Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Ukrainan sota
Hitsari Fedir Ruban kunnostaa kotipihallaan Mykolajivissa siviiliautoja, etenkin Lada Niva -maastureita, rintamakuntoon Ukrainan sotilaita varten. (Kuva: Lehtikuva)

Käytettyjä maastureita Mykolajivissa rintamalle korjaava Fedir Ruban, 48, on yksi Ukrainan joukkojen tukipilareista – "En lähde täältä mihinkään, eikä isänikään"

STT/Lassi Lapintie 22.10.2022 9:30, muokattu 22.10.2022 17:33
a– a+
Ukrainan sota

Sodassa jokainen rintamalla taisteleva sotilas tarvitsee taaksensa monen aseettoman ihmisen tuen. Sotilas ei taistele ilman ruokaa, vaatteita, lääkkeitä ja varusteita, ja jonkun on ne valmistettava, hankittava ja toimitettava rintamalle.

Joskus yksi ihminen tekee kymmenen työt kotirintamalla. Ukrainan sodassa yksi tällaisista väsymättömistä puuhamiehistä on rintamakaupunki Mykolajivissa asuva Fedir Ruban, 48, jolle moni ukrainalaissotilas on syystäkin kiitollinen.

Ruban toimittaa vapaaehtoistyöntekijänä kaikkea mahdollista sotilaiden tarvitsemaa tavaraa Hersonin alueen rintamalle omalla autollaan. Arvokkaimman työnsä hän tekee kotipihallaan, jossa hän kunnostaa siviiliautoja rintamakuntoon sotilaita varten.

Hyökkäystoiminnassa Ukrainan puolustajat tarvitsevat panssaroituja sotilasajoneuvoja, mutta muuhun liikkumiseen riittävät luotettavat ja kestävät siviiliajoneuvot, joita Rubanin kaltaiset vapaaehtoiset sotilaille hankkivat.

–  Sodan aikana jokaisen pitää tehdä sitä työtä, mitä osaa tehdä hyvin. Sotimisen ohella on paljon muutakin tärkeää työtä, jota tehdä, Ruban sanoo.

Ukrainan rintamalle Ruban toimittaa erityisesti entisen Neuvostoliiton alueella tunnettuja nelivetoisia Lada Niva -maastoautoja.

–  Tällaisia autoja on hyvin vähän jäljellä. Etsimme ympäri Ukrainan näitä autoja, mutta niitä on vähemmän ja vähemmän jäljellä. Olen erikoistunut näihin ja osaan niitä korjata, sanoo Ruban Odessasta hankkimaansa Nivaa STT:lle esitellessään.

Ruban suhaa ympäri Ukrainaa etsimässä käytettyjä autoja ja varaosia. Erityisen suuressa arvossa hän pitää Lada Nivan vanhempia malleja.

–  Vanhempi on kestävämpi. Uudempi kestää ehkä sen kymmenen vuotta. Tämä vanhempi on jo 30 vuotta vanha, mutta korjaukseni jälkeen se voi kestää vielä toiset 30 vuotta. Vanhassa mallissa metallin paksuus on kaksi millimetriä, uudessa se on vain puoli millimetriä, se on kuin säilykepurkki. Siitä tulee ero kestävyydessä.

Korjaustöissä Ruban muun muassa vaihtaa autojen akseleita ja moottoreita sekä maalaa ne oliivinvihreiksi. Hän näyttää kännykästään STT:lle videoviestin, jossa ukrainalaissotilas kiittää Rubania aiemmin lähetetystä maasturista.

Ruban on korjannut autoja harrastuksenaan koko ikänsä. Ammatiltaan ukrainalaismies on hitsaaja, mutta vanhan tehtaan työt ovat loppuneet. Autonkorjaustoimintaansa hän rahoittaa lahjoitusten avulla.

Autojen lisäksi vapaaehtoismies toimittaa sotilaille muun muassa sadetakkeja ja muita vaatteita, generaattoreita ja varavirtalähteitä.

–  Sotilaskomentajat soittavat meidän järjestöllemme, ja me tuomme sotilaille tarvittavia tavaroita. Kaikkea, mitä tarvitaan heti, kun ollaan rintamalla korsuissa kaukana sivistyksestä, Ruban sanoo.

Ruban ja tämän puoliso ovat ainoita kotikadullaan näkyviä ihmisiä Mykolajivissa Etelä-Bug-joen länsirannalla. Seurana ovat lähinnä pariskunnan vuohet ja koirat.

–  Tällä kadulla kaikki muut ovat muuttaneet pois, lähteneet evakkoon ulkomaille. Kaupunkia pommitettiin todella pahasti. Koulut eivät enää toimi, siksi nuoret ja lapsiperheet ovat lähteneet joko Länsi-Ukrainaan tai Eurooppaan. Meidän tyttäremme on lähtenyt Länsi-Ukrainaan, Ruban kertoo.

Ruban itse ei aio lähteä Mykolajivista mihinkään. Hän on paennut venäläismiehittäjiä jo kerran perheen toisesta talosta miehitetyllä alueella moottoriveneellä, koska teitä pitkin ei päässyt.

Taakse jäi yksi Rubanin korjaama Lada Niva, joka nyt lienee venäläisten käytössä, automies harmittelee.

Mykolajivista lähtöä estää muun muassa naapurikylässä asuva Rubanin 91-vuotias isä, jota hän ei ole saanut maaniteltua muuttamaan lähemmäs kaupunkia. Isän kotikylä oli lokakuun alussa niin kutsutulla harmaalla alueella, joka oli vain heikosti ukrainalaisjoukkojen hallussa ja taistelujen alueella.

–  Halusin tuoda hänet tänne, mutta isä ei halunnut lähteä. Vanhuksen mieltä ei voi muuttaa. Sanoin, että meillä on tilaa täällä talossa, mutta hän ei halua lähteä, Ruban kertoo.

Ruban on isänsä ainoa poika, jonka siskot ovat jo paenneet sotaa toisaalle. Ruban on myös rekisteröitynyt aluepuolustukseen ja on valmis tarttumaan aseeseen, jos velvollisuus kutsuu.

Näillä näkymin tämä tuskin tulee tarpeeseen, sillä Hersonin rintamalta on viime viikkoina kuultu hyviä uutisia Ukrainan joukkojen edetessä pikku hiljaa kohti Hersonin kaupunkia.

Miehittäjät näyttävät pelkäävän Venäjään valeäänestyksellä liitetyn kaupungin menettämistä, sillä Venäjä kertoo pystyttämänsä nukkehallinnon pyynnöstä kehottaneensa kaupunkilaisia evakkoon. Asiasta kertoo muun muassa uutiskanava al-Jazeera.

Hersonin alueen vapautus on kohtalonkysymys myös Mykolajiville. Kaupunki on pitänyt pintansa venäläisiä vastaan, mutta kärsii vakavasta vesikriisistä venäläisten katkaistua makean veden putken Hersonista.

Lue myös

Yli miljoona kotitaloutta vailla sähköä Ukrainassa Venäjän uusien iskujen jäljiltä

Ukrainan viranomaiset kertovat yli miljoonan kotitalouden olevan vailla sähköä Venäjän uusimpien iskujen jäljiltä....
22.10.2022 16:40

Venäjä iski jälleen ohjuksilla Ukrainan energialaitoksiin, sähkökatkoja havaittu – Brittitiedustelu: Venäläiset rakentavat kelluvaa siltaa Hersonin kupeeseen

Venäjä on jälleen tehnyt ohjusiskuja Ukrainan länsiosien energiainfrastruktuuriin, kertoo Ukrainan kansallinen energiayhtiö Ukrenergo....
22.10.2022 13:04

Hersonin vapautus elintärkeä myös Mykolajiville – kaupunki kärsii vakavasta vesikriisistä

Ukrainalaisjoukot ovat vapauttaneet Hersonin alueella askel kerrallaan alueita, jotka ovat olleet venäläisten miehittämiä...
22.10.2022 11:46

Aihetunnisteet

mykolaiv rintamalinjat Ukrainan sota Ulkomaat vapaaehtoiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Poliisi tutkii useita seksuaalirikoksia Turussa – kohdistuneet sattumalta valikoituihin naisiin
Uutiset | 7.8.2026 10:55
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Tänään on pääosin poutaista, paikoin satelee
Uutiset | 8.8.2026 10:00
Kolumbian uusi oikeistolainen presidentti astui virkaansa – Yhdysvallat aikoo tukea maata miljardilla dollarilla
Uutiset | 8.8.2026 9:55
Asuntokaupan hintapalvelu on saamassa seuraajan viimeistään alkuvuodesta
Uutiset | 8.8.2026 9:30
EU kehottaa somejättejä toimiin disinformaation suitsimiseksi Ceutan tilanteen jälkeen
Uutiset | 8.8.2026 9:00
Espanja aloittaa rajatarkastukset vastatoimena Italialle
Uutiset | 8.8.2026 8:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste