Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi katuu Valkoisen talon yhteenottoa

12.6.2025 13:39
Lue lisää 
Historia
Neuvostoliittolainen T-34 -panssarivaunu Berliinissä 17. kesäkuuta 1953. (Bundesarchiv/Wikimedia Commons) (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/legalcode) (Kuva: (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/legalcode) )

Kesäkuussa 1953 Itä-Berliinissä oli piru merrassa – rautaesirippu värjäytyi mielenosoittajien verellä 70 vuotta sitten

Pekka Pohjolainen 17.6.2023 21:00, muokattu 14.6.2023 17:29
a– a+
Historia

Itäisen Euroopan ylle toisen maailmansodan laskeutunut rautaesirippu repeili vakavasti ensimmäistä kertaa tasan 70 vuotta sitten.

Itä-Berliinissä alkanut työläisten lakko laajeni 17. kesäkuuta 1953 kansannousuksi, joka kukistettiin neuvostojoukkojen avulla verisesti. Tapahtumien sytykkeenä oli DDR:n hallituksen ja Saksan sosialistisen yhtenäisyyspuolueen (SED) pari viikkoa aiemmin tekemä päätös tuotannon lisäämisestä ja palkkojen alentamisesta 10 prosentilla.

Kesäkuun 16. päivänä 60–80 rakennustyöläistä aloitti lakon eräällä Itä-Berliinin Stalinalleen, nykyisen Karl-Marx-alleen) varrella olleella työmaalla ja lähti mielenosoitusmarssille DDR:n kommunistijohtaja Walter Ulbrichtin hallitusrakennuksen eteen. ”Alas Pujoparta”, mielenosoittajat huusivat Ulbrichtin Lenin-malliseen partaan viitaten.

Aluksi työläiset osoittivat mieltään vain työnormien korottamista vastaan. Kun mukaan tuli kuitenkin lisää marssijoita, joukko alkoi vaatia myös vapaita vaaleja ja presidentti Wilhelm Pieckin eroa.

Uudet tuotantovaatimukset kumottiin, mutta tilanne ei rauhoittunut. Länsi-Berliinissä toimiva yhdysvaltalaisen miehitysvyöhykkeen radio RIAS Berlin tiedotti tapahtumista tarkkoine aikoineen ja paikkoineen, mikä osaltaan edesauttoi mielenosoituksien leviämistä muualle Saksan demokraattiseen tasavaltaan.

Kesäkuun 17. päivänä Itä-Berliiniin oli kokoontunut noin 100 000 mielenosoittajaa. Joukko nuoria kapusi Brandenburgin portin päälle ja repi alas siellä liehuneen Neuvostoliiton lipun.

– Haluamme vapautta, haluamme leipää, haluamme hakata kaikki ryssät hengiltä, nuoret lauloivat.

Työnseisaukset ja protestit levisivät DDR:n teollisuuskeskuksiin ja maan suurimpiin kaupunkeihin, ja mielenosoittajia pidätettiin. DDR:n hallitus päätti käyttää asevoimaa ja pyysi Neuvostoliitolta sotilaallista apua.

Neuvostoliitto puuttui tapahtumien kulkuun julistamalla 17. kesäkuuta 1953 maahan poikkeustilan. Kymmeniä T-34 -panssarivaunuja siirrettiin Berliiniin. Ensimmäiset laukaukset ammuttiin Marx-Engels-Platzilla, missä ryhmä nuoria itäberliiniläisiä yritti kiivetä panssarivaunun päälle.

Neuvostojoukot ampuivat väkijoukkoon ja panssarivaunujen aseet piiskasivat raja-aluetta estääkseen mielenosoittajia pakenemasta Länsi-Berliiniin.

Kansannousun kahakoissa kuoli 513 saksalaista, joista 116 oli SED:n puoluetoimitsijoita. Yli 1800 haavoittui. Vangittujen määrä nousi yli viiteen tuhanteen ja kuolemanrangaistus palautettiin käyttöön. Pikaoikeus teloitti 106 ihmistä ja vankeusrangaistuksiin tuomittiin 1200 mielenosoittajaa.

DDR:n johtaja Walter Ulbricht puhuu Leipzigissa syyskuussa 1954. (Deutsche Fotothek/Wikimedia Commons) (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/legalcode)

Itä-Saksan ulkomaantiedustelun entinen päällikkö Markus Wolf kirjoitti 1990-luvulla julkaistuissa muistelmissaan Kasvoton mies, että tapahtumat vain vahvistivat kansannousun keskellä heikolta näyttäneen Ulbrichtin asemaa maan johdossa. Kommunistijohtaja alkoi tuhota vastustajiaan yhtä armottomasti kuin Stalin.

Seurauksena oli Wolfin mukaan epävarmuuden ja epäluulon ilmapiiri, joka myrkytti Itä-Saksaa koko maan loppuelämän.

– Minä vaistosin sen tuolloin, mutta maailmankuvaani ja vakaumukseeni se ei vaikuttanut, ja sitä länsimaalaisen lukijan on vaikea ymmärtää, Wolf tilitti kirjassaan.

Kansannousun vuosipäivää, 17. kesäkuuta, vietettiin Saksan liittotasavallassa vuoteen 1990 saakka kansallisena muistopäivänä, jonka nimi oli Saksan yhtenäisyyden päivä.

Saksan liittotasavallassa kansannousun vuosipäivää, 17. kesäkuuta, vietettiin vuoteen 1990 saakka vuosittain kansallisena muistopäivänä, jonka nimi oli Saksan yhtenäisyyden päivä. Saksan yhdistyttyä lokakuussa 1990, samannimistä juhlapäivää on vietetty 3. lokakuuta.

Pian kansannousun jälkeen Länsi-Berliinissä Brandenburger Torilta länteen johtavalle puistokadulle, Charlottenburger Chausseelle, annettiin uusi nimi Straße des 17. Juni eli Kesäkuun 17. päivän katu.

Lue myös

Lähes kaikki perusopetuksen keväällä päättäneet saivat opiskelupaikan yhteishaussa

Ilman paikkaa jäänyt hakija voi vielä saada opiskelupaikan syksylle
12.6.2025 14:25

Hus-yhtymän runkopalveluiden yt-neuvottelut päättyivät – vakituisille tarjotaan uutta työtä

Uudenmaan alueella erikoissairaanhoidosta vastaavan Hus-yhtymän runkopalveluiden yhteistoimintaneuvottelut päättyivät keskiviikkona.Neuvottelujen piirissä olleille 150 vakituiselle...
12.6.2025 14:19

Rubio: Yhdysvallat tukee Venäjän kansan "pyrkimyksiä kohti valoisampaa tulevaisuutta"

Yhdysvallat tukee venäläisten pyrkimyksiä kohti valoisampaa tulevaisuutta, Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoi lausunnossaan...
12.6.2025 14:18

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Perunakriisi Venäjällä – “En aio ostaa”
Uutiset | 11.6.2025 21:46
Elokapina: Sidomme poliisin resursseja
Uutiset | 10.6.2025 9:00
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Varoitus keski-ikäiselle mökkeilijälle – ”Hurja yhdistelmä”
Uutiset | 10.6.2025 20:12
Historia | Lentävä konepelti oli kuin giljotiini – Le Mansin tragedian tarkkaa uhrimäärää ei tiedetä vieläkään
Uutiset | 11.6.2025 21:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33
Kiina tulistui EU:lle – ”Lopettakaa provosointi”
Uutiset | 5.6.2025 21:47
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Paljastus sotahaukalta: Putinilla megaluokan hanke
Uutiset | 9.6.2025 21:05
Droonikisa yltyy – Kiinalta auttava käsi
Uutiset | 5.6.2025 21:54
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Historia | Brewster-ässiä taisteli kaukana idässäkin – yksi heistä kohtasi kauhean näyn 1941
Uutiset | 2.6.2025 21:00
Puukengät jalkaan ja hanaa – muistatko, millä moottoripyörällä Arto Nyqvist teki kuuluisan temppunsa?
Uutiset | 28.5.2025 21:05

Uusimmat

Lähes kaikki perusopetuksen keväällä päättäneet saivat opiskelupaikan yhteishaussa
Uutiset | 12.6.2025 14:25
Hus-yhtymän runkopalveluiden yt-neuvottelut päättyivät – vakituisille tarjotaan uutta työtä
Uutiset | 12.6.2025 14:19
Rubio: Yhdysvallat tukee Venäjän kansan ”pyrkimyksiä kohti valoisampaa tulevaisuutta”
Uutiset | 12.6.2025 14:18
Zelenskyi katuu Valkoisen talon yhteenottoa
Uutiset | 12.6.2025 13:39
Venäläiskoneiden toukokuinen ilmatilaloukkaus ei etene rikosoikeudelliseen käsittelyyn
Uutiset | 12.6.2025 13:29
Pohjois-Pohjanmaan Keskustalta viesti ministeri Ikoselle: ”Voimalaitoskuntien valtionosuuksia ei saa leikata”
Uutiset | 12.6.2025 13:06
Suomalaiskaupunkien keskustojen elinvoima on kääntynyt kasvuun
Uutiset | 12.6.2025 13:02
Puolustustarvikkeiden vienti Suomesta kasvoi viime vuonna
Uutiset | 12.6.2025 13:01
Mistä seuraaja Leo-Pekka Tähdelle? – Paraurheilun tulevaisuudesta on syytä olla huolissaan
Uutiset | 12.6.2025 12:40
Puolustusvaliokunta puoltaa Ottawan sopimuksesta irtautumista – Savola: ”Ainoa syy on Venäjä”
Uutiset | 12.6.2025 12:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19
”Se jätti hajun, joka jäi leijumaan” – Asiantuntijat kertovat, mikä hallituksen viestinnässä on mennyt pieleen
Uutiset | 8.6.2025 10:00
Petri Honkoselta kova ay-täräytys: Solidaarisuus on historiaa
Uutiset | 7.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lähes kaikki perusopetuksen keväällä päättäneet saivat opiskelupaikan yhteishaussa
Uutiset | 12.6.2025 14:25
Hus-yhtymän runkopalveluiden yt-neuvottelut päättyivät – vakituisille tarjotaan uutta työtä
Uutiset | 12.6.2025 14:19
Rubio: Yhdysvallat tukee Venäjän kansan ”pyrkimyksiä kohti valoisampaa tulevaisuutta”
Uutiset | 12.6.2025 14:18
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Seteliranka taitaa olla paras
Mielipide | 12.6.2025 9:28
Lukijalta: Epätietoisuutta Nato-kustannusten laajuudesta
Mielipide | 11.6.2025 13:22
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Kirkkoherran nimestä
Mielipide | 5.6.2025 9:29
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste