Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”

9.6.2026 13:58
Lue lisää 
Nimistö
Neuvostoliitosta lahjana saadussa Maailman rauha-patsaassa Venäjän hyökkäys Ukrainaan mielenosoitusplakaatteja Hakaniemessä Helsingissä viime maanantaina. Maailman rauha-patsas tullaan siirtämään pois Hakaniemestä Hakaniemenrannan uudistuksen ja Kruunusillat-raitiotien rakennustöiden takia. Sitä on vaadittu poistettavaksi myös Venäjän hyökkäyksen takia. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Kotus: Politiikan ei tulisi vaikuttaa kaupunkien katujen ja puistojen nimeämisen taustalla, eikä elävien henkilöiden nimiä tulisi käyttää

Turku poisti Putinin muistolaatan. Helsingissä Maailman rauha -veistos lähtee myöhemmin – tosin tietöiden alta, ei aiheuttamansa ärhäkän keskustelun vuoksi
STT-Anna Pesonen-Smith 11.3.2022 16:36, muokattu 11.3.2022 17:15
a– a+
Nimistö

Politiikan ei tulisi olla perusteena kaupunkien katujen tai puistojen nimien vaihdoksista päätettäessä, toteaa Kotimaisten kielten keskus (Kotus) STT:lle.

Kotus perusteli aiemmin Twitterissä, ettei Helsingissä sijaitsevan Tehtaankadun nimeä tulisi muuttaa esimerkiksi Zelenskyinkaduksi Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan, sillä peruste muutokselle olisi poliittinen. Venäjän suurlähetystö sijaitsee kyseisellä kadulla.

Suunnitelluista paikannimistä, kaava- ja osoitenimistä päättävät kunnat itse. Valtuustoissa voidaan tehdä aloitteita nimimuutoksista ja mahdollisesti luoda myös painetta jonkin kohteen tietyllä tavalla nimeämiseksi. Kotus antaa puolestaan valtakunnallisia suosituksia nimistönsuunnittelijoiden tueksi.

–  Toivomme, että niitä noudatettaisiin mahdollisimman hyvin, mutta ainahan näin ei tietenkään ole, Kotuksen erityisasiantuntija ja nimistönhuollon vastuuhenkilö Ulla Onkamo sanoo.

Suunniteltujen paikannimien tulisi olla asiallisia ja mahdollisimman neutraaleja – sekä mahdollisimman pysyviä.

–  Se on yksi tärkein toimivan paikannimen ominaisuus. Mitä useammin nimi muuttuu, sen helpommin tulee ongelmia paikan löytymisessä. Pahimmassa tapauksessa ongelmat voivat tulla hälytystilanteissa, Onkamo perustelee.

Muutokset aiheuttavat aina myös vaivaa asukkaille sekä yrityksille ja kustannuksia kunnalle.

Miten politiikka sitten vaikuttaa nimen antamisiin?

–  Me tietysti toivoisimme, että se ei vaikuttaisi. Nimet luodaan lähtökohtaisesti pysyviksi, joten siksi ei suositeta esimerkiksi nimeämään paikkoja elossa olevien henkilöiden mukaan, Onkamo sanoo.

Hänen mukaansa asiasta on olemassa YK:n paikannimiasiantuntijaryhmän suositus. Nimenannon ei tulisi tapahtua jonkin ajankohtaisen tilanteen mukaan, sillä nimen tulisi olla käyttökelpoinen vielä useiden vuosikymmenten kuluttua.

–  Aina on riski, että henkilö toimiikin jatkossa jollain tapaa negatiivisesti. Jos käsitys henkilöstä ja hänen toimistaan muuttuu vuosien mittaan, voi tulla voimakas tarve muuttaa nimeä.

Esimerkiksi Helsingissä on kuitenkin Urho Kekkosen katu ja Tarja Halosen puisto, jotka on nimetty kyseisten presidenttien elinaikana.

–  Ne ovat poikkeuksia Helsingin kaupungin käytännöstä, eikä aloite ole tullut nimistötoimikunnalta, Onkamo kommentoi.

Kotus myös tviittasi aiemmin olleensa vastaan Euroviisujen voittajan Lordin mukaan tehtyä nimenvaihdosta Rovaniemellä, missä Sampo-aukion nimeksi vaihtui voiton jälkeen Lordinaukio. Muutos tehtiin tällöinkin vastaan Kotuksen ja YK:n asiantuntijaryhmän suosituksia, Kotus kertoi.

Venäjän hyökättyä Ukrainaan esimerkiksi Turun kaupunki päätti poistaa Venäjän presidentin Vladimir Putinin muistolaatan Forum Marinum -museon edustalta.

Helsingissä puolestaan Kruunusillat-raitiotiehanke tiedotti viime viikolla, että Hakaniemen rannassa sijaitseva Maailman rauha -patsas siirretään sen omistajan, Helsingin taidemuseon varastoon syksyllä katutöiden tieltä.

Kruunusillat kertoi patsaan aiheuttaneen keskustelua jo vuonna 1989, kun Moskovan kaupunki lahjoitti veistoksen Helsingille. Hanke kiistää, että rakennustöihin liittyvä patsaan siirto liittyisi millään tavalla viimeaikaiseen kansalaiskeskusteluun veistoksen poistamisesta tai säilyttämisestä. Sen mukaan siirtopäätös on tehty jo viime keväänä. Patsaan kohtalosta päättävät Helsingin kaupunki sekä taidemuseo myöhemmin.

Lue myös

Kuntien kasvihuonekaasupäästöt laskivat – liikennepäästöt poikkeus

Jakeluvelvoitteen alentaminen näkyi tieliikenteen päästöjen kasvuna.
10.6.2026 9:00

Tilasto: Jo kolmasosa talo- ja mökkikaupoista tehdään verkossa

Sähköinen kiinteistökauppa kasvaa Suomessa rivakasti, kertoi Maanmittauslaitos keskiviikkona. Vauhti on kiivainta omakotitalo- ja mökkikaupoissa....
10.6.2026 8:21

Öljyn hinta käväisi viime kuukausien pohjalukemissa

Öljyn hinta kävi tiistaina illalla varsin matalissa lukemissa viime kuukausien korkeisiin hintoihin nähden....
10.6.2026 6:02

Aihetunnisteet

Kotimaa kotus nimet nimistö paikannimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Kuntien kasvihuonekaasupäästöt laskivat – liikennepäästöt poikkeus
Uutiset | 10.6.2026 9:00
Tilasto: Jo kolmasosa talo- ja mökkikaupoista tehdään verkossa
Uutiset | 10.6.2026 8:21
Öljyn hinta käväisi viime kuukausien pohjalukemissa
Uutiset | 10.6.2026 6:02
Mainehaitat eivät torpanneet Platnerin senaattipyrkimyksiä – voitti demokraattien esivaalit Mainessa
Uutiset | 10.6.2026 5:55
Ennusteet: Kalifornian kuvernöörinvaaliin etenee entinen Fox News -juontaja
Uutiset | 10.6.2026 4:54
USA sanoi tehneensä iskuja Iraniin vastauksena taisteluhelikopterin pudottamisesta
Uutiset | 10.6.2026 4:34
Belfastissa rajuja mielenosoituksia – taustalla maanantainen puukotus
Uutiset | 10.6.2026 3:42
Paavi siunaa Sagrada Familia -kirkon uuden tornin
Uutiset | 10.6.2026 2:01
Kenian presidenttiparin valtiovierailu Suomeen alkaa tänään
Uutiset | 10.6.2026 1:31
Tutkimus: Suomi on maailman yhdeksänneksi turvallisin maa
Uutiset | 9.6.2026 22:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuntien kasvihuonekaasupäästöt laskivat – liikennepäästöt poikkeus
Uutiset | 10.6.2026 9:00
Tilasto: Jo kolmasosa talo- ja mökkikaupoista tehdään verkossa
Uutiset | 10.6.2026 8:21
Öljyn hinta käväisi viime kuukausien pohjalukemissa
Uutiset | 10.6.2026 6:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste