Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksan osavaltiovaalit

Saksa | Ukrainan tuki jatkuu, mutta rahoitus voi mutkistua AfD:n menestyessä, Saksalais-Suomalainen Kauppakamari arvioi

17.9.2026 20:40
Lue lisää 
Ulkomaat
Kansallismielisyys kasvaa Kiinassa. (Kuva: AFP / STR / Lehtikuva)

Kiinan nuoriso on hullaantunut kotimaahansa – ainakin elokuvateattereissa

Maata johtava kommunistipuolue lietsoo kansallismielisyyttä monella rintamalla
STT-Björn Ådahl 3.5.2022 8:01, muokattu 3.5.2022 11:45
a– a+
Ulkomaat

Isänmaalliset sotaelokuvat ovat suosiossa Kiinassa. Elokuvat kuvaavat kiinalaisia sotilaita sankareina ja amerikkalaisjoukkoja sadistisina tappajina, ja ne houkuttelevat teattereihin ennätysmääriä katsojia.

Viime vuonna valmistunut Korean sotaan sijoittuva teos, englanninkieliseltä nimeltään The Battle at Lake Changjin, on kautta aikojen eniten lipputuloja tuottanut elokuva Kiinassa. Parhaillaan teattereissa pyörii elokuvan jatko-osa, joka on myös osoittautunut menestykseksi etenkin nuorten kaupunkilaisten keskuudessa.

Elokuvat ovat hallitsevan kommunistisen puolueen tilaamia. Hongkongissa Baptist University -yliopiston professorina toimiva Kiinan tuntija, professori Jean-Pierre Cabestan sanoo, että puolue on halunnut elokuvien avulla nostattaa kansallismielisyyttä entisestään.

–  Elokuvien suosio osoittaa, että nuoret kiinalaiset ovat otollista maaperää kansallismielisille viesteille. He ovat ennestäänkin ylpeitä kotimaastaan, jota he pitävät kaikin puolin parempana kuin länsimaita, Hongkongissa yli 20 vuotta toiminut Cabestan toteaa STT:lle.

Alati nousevan kansallismielisyyden myötä kommunistipuolue voi luottaa kansan tukeen kansainvälisissä kiistoissa. Tämä koskee myös Ukrainan sotaa, josta virallinen media ei syytä Kiinan liittolaista Venäjää vaan Yhdysvaltoja ja Natoa.

Ukrainaa koskevat päivitykset sosiaalisissa medioissa heijastavatkin pitkälti virallisen median linjaa. Cabestan sanoo, että Venäjää arvostelevia viestejä kyllä löytyy, mutta niitä on vähän.

–  Sosiaalisia medioita sensuroidaan tarkasti, joten niiden avulla ei voi tehdä varmoja loppupäätelmiä. Näyttää silti luultavalta, että valtaosa kiinalaisista todella uskoo Yhdysvaltojen aiheuttaneen sodan, hän toteaa.

Cabestanin mukaan nuoriso ei sinällään arvosta myöskään Venäjää. Yhdysvaltoja puolestaan monet nuoret pitävät nykyään hyökkäävänä ja kaoottisena maana, johon ei ole luottamista.

–  Nuoret kiinalaiset ovat vielä kansallismielisempiä kuin vanhempansa. Heillä on liian ruusuinen käsitys kotimaastaan, ja he uskovat Kiinan voivan helposti saada tahtonsa läpi kaikissa kiistoissa, hän sanoo.

Kommunistipuolue ryhtyi levittämään järjestelmällisesti kansallismielistä propagandaa jo yli 30 vuotta sitten. Alun perin tarkoituksena oli korvata käytännössä unholaan joutunut sosialistinen ideologia toisella aatteella.

Kansallismielisyyden nousua on kauan pidetty kaksiteräisenä miekkana. Ulkomaalaiset tarkkailijat ovat varoittaneet vakavista seurauksista, jos kiihkoilun annetaan mennä liian pitkälle.

Cabestan muistuttaa, että laajoja mellakoita puhkesi Japanin vastaisten mielenosoitusten yhteydessä kymmenen vuotta sitten. Pääasiassa nuoret mielenosoittajat ehtivät tuolloin aiheuttaa paljon vahinkoa muun muassa sytyttämällä japanilaisia autoja tuleen ja ryöstämällä japanilaisia tuotteita myyviä kauppoja, ennen kuin tilanne saatiin hallintaan.

–  Kommunistipuolue yllytti silloin opiskelijoita osoittamaan mieltään. Puolue ei ilmeisesti ymmärtänyt, miten vihamielisesti nuoret suhtautuivat Japaniin, professori toteaa.

Cabestan painottaa samalla, että puolue on sen jälkeen onnistunut välttämään vastaavia tapahtumia. Hän uskookin puolueen pystyvän jatkossa ohjaamaan kansallismielisyyttä haluamallaan tavalla.

Kiinalaisten käsitys Yhdysvalloista on muuttunut rajusti. Vain 20 vuotta sitten Yhdysvaltoja ja sen taloudellisia, tieteellisiä ja teknisiä saavutuksia arvostettiin yleisesti, mutta nyt selvä enemmistö kansasta ei enää pidä maasta.

Amerikkalaisen tutkimuslaitoksen Carter Centerin teettämässä nettigallupissa 62 prosenttia kyselyyn vastanneista 3000 kiinalaisesta sanoi suhtautuvansa Yhdysvaltoihin joko kielteisesti tai erittäin kielteisesti. Marraskuussa julkaistusta gallupista ilmeni myös, että lähes 80 prosenttia kiinalaisista uskoo ulkomaalaisten suhtautuvan joko myönteisesti tai erittäin myönteisesti Kiinaan.

Professori Cabestan ei pidä kyselyn tuloksia yllättävinä. Hän huomauttaa, että Kiinan ja Yhdysvaltojen väliset suhteet ovat huonontuneet nopeasti viiden viime vuoden aikana.

–  Sekä virallisessa että sosiaalisessa mediassa Yhdysvaltoja kuvaillaan nykyään lähinnä vihamieliseksi maaksi. Useimmat kiinalaiset omaksuvat tämän kannan, sillä heillä ei ole muita tietolähteitä, hän selittää.

Samasta syystä kiinalaiset kuvittelevat, että Kiinaa arvostetaan yleisesti muissa maissa. Lukuisten gallupien mukaan ihmisten käsitys Kiinasta on päinvastoin muuttunut paljon entistä kielteisemmäksi lähes kaikissa länsimaissa, mutta kiinalaisessa mediassa tätä ei koskaan mainita.

Cabestan sanoo, että kiinalaiset suhtautuvat vähemmän kielteisesti eurooppalaisiin maihin kuin Yhdysvaltoihin. Hän olettaa kuitenkin Ukrainan sodan muuttaneen kiinalaisten käsityksiä, koska mediassa sodasta syytetään Yhdysvaltojen lisäksi myös Natoa.

–  Useimmat kiinalaiset tietävät hyvin vähän muusta maailmasta. Sensuurin ja propagandan avulla on siksi helppoa muokata heidän mielipiteitään, hän kommentoi.

Lue myös

Yhdysvaltoihin suhtaudutaan Eurooppaa ankarammin

Kiinalaisten käsitys Yhdysvalloista on muuttunut rajusti. Vain 20 vuotta sitten Yhdysvaltoja ja sen...
3.5.2022 11:01

Aihetunnisteet

Kiina nationalismi Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sisustusvillitys voi tuoda kotiisi ikäviä vieraita – Asiantuntija kertoo karut faktat polttopuista sisätiloissa
Uutiset | 16.9.2026 21:45
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Entinen ministeri vaatii lakiin kieltoa malminetsinnälle luonnonsuojelualueilla
Uutiset | 18.9.2026 13:40
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 96–82
Uutiset | 18.9.2026 13:13
Ceutan rannoilla oleskelevia siirtolaisia siirretään satama-alueelle
Uutiset | 18.9.2026 12:12
Vaaratilanne päiväkodissa Lempäälässä: työntekijä ei huomannut kaappisängyssä peittoon kääriytynyttä lasta
Uutiset | 18.9.2026 11:57
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 10:59
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Plastic Surgery Centerin klinikoilla ongelmia muun muassa lääkehoidon toteutuksessa ja välinehuollossa – rasvaimuvälineitä pesty itse
Uutiset | 18.9.2026 9:56
Keskustan Kemppi prässää hallitusta: Talousmetsät suljettava ennallistamisasetuksen ulkopuolelle – ”Kello tikittää”
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Entinen ministeri vaatii lakiin kieltoa malminetsinnälle luonnonsuojelualueilla
Uutiset | 18.9.2026 13:40
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 96–82
Uutiset | 18.9.2026 13:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste