Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IS: Kansanedustajien koteihin tunkeuduttu

1.10.2026 11:49
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni piti puheen keskustan puoluehallituksen ja eduskuntaryhmän yhteiskokouksessa eduskunnan Pikkuparlamentissa. (Kuva: Heikki Saukkomaa)

Keskustavaikuttajat haluavat puolueelta ilmastolinjauksia – autoilua koskeva Kulmunin lause teki vaikutuksen: "Siitä voisi tehdä meille sloganin"

Liikkumisen kustannukset ovat tulleet lakipisteeseensä, Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja Aki Utter sanoo
Pauliina Pohjala 23.1.2020 15:40, muokattu 23.1.2020 15:57
a– a+
Keskusta

– Ei kukaan aja autolla sen takia, että se päästää, vaan sen takia, että se päästää töihin.

Lause sisältyi keskustan puheenjohtajan, valtiovarainministeri Katri Kulmunin puheeseen keskustan eduskuntaryhmän ja puoluehallituksen talvikokouksessa, ja teki vaikutuksen Itä-Savon piirin varapuheenjohtajaan Anne Herttuaiseen.

–  Se oli niin hyvin sanottu, että jäin miettimään sitä oikeasti. Siitä voisi tehdä meille sloganin ilmastokeskusteluun.

Puurot ja vellit menevät välillä sekaisin ilmastonmuutoskeskustelussa, Anne Herttuainen Itä-Savosta sanoo. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Kulmuni sanoi, että ilmastonmuutoksen torjunnassa tarvitaan viisautta ja malttia, ”ei hurmahenkisiä päätöksiä”.

Elämäntapavalintojen sijaan politiikkojen on katsottava isoja kokonaisuuksia, joiden avulla päästöihin voi todella myös vaikuttaa, Kulmuni totesi.

Herttuainen kokee, että laajassa ilmastonmuutoskeskustelussa puurot ja vellit menevät välillä sekaisin.

– Siitä puhutaan niin monella tapaa. Keskustassa pitäisi puhua ilmastonmuutoksesta ihmisten kielellä.

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja Aki Utter toivoo myös, että keskusta tuo oma kantansa näkyvämmin esiin ilmastokeskustelussa.

– Keskustan linja on suomalaisen elämänmuodon linja. Siinä saa polttaa puuta, syödä lihaa ja ajaa autolla.

– Se ei ole vasemmistolainen syyllistävä linja, vaan keskusta tarjoaa ilmastonmuutokseen teknologisia ratkaisuja. Suomalainen ruoka on maailman puhtainta sekä maatalous ja metsäosaaminen maailman parhaimpia. Ei syyllistämällä, vaan tekemällä, Utter tiivistää.

Keskustan ilmastolinja puolustaa suomalaista elämänmuotoa, Aki Utter Etelä-Pohjanmaalta näkee. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Liikkumisen kustannukset eivät saa enää nousta, hän linjaa.

– Ne ovat tulleet lakipisteeseensä.

Utter uskoo, että keskusta saa kannatuksen nousuun hyvällä politiikalla, menemällä ”niin ihmisen iholle kuin voi”.

Liikkua täytyy, joten paine tulee äärettömän kovaksi.

Kimmo Valta

Puoluehallituksen jäsen Sallamaarit Markkanen on puolestaan huolissaan kärjistyneestä ja jakautuneesta ilmastokeskustelusta.

EU-komission jättimäinen vihreän kehityksen ohjelma tulee ulottumaan käytännössä aivan kaikkeen, hän muistuttaa.

– Miten me maana siihen suhtaudumme? Miten löydetään kultainen keskitie niin, että tavalliset ihmiset kokisivat ilmastokeskustelun omakseen?

Pohjois-Savon Sallamaarit Markkanen ja Kimmo Valta pitävät ilmastonmuutosta ja liikenteen kysymyksiä isoina keskustaa puhuttavina asioina. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Pohjois-Savon piirin toiminnanjohtaja Kimmo Valta uskoo, että keskustan sisältä tulee kovaa painetta polttoaineverotukseen siitäkin huolimatta, että keskusta on sitoutunut vain sen indeksikorotukseen hallitusohjelman mukaisesti.

Elokuussa voimaan tuleva veronkiristys nostaa bensiinilitran hintaa 6,3 sentillä ja diesel-litran hintaa 6,9 sentillä.

– Polttoaineverotuksen korottaminen on loputon tie. Tällä hetkellä liikutaan jo korkeissa summissa, Valta sanoo.

– Tiet eivät ole ainakaan paranemaan päin ja liikkua täytyy, joten paine tulee äärettömän kovaksi, hän ennustaa.

Lue myös

Polttoaineverotuksen osalta keskusta on sitoutunut vain inflaation mukaiseen korotukseen, Kulmuni täsmentää

Keskustajohtaja sanoo keskustan eroavan oikeisto-oppositiosta siinä, että se luo toivoa
23.1.2020 11:00

Aihetunnisteet

Keskusta polttoainevero

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Lentäjät tappelivat, Israeliin matkalla ollut lento teki hätälaskun Saudi-Arabiaan
Uutiset | 30.9.2026 11:18
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Saksan sisäministeri: Sopimus palautuskeskuksista vuoden loppuun mennessä
Uutiset | 1.10.2026 12:52
Stubb ehdotti Suomen ensimmäisen F-35 hävittäjän nimeksi Sisua
Uutiset | 1.10.2026 12:39
IS: Kansanedustajien koteihin tunkeuduttu
Uutiset | 1.10.2026 11:49
Arabiemiraatit aloittaa tutkinnan Israeliin matkalla olleen lennon tapahtumista
Uutiset | 1.10.2026 11:29
Suomalaisyritykset kertovat aiempaa myönteisemmistä näkymistä – aikovat lisätä rekrytointiaan
Uutiset | 1.10.2026 10:15
Murhasta tuomitun naisen teloitus epäonnistui Tennesseessä
Uutiset | 1.10.2026 10:06
Israeliin matkalla olleella lennolla yritettiin terrori-iskua – matkustajat murtautuivat ohjaamoon ja palauttivat koneen hallinnan
Uutiset | 1.10.2026 10:00
Täyssähköautojen ensirekisteröintiosuus nousi yli 50 prosentin
Uutiset | 1.10.2026 9:58
F-Secure aloittaa muutosneuvottelut
Uutiset | 1.10.2026 9:31
Pakistan teki iskuja Afganistaniin, useita kuollut
Uutiset | 1.10.2026 9:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksan sisäministeri: Sopimus palautuskeskuksista vuoden loppuun mennessä
Uutiset | 1.10.2026 12:52
Stubb ehdotti Suomen ensimmäisen F-35 hävittäjän nimeksi Sisua
Uutiset | 1.10.2026 12:39
IS: Kansanedustajien koteihin tunkeuduttu
Uutiset | 1.10.2026 11:49
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21
Lukijalta: Poliitikkojen tunnustettava julkisen talouden tosiasiat – eläkkeitä leikattava ja veroja korotettava
Mielipide | 30.9.2026 8:41
Lukijalta: Tekopyhää toimintaa
Mielipide | 30.9.2026 8:40
Lukijalta: Suomen olemassaolon reunaehdot talvisodan jälkeen
Mielipide | 30.9.2026 8:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste