Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 

Kommentti: Yritystukisavotta kuuluu hallitusneuvotteluihin

Yritys- ja verotuille on yleensä painavat perusteensa, huomauttaa Pekka Pohjolainen kommentissaan
Pekka Pohjolainen 5.4.2018 15:56, muokattu 16.4.2018 13:13
a– a+
Kommentti 

Ei tullut takkia, ei edes tuluskukkaroa.

Varapuhemies Mauri Pekkarisen (kesk.) yritystukien uudistamista pohtinut työryhmä veti käytännössä vesiperän. Jonkinlaisia evästyksiä jatkotyölle jäi, mutta odotetut leikkauslistat usean miljardin euron pottiin jäivät tekemättä.

Mediassa hankkeelle on ilkuttu varsinkin sen loppumetreillä, kun vaikeudet yhteisen esityksen kokoamisessa tulivat julkisuuteen. Ryhmän puheenjohtajan motiiveja ja tahtoa yritystukien merkittävään karsimiseen on epäilty, ehkä osin aiheestakin.

Pekkarinen istui kahdeksan vuotta putkeen kauppa- ja teollisuusministerinä ja elinkeinoministerinä ministeriössä, jonka kontolla elinkeinopolitiikka ja yritysten tukeminenkin on.

Siinä hommassa käy helposti kuin Tuntemattoman talousalikersantti Mäkilälle: oppii rakastamaan myös niitä rätei ja lumpui.

Pekkarinen on viljellyt itseironiaakin valittelemalla suostumistaan koko tehtävään.

Työryhmän sisältä kerrotaan kuitenkin puheenjohtajan vetäneen työtä sitoutuneesti ja erittäin korkealla ammattitaidolla ja pyrkineen tosissaan yhteiseen esitykseen. Eri puolueiden ja heidän taustaryhmiensä poliittiset prioriteetit ja näkemyserot olivat yksinkertaisesti aivan liian suuria yhteensovitettaviksi.

Raportin luovutustilaisuudessa Pekkarinen totesi itsekin, ettei pöydässä, jossa istuu kolmen hallituspuolueen edustajan lisäksi kuusi oppositioryhmien edustajaa, ole ihan helppoa saada aikaiseksi yhteistä näkemystä.

Näkemyseroista huolimatta Pekkarinen kiitteli kuitenkin rehdisti opposition edustajia erittäin rakentavasta asenteesta ryhmän työssä.

Lukuisissa uusliberalismia hönkivissä pääkirjoituksissa ja kolumneissa yritystuet on leimattu rahan syyttämiseksi kankkulan kaivoon ja silkaksi markkinoita ja talouden uudistumista haittaavaksi roskaksi.

Totta on, että joihinkin tukiin ei normaali arkijärkinen ymmärryskään riitä. Matkailuautolla voi olla kätevää lähteä Tangomarkkinoille, Suviseuroihin tai Kuninkuusraveihin, mutta miksi ihmeessä ympäristöllekin haitallisten pyörille nostettujen lasikuitukoppien pitää olla verovapaita?

Toisaalta useimmille tuille  on ollut painavat perusteensa ja niillä on pelastettu ja turvattu kotimaista tuotantoa ja työpaikkoja.

Pekkarisen raportin vastaanottanut elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) painotti, että tukien avulla pidetään yllä kilpailukykyä, työllisyyttä ja talouden kasvua. Dramaattisten muutosten tekeminen järjestelmään horjuttaisi ennustettavuutta, luottamusta ja Suomen asemaa uskottavana kumppanina.

Myöskään poliitikkojen ahdistusta tukien leikkausten edessä ei ole inhimilliseltä kannalta mitenkään vaikea ymmärtää.

Politiikon tehtävä ei ole seistä tumput suorina markkinavoimien edessä vaan tehdä politiikkaa – mitä vaikkapa kotimaakunnan työpaikkojen pelastaminen mitä suurimmassa määrin on. 

On ihan selvää, että sekä suoria yritystukia että verotukia tarvitaan jatkossakin. Mutta kun uudistustarpeita jatkossa pohditaan, mihinkään parlamentaarisiin komiteoihin pakettia ei kannata enää viedä sormissa pyöriteltäväksi, ei ainakaan vaalien lähestyessä,.

Kuten Lintiläkin totesi, tukikokonaisuuden uudistaminen sopii parhaiten hallitusneuvotteluissa sovittavaksi ja raamitettavaksi asiaksi. 

Kun uudistuksesta sovitaan hallitusneuvotteluissa, siihen myös sitoudutaan. Jonkinlaiseen ratkaisuunkin voi olla mahdollista jossain vaiheessa hallitustaivalta päästä.

Lue myös

Yritystukityöryhmän jäsenet harmittelivat lässähtänyttä lopputulosta

Vasemmistoliitto ja vihreät pettyivät lobbareiden vaikutukseen ryhmässä
5.4.2018 13:20

Yritystuet joutuivat tikun nokkaan eduskunnan kyselytunnilla – "Täällä kiitellään, kuinka hyvää työtä tehtiin, vaikka mitään ei saatu aikaiseksi"

Eduskunnan varapuhemies Mauri Pekkarisen (kesk.) vetämän parlamentaarisen yritystukityöryhmän vaatimattomiin tuloksiin johtanut työ nousi...
5.4.2018 18:48

Aihetunnisteet

yritystuet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Pohjois-Suomen puolustamiseen osallistuminen on myös Ruotsin puolustusta, sanoo puolustusministeri Pål Jonson
Uutiset | 16.3.2026 18:25
Suomalaisten rauhanturvaajien rotaatioita ei ole keskeytetty Libanonissa
Uutiset | 16.3.2026 18:15
SAK-pomo vahvistaa Ylelle: Nikolas Elomaa nousemassa valtakunnansovittelijaksi
Uutiset | 16.3.2026 18:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste