Kevätmyrsky tuo lumisateita – ajokeli huono maan itä- ja keskiosissa
Suomeen saapuu tänään kevätmyrsky, jonka yhteydessä osassa maata voi esiintyä runsaita lumisateita, Ilmatieteen laitokselta kerrotaan.
Vaasasta Kotkaan ulottuvan linjan itä- ja pohjoispuolella sade tulee yleisesti räntänä tai lumena. Sademäärät voivat näillä alueilla kasvaa runsaiksi, ja keskimäärin sadetta kertyy 5–15 millimetriä. Idässä sadetta voi paikoin kertyä jopa yli 20 millimetriä.
Vaasan ja Kotkan välisen akselin eteläpuolella sateet tulevat pääosin vetenä ja jäävät melko vähäisiksi.
Ilmatieteen laitoksen mukaan tuuli alkaa voimistua Pohjanmaan rannikolta päivällä. Myöhemmin iltapäivällä tuuli saattaa olla hyvin puuskaista maan länsiosassa.
Ilmatieteen laitos varoittaa huonosta ajokelistä maan keski- ja itäosissa. Ajokeli muuttuu keskipäivästä alkaen huonoksi lumi- ja räntäsateen vuoksi.
Erityisen huonoksi ajo-olosuhteet äityvät Pohjois-Pohjanmaan länsiosassa, Keski-Suomessa, Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa.
Varoitukset huonosta ajokelistä ovat voimassa koko päivän.
Fintrafficin mukaan runsas lumi- ja räntäsade yhdessä puuskittaisen tuulen kanssa tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai jopa erittäin vaikeat.