Israelin keskusvaalilautakunta kehottaa viranomaisia tutkimaan syytöksiä vaalivaikuttamisesta
Israelin keskusvaalilautakunta kehottaa tiedusteluviranomaisia tutkimaan syytöksiä maan parlamenttivaaleihin kohdistuneesta ulkomaisesta vaikutuksesta.
Muun muassa israelilaislehti Haaretz kertoo, että vaalilautakunnan puheenjohtaja Noam Sohlberg kuvaili epäilyksiä vakaviksi.
– Koska nämä ovat syytöksiä ulkomaisia toimijoita kohtaan, niitä on velvollisuus tutkia, Sohlberg kirjoitti kirjeessään keskustiedustelupalvelu Shin Betin johtajalle David Zinille.
Syytösten mukaan Qatar on osallistunut rahoitukseen, jota on käytetty Israelin arabiyhteisön äänestysaktiivisuuden kasvattamiseen.
Asiaa tutkimaan pyydetty Israelin keskustiedustelupalvelu Shin Bet ei ole kommentoinut syytöksiä.
Israelilaiset äänestivät tiistain vaaleissa erittäin aktiivisesti. Äänestysprosentti nousi lähes 78:aan, mikä on korkein lukema sitten vuoden 1999.
Arabipuolueet voivat nousta tiukassa tilanteessa vaa’ankieliasemaan parlamenttivaalien ääntenlaskun lähestyessä loppuaan.
Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun blokki on yhä johtoasemassa vastaehdokas Gadi Eisenkotin johtamaan oppositioblokkiin verrattuna. Kumpikaan niistä ei kuitenkaan ole saamassa selvää enemmistöä 120-paikkaiseen parlamenttiin eli knessetiin.
Netanjahun Likud-puolue on syyttänyt arabipuolueita vaalien ”varastamisesta”. Puolue ei kuitenkaan esittänyt todisteita syytöksilleen.
Äärimmäisistä lausunnoistaan tunnettu Israelin kansallisesta turvallisuudesta vastaava, äärioikeistolainen ministeri Itamar Ben-Gvir vaatii, että viranomaiset pidättävät maan arabipuolueiden johtajistoa.
Ministeri kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että Shin Betin tulisi määrätä pidätettäväksi johtoa arabipuolueista, joiden on syytetty ottaneen vastaan rahaa Qatarista.