Puukengät jalkaan ja hanaa – muistatko, millä moottoripyörällä Arto Nyqvist teki kuuluisan temppunsa?
Moottoripyöriä tulee ja menee, mutta klassikoiksi nousevat vain harvat.
Sellainen on kiistatta vuonna 1979 markkinoille tullut Kawasaki Z 1300, kuusisylinterinen 120-hevosvoimainen ja 322-kiloinen hirviö.
“Möhköksi” kutsuttu kulmikkaasti muotoiltu Kawasaki oli aikansa suurin sarjavalmisteinen moottoripyörä.
Kuutoskoneisia moottoripyöriä oli kokeiltu aiemminkin, mutta esimerkiksi Hondan 1960-luvulla esittelemät mallit olivat vain 250–350 kuutiosentin kilpapyöriä.
Aiemmin muun muassa junia ja lentokoneita valmistanut Kawasaki oli moottoripyörämarkkinoilla 1970-luvulla vielä melko tuore tulokas. Moottoripyöriä yhtiö oli valmistanut vasta 1960-luvun alkupuolelta lähtien.
“Möhkö” oli moottoriteillä vakaa ajettava, mutta vauhdikas ajo mutkaisella tiellä ajaminen vaati kokemusta ja voimaa. Kuusisylinterisen jättimoottorin vääntö ei loppunut missään tilanteessa kesken. Kiihdytykseen sadan kilometrin nopeuteen kului 4,8 sekuntia.
Markkinoille tullessaan vuonna 1979 Kawasaki Z 1300 oli väriltään tumman sinivihreä. Seuraavana vuonna väri vaihtui rubiininpunaiseen.
Mallin merkittävin tekninen uudistus tapahtui vuonna 1984 elektronisen polttoaineen suihkutuksen myötä. Samalla teho nousi 130 hevosvoimaan.
Suomessa Kawasaki Z 1300:n nosti laajemmankin yleisön tietoon stunt-ajaja Arto Nyqvist, joka käytti sitä suurta huomiota herättäneissä tempuissaan erilaisissa yleisötapahtumissa.
Yksi Nyqvistin tunnetuimmista tempuista oli hypätä parinsadan kilometrin vauhdissa pyörän satulasta ja hiihtää perässä puukengät jalassa.
Puukenkien taustalla oli Nyqvistin kerran poliisilta saama huomautus, jonka mukaan hänen käyttämänsä puukengät eivät sopineet moottoripyörällä ajamiseen. Nyqvistin mukaan asia oli aivan päinvastoin, sillä puukenkien keskiosa sopi jalkatappiin täydellisesti.
Poliisien puukenkävastaisuus sai Nyqvistin kehittämään kuuluisimman temppunsa, josta tuli hänen tavaramerkkinsä. Puukenkiin ruuvattiin myöhemmin myös sukset, joilla Nyqvist “hiihti” pyöränsä perässä kahtasataa.
Nyqvist käytti Kawasakiaan monissa muissakin tempuissaan. Malli pysyi käytännössä muuttumattomana vuoteen 1989, jolloin valmistus lopetettiin.
Kaikkiaan Kawasaki Z 1300:aa valmistettiin kymmenen vuoden aikana vajaat 25 000 kappaletta.