laista nämä pykälät?

Ei millään tavalla. Laki on iso, 150 pykälää, siinä on paljon merkittäviä asioita. Poistetut pykälät vaikuttavat tietysti kokonaisuuteen, mutta ne eivät vesitä lakia, niin en millään tavalla ajattele.

Laissa on ehdotettu paljon muitakin hyviä säännöksiä.

Nykyisin uhanalaisia luontotyyppejä voidaan suojella viranomaisen rajauspäätöksellä, mutta poistetun pykälän perusteella niitä olisi pyritty suojelemaan valtioneuvoston asetuksella. MTK:ssa pelättiin tämän heikentävän maanomistajan oikeusturvaa.

Ympäristövaliokunnan mietinnössä laista poistetussa luonnonsuojelulain pykälässä 64 olisi säädetty, että uhanalaiseksi luontotyypiksi voidaan säätää valtioneuvoston asetuksella sellainen luontotyyppi, jonka riski hävitä luonnosta on Suomen luontotyyppien kansallisen uhanalaisuuden arvioinnin mukaan vähintään korkea.

Toisessa poistetussa pykälässä 65 olisi puolestaan säädetty, että uhanalaisiksi määritellyt luontotyypit on otettava huomioon päätöksenteossa.

Lue myös

Luonnonsuojelulaki: mistä kiistassa on kyse?

Luonnonsuojelulaki on ollut kuuma poliittinen peruna jo päiväkausia. Mistä hallituksen lakiesityksessä ja nyt...
30.11.2022 16:33

Metsänomistajat nostavat keskustalle hattua, sanoo MTK:n Mikko Tiirola luonnonsuojelulain veivauksesta

Luonnonsuojelulain pykäliin vaikuttaminen saa vuolaita kiitoksia maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK:sta. – Keskustalle suuret...
29.11.2022 17:42

Kokoomusvaikuttaja: Keskustan toiminta luonnonsuojelulaissa ei johtunut kannatuskriisistä, vaan itse lain ongelmista

”Keskusta sai opposition oman kantansa taakse”
30.11.2022 10:25

Kalli: Koko keskustan eduskuntaryhmä piti luonnonsuojelulain esityksen muuttamista tärkeänä

Keskustan ryhmäjohtaja väittää, että keskusta ja muut hallituspuolueet ”ilman muuta pystyvät” toimimaan yhä yhteistyössä eduskunnassa
29.11.2022 17:56

Saarikko: On tärkeää, että luonnonsuojelulaki etenee

Keskustan puheenjohtaja valtiovarainministeri Annika Saarikko pitää tärkeänä, että luonnonsuojelulaki etenee hallituspuolueiden välillä syntyneestä...
29.11.2022 14:15

Pertti Salolainen näreissään – "käsittämätöntä, että kokoomus tukee kepua luonnonsuojelulain kaatamisessa"

Kokoomuksen konkari, eduskunnan vuonna 2019 jättänyt Pertti Salolainen roimii puoluettaan toiminnasta luonnonsuojelulain uudistamisessa. Hallituspuolue...
30.11.2022 13:16

Aihetunnisteet

luonnonsuojelulaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Tällaisia laitteita myydään nyt hyvin – Suomi kirinyt Ruotsia kiinni
Uutiset | 3.7.2025 20:15
Suomi sai EU:lta rahaa jäänmurtajahankintaan ja Käsivarren tienparannukseen
Uutiset | 3.7.2025 17:48
Ministeri Multala vastaa Ranteelle: ”Suomen hallitus on sama Suomen hallitus”
Uutiset | 3.7.2025 17:45
Kauppakeskus Ratinan lähettyvillä Tampereella on puukotettu useaa ihmistä
Uutiset | 3.7.2025 17:15
Putin ja Trump puhuvat tänään puhelimessa
Uutiset | 3.7.2025 17:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste