Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

YK hyväksyi uuden maailmankartan – Afrikka jatkossa suurempi ja Yhdysvallat pienempi

5.9.2026 10:56
Lue lisää 
Keskusta
Keskustalla on edessään ja jo käynnissä askel kerrallaan etenevä järjestöuudistus. Se on puheenaiheena myös tulevan viikonlopun puoluevaltuustossa Lappeenrannassa. Kuva puoluevaltuuston kokouksesta Oulusta viime vuoden marraskuulta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta

Antti Kaikkosen vetovoima, järjestöväen aktiivisuus ja hyvin menneet vaalit ovat tuoneet keskustaan uusia ihmisiä
Lauri Heikkilä 20.11.2025 8:00, muokattu 21.11.2025 9:53
a– a+
Keskusta

Keskustaan on kuluvan vuoden aikana liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä.

Vuoden aikana liittyneiden jäsenten määrä on ainakin uuden ajan ennätys keskustan historiassa. Tämä tarkoittaa tilastoituja viimeistä kymmentä vuotta, mutta luultavasti selvästi pidempääkin ajanjaksoa.

Asiasta kertoo puoluesihteeri Antti Siika-aho. Tarkempaa lukumäärää hän ei paljasta ennen keskustan tulevana viikonloppuna Lappeenrannassa kokoontuvaa puoluevaltuustoa, mutta hän toteaa määrän olevan ”huomattava”.

Siika-aho selittää jäsenryntäystä etenkin kolmella pääasialla.

– Yksi on se, että keskusta on nyt puheenjohtaja Antti Kaikkosen johdolla kyennyt tarjoamaan omaa vaihtoehtoaan paremmaksi suunnaksi Suomelle. Se näkyy siinä, että ihmiset ovat meistä kiinnostuneita, puoluesihteeri kertoo Suomenmaalle.

– Toisena ovat viime kevään kunta- ja alueavaalit, jolloin keskusta onnistui ennakko-odotuksista huolimatta kokoamaan erittäin vaikuttavan ja monipuolisen ehdokaslistan. Uusissa jäsenissä on runsaasti tuolloin ehdolla olleita sekä uusia kunta- ja aluepäättäjiä.

Kolmas asia on keskustan järjestöväen ahkerointi.

– Järjestöaktiivit eli vapaaehtoiset ovat ryhtyneet tekemään töitä määrätietoisesti. He ovat houkutelleet mukaan ja ovat saaneet pidettyä mukana uusia ja olemassaolevia jäseniä, Siika-aho kertoo.

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho kertoo jäsenistön laittaneen puolueessa uuden vaihteen päälle. Uusia toimintatapoja otetaan käyttöön yhdistystasolta alkaen ja jäseniä on hankittu ahkerasti. (Kuva: Jari Laukkanen)

Jäsentulva tarkoittaa myös sitä, että tulijat pitää pitää mukana ja vaikuttamisen paikkoja tarjota. Jäsenyys on voitava kokea merkitykselliseksi. Tähänkin keskustalla on sapluunat.

Aktiivijäsenet ovat ottaneet aiempaa vahvemmin tehtäväkseen tekemisen tapojen ja toimintakulttuurin muutoksia omilla alueillaan uuden ajan jäsenet mielessään, puoluesihteeri kertoo.

Puolueen tasolla seuraava suurempi askel ovat koulutukset.

Vuosi sitten syksyllä puolue käynnisti tulevaisuusakatemian. Se on mittava koulutus- ja valmennusohjelma, jossa keskusta kouluttaa muun muassa jäsenhankintaan, vaalikampanjoimiseen, järjestön vapaaehtoistoimijoiden aktivoimiseen ynnä muuhun.

– Olemme puolueessa alkaneet aivan uudella otteella kouluttaa ja valmentaa ihmisiä, Siika-aho toteaa.

– Haluan tässä nostaa framille myös ensi tammi–helmikuun taitteessa Vantaalla pidettävät keskustapäivät, jotka avaavat keskustan 120-vuotisjuhlavuoden. Päivien aikana koulutamme ja valmennamme aktiivejamme järjestötoimintaan, poliittisesti kuumiin teemoihin ja toimimaan nykyaikaisin välinein paikallisella, alueellisella ja valtakunnan tasolla.

Keskustan toiminnassa tullaan kiinnittämään katsetta myös vaikeisiin alueisiin uudella otteella. Näillä alueilla on puoluesihteerin sanoin ”eniten voitettavaa”.

– Keskustan toiminta on tietenkin paikallisella tasolla erittäin hyvää ja toimivaa monissa paikoin, mutta samalla kaikkien täytyy auttaa ja tukea etenkin niitä alueita, joilla on vaikeinta, Siika-aho korostaa.

– Olemme käynnistämässä useita projekteja muun muassa paikallisen politiikan aiheiden ympärille ja toteutamme uusilla tavoilla kaupunkitoimintaamme. Uusia suomalaisia on tarkoitus tavoittaa ja messuilla näkyä. Tätä tehdään yhteistyössä puoluetoimiston ja paikallistoimijoiden välillä.

Vuonna 2026 keskusta tulee satsaamaan yleiseen ilmeeseensä ja panostaa markkinointiin ja viestintään täysin uudella tavalla.

– Tekoäly tulee keskeiseksi osaksi keskustan paikallisenkin tason toimintaa, puoluesihteeri paljastaa.

Keskusta on jäsenmäärältään Suomen suurin puolue, mutta kärsinyt muiden perinteisten puolueiden tapaan jäsenkadosta. Puoluekokous kerää tästä huolimatta edelleen tuhansia ihmisiä yhteen joka toinen vuosi. Kuva Jyväskylän puoluekokouksesta kesäkuulta 2024. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vaikka kaikki tämä kuulostaa tehokkaalta ja mukaansatempaavalta uuden ajan kansanliikkeen nousulta, taustalla on myös se toinen todellisuus.

– Tiedämme kaikki sen, että niin keskustassa kuin muissakin isoissa puolueissa jäsenkunta ikääntyy vauhdilla.

– Se harvenee pikkuhiljaa niin keskustassa, kokoomuksessa kuin sosiaalidemokraateissakin. Jäsenkunnan ikärakenne painottuu kaikissa ihmisiin, jotka ovat syntyneet suurten ikäluokkien aikaan tai 1950-luvulla ja tulleet politiikkaan 1970-, 1980- tai 1990-luvulla, Siika-aho muistuttaa.

Koko 2010- ja 2020-luvun ajan tämä joukko on hiljalleen harventunut. Tämä haastaa tekemään asiat uudella tavalla.

– Keskustan järjestörakenne on ollut erittäin toimiva ja palvellut poliittisia tavoitteitamme näihin vuosiin asti oivallisesti. Mutta vaikka viimeisten 15–20 vuoden ajan jäsenmäärä on laskenut, järjestörakenne on säilynyt jotakuinkin samanlaisena. Suurista puolueista olemme ainoa, joka ei ole uudistanut järjestöllistä rakennettaan mittavissa määrin, Siika-aho sanoo.

Järjestöuudistuksesta ei tule kaikkea toimintaa hallitseva urakka, mutta sitä viedään eteenpäin askel kerrallaan.

– Tavoitteeni on se, että näiden lähivuosien aikana järjestörakennetta uudistetaan askel askelelta niin, että se palvelisi jatkossakin kaikkialla Suomessa, mutta myös niin, että samalla on mahdollista käydä vaaleja ja menestyä niissä tulevina vuosina, puoluesihteeri Antti Siika-aho painottaa.

– Tulemme väistämättä tekemään päätöksiä puolueen sisäisen organisaation, rahoituksen ja talouden rakenteiden muuttamiseksi ja koko keskustayhteisön työtehtävien rakentamiseksi uudelleen niin, että yhä useammin jaamme työtä ja tuemme toisiamme, olimmepa missä päin Suomea tahansa.

Tämä tarkoittaa myös sääntöjen uudistamista ja monien rakenteiden purkamista. Tämä tulee koskemaan kaikkia puolueen tasoja ja elimiä.

Pyrkimys on puoluesihteerin mukaan se, että mahdollisimman moni kokisi muutokset niin, että ne palvelevat omaa toimintaa.

– Kaiken takana johtoajatuksena on, että olemme keskustana tulevaisuudessakin suomalaisia yhdistävä kansanliike. Emme ole vain vaaleja varten oleva apparaatti vaan paljon enemmän. Tästä tulemme pitämään kiinni. Muuten meidän puolueemme luonne muuttuisi joksikin muuksi.

Lue myös

Sofia Virta kehaisee keskustan avausta

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo, että hän pitää keskustan mahdollista välikysymystä suomalaisen ruoantuotannon...
5.9.2026 18:37

Rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen mielenosoituksessa noin 300 osallistujaa Helsingissä

Helsingissä lauantaiset mielenosoitukset sujuivat suunnitellusti eikä rikosilmoituksia kirjattu iltapäivään mennessä, Helsingin poliisista kerrottiin...
5.9.2026 17:06

Ilma jää sunnuntaina viileäksi pilvipeitteen alla

Sunnuntaista on tulossa viileä. Ilmatieteen laitoksen mukaan päivä on pilvinen mutta varsin poutainen....
5.9.2026 16:34

Aihetunnisteet

järjestötoiminta järjestöuudistus Keskusta puolueet puoluetoiminta puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Häkkänen: Suomi sai Venäjän siviililennonjohdolta ennakkovaroituksen karanneesta lennokista
Uutiset | 4.9.2026 13:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Stubb varoitti suomalaisia venäläisen propagandan levittämisestä – ”Toivon, että käytämme tervettä järkeä”
Uutiset | 4.9.2026 16:32
Trump Britannialle: Pelastan maanne ydiniskulta
Uutiset | 4.9.2026 21:49
Jo kahdeksan vuotta matkaa tehnyt avaruusalus saapuu viimein Merkuriuksen läheisyyteen
Uutiset | 3.9.2026 14:11
J. D. Vance: ”Antikristus saattaa kulkea keskuudessamme”
Uutiset | 3.9.2026 22:14
Ukraina kehittää yhä tarkempia drooneja, jotka tuhoavat venäläistä tiedustelukalustoa – ”Ensi vuonna kantama voi olla jopa 5 000 kilometriä”
Uutiset | 4.9.2026 16:13
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Sofia Virta kehaisee keskustan avausta
Uutiset | 5.9.2026 18:37
Rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen mielenosoituksessa noin 300 osallistujaa Helsingissä
Uutiset | 5.9.2026 17:06
Ilma jää sunnuntaina viileäksi pilvipeitteen alla
Uutiset | 5.9.2026 16:34
Hävittäjä syöksyi Kreikassa maahan kesken lentonäytöksen
Uutiset | 5.9.2026 16:26
Putin: Iskut Kiovaan keskeytetään Yhdysvaltojen lähettiläiden vierailun ajaksi
Uutiset | 5.9.2026 15:04
IS: Perussuomalaisten kansanedustaja myöntää virheen Stubb-kritiikissään
Uutiset | 5.9.2026 13:11
Edesmennyt kuningas Harald pakeni lapsena Yhdysvaltoihin Suomen kautta, joka jo viritteli yhteistyötä Norjaa miehittävien natsien kanssa
Uutiset | 5.9.2026 13:00
YK hyväksyi uuden maailmankartan – Afrikka jatkossa suurempi ja Yhdysvallat pienempi
Uutiset | 5.9.2026 10:56
Äärioikeisto voi nousta valtaan Saksi-Anhaltin osavaltiovaaleissa
Uutiset | 5.9.2026 10:35
Ovaska: Perintövero on aika poistaa
Uutiset | 5.9.2026 10:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54
Orpon hallituksen viimeinen syksy alkaa myrskyn merkeissä – luvassa sopeutussavottaa, jääviystutkintaa ja sisäistä sotaa
Uutiset | 31.8.2026 15:28
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sofia Virta kehaisee keskustan avausta
Uutiset | 5.9.2026 18:37
Rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen mielenosoituksessa noin 300 osallistujaa Helsingissä
Uutiset | 5.9.2026 17:06
Ilma jää sunnuntaina viileäksi pilvipeitteen alla
Uutiset | 5.9.2026 16:34
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset nostavat sähkön hintaa – ellei Suomi toimi ajoissa
Mielipide | 4.9.2026 10:35
Lukijalta: Suomen jatkuva talouskasvu perustuu työn tuottavuuteen ja kansalaisten korkeaan koulutukseen
Mielipide | 3.9.2026 14:02
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste