Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa – Putinin ilmoittamaan kahden päivän tulitaukoon vain päiviä

5.5.2026 10:44
Lue lisää 
Luovutettu Karjala
Tampereen Karjala-seuran kerhomestari Jorma Lind (vas.) ja puheenjohtaja Seija Ahomäki Tampereen Karjala-seuran tiloissa 10. helmikuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva)

"Itkettävän surullista" – Venäjän hyökkäyssota katkaisi suomalaisten kotiseutumatkailut luovutetun Karjalan alueelle

Meidän aikanamme ei ehkä ole enää mahdollista käydä siellä, Jorma Lind sanoo
STT–Tarja Repo ja Suomenmaa 26.2.2023 18:00, muokattu 26.2.2023 14:57
a– a+
Luovutettu Karjala

Karjalan Liiton toiminta on kolmen viime vuoden aikana kokenut melkoisia myllerryksiä koronapandemian ja Venäjän Ukrainassa aloittaman hyökkäyssodan takia. Osa karjalaistaustaisista on ottanut raskaasti sen, että kotiseutumatkailu luovutetun Karjalan alueelle on jäädytetty.

Puhetta on ollut jopa uudesta kotiseudun menetyksestä.

– Karjalassa on oma viehätyksensä, jota kultaavat omien vanhempien ja isovanhempien kertomukset ja muistot rajan takaa. Heille oli syvä suru, kun piti lähteä pois. Karjalaisten yhdistystoimintakin kumpuaa osaltaan menetyksen aiheuttamasta surusta, pohtii Jorma Lind, jonka äiti oli kotoisin Hiitolasta Laatokan Karjalasta.

Hän itse syntyi sodan jälkeen vuonna 1949, mutta tuntee niin syvää yhteyttä Hiitolaan, että on käynyt siellä 15–20 kertaa.

Karjala-yhteisöjen toimintaa rajoittivat ensin pandemian aiheuttamat matkustus- ja kokoontumisrajoitukset. Seuraava kriisi oli Ukrainan sota, joka katkaisi retket Venäjälle.

– Olemme ajatelleet, että meidän aikanamme ei ehkä ole enää mahdollista käydä siellä.

Tampereen Karjala-seuran puheenjohtaja Seija Ahomäki kuvaa kotiseutumatkojen loppumista itkettävän surulliseksi. Hänen isänsä oli kotoisin Viipurin maalaiskunnassa sijaitsevasta Hapenensaaren kylästä. Ahomäki on ehtinyt käydä isänsä synnyinseudulla viisi kertaa ja menettänyt täysin sydämensä Viipurille.

Lind on hallituksen varapuheenjohtaja Porissa toimivassa Hiitolan Pitäjäseurassa, joka on järjestänyt lukuisia matkoja Karjalaan. Hiitolassa on kunnostettu vanhaa kirkkomaata ja siellä sijaitsevia suomalaisia muistomerkkejä.

Lind toimii myös kerhomestarina Tampereen Karjala-seurassa. Seura ei ole järjestänyt matkoja Karjalaan toisin kuin Hiitolan pitäjäseura, jonka jäsenillä on juuret samassa pitäjässä. Tampereella jäsenistön tausta on moninaisempi. Seura järjestää kuitenkin retkiä kotimaassa.

– Matkoille on kova hinku. Esimerkiksi viime syksynä teimme retken Juupajoelle Karjala-seuran huvilalle sekä metsäasemalle.

Suomi menetti Viipurin kaupungin jatkosodassa Neuvostoliitolle. Moni suomalainen on vieraillut kaupungissa Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen, mutta nyt matkailu on loppunut Venäjän hyökkäyssodan vuoksi. KUVA: Suomenmaan arkisto

Itäraja ei ole suomalaisilta kuitenkaan suljettu. Vaikka yhteisretket sinne ovat käytännössä loppuneet, yksittäiset ihmiset voivat matkustaa Karjalaan.

Karjalan Liiton tasolla yhteydenpito itänaapuriin on jäädytetty. Hyökkäyssodan alettua viime vuoden helmikuussa liitto antoi noin 340 jäsenyhteisölleen suosituksen katkaista yhteydet Venäjän hallintoon ja noudattaa matkailussa ulkoministeriön tiedotteita. Ministeriön viimeksi tässä kuussa päivitetyssä matkustustiedotteessa kehotetaan välttämään matkustamista Venäjälle.

Viime elokuussa valmistunut kysely kymmenelle pitäjäseuralle kertoo, että yhteydet Venäjälle ovat jääneet yksittäisille ihmisille, jotka saavat satunnaisesti tietoja itärajan takaa. Kontakteihin käytetään muun muassa sähköpostia, puhelinta ja yhteyshenkilöitä, joilla on esimerkiksi sukua Venäjän puolella.

Yhteistyöhankkeita kaatui koronan vuoksi, ja sodan vuoksi niihin ei ole voitu palata. Hankkeet ovat liittyneet tutkimukseen ja kirkkorakennusten kunnostamiseen.

Osa pitäjäseuroista on saanut paikallisilta asukkailta apua hautausmaiden ja muistomerkkien hoidossa korvausta vastaan. Nyt korvauksia työstä ja tarvikkeista ei ole saatu toimitettua, paitsi yhteyshenkilöiden avulla.

Karjalan Liitossa uusitaan toimintastrategiaa ja joudutaan miettimään, miten kontaktien katkeaminen itänaapuriin korvataan. Vielä vuonna 2020 tavoitteeksi oli asetettu vuorovaikutuksen edistäminen rajan yli, samoin Laatokan Karjalan ja Karjalan tasavallan suomalaisen kulttuurin tukeminen.

Liiton puheenjohtajan Outi Örnin mukaan kontakteja on aiemmin pyöritetty esimerkiksi Viipurin suuntaan. Yhteistyökumppanina on ollut myös Karjalan tasavallan kulttuuriministeriö ja Kizhin saari, joka on tunnettu puukirkoistaan. Jäsenyhteisöt ovat tehneet yhteistyötä paikallishallintojen kanssa esimerkiksi järjestämällä pitäjäjuhlia.

Örn murehtii nykyistä tilannetta myös henkilökohtaisista syistä.

– Oman ukkini kotipaikka jäi rajavyöhykkeelle, joten sinne ei ollut pääsyä. Sortavalassa, Viipurissa ja Käkisalmessa on tullut kuitenkin reissattua aika paljon. Itse odotin monen muun tavoin, että kun koronasta päästään, voidaan jälleen matkustaa normaalisti. Nyt siihen voi mennä vuosia tai vuosikymmeniä.

Kotiseututyön ja matkailun 30-vuotinen kultakausi Venäjälle on tältä erää ohi. Muistot eivät kuitenkaan katoa. Karjalan Liitto onkin käynnistämässä Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa keruuta kotiseutumatkoihin liittyvästä muistitiedosta.

Vaikka matkailu luovutettuun Karjalaan hiipui, karjalaisten kalenterit täyttyvät tänä vuonna jälleen monenlaisista kerhoista, kursseista ja tapahtumista. Liiton on tarkoitus tuoda esille erityisesti suomen kielen karjalan murteita ja visuaalisia taiteita.

Tampereen Karjala-seura järjestää jäsenilleen erilaisia kerhoja ja tapahtumia, kertovat Seija Ahomäki ja Jorma Lind. LEHTIKUVA / TARJA REPO

Venäjän aloittama sota Ukrainassa on nostanut siirtokarjalaisten kokemukset uudelleen mielenkiinnon kohteeksi.

– Evakoiden vaiheissa on samoja piirteitä kuin ukrainalaisten kokemuksissa. Molemmat ovat joutuneet saman vihollisen vuoksi jättämään kotiseutunsa, kuvailee Karjalan Liiton Örn.

Karjala-seurojen jäsenissä on edelleen niitä, jotka joutuivat lähtemään evakkoon menetetyiltä alueilta. Heille Ukrainan tapahtumat ovat nostaneet omia kipeitä muistoja pintaan.

– Monelle on myös herännyt vahva auttamisen halu, kuten suurelle osalle suomalaisista. Jäsenseurat ovat auttaneet Ukrainan pakolaisia, ja myös liitto on ollut tukemassa heitä rahallisesti.

Karjalan Liitto on saanut sodan takia myös yhteydenottoja ulkomaiselta medialta.

– On kansainvälisesti poikkeuksellista, että niin laaja alue kuin luovutettu Karjala tyhjennettiin kokonaan ja ihmiset asutettiin muualle Suomeen. Tätä on monen ulkomaalaisen ollut vaikea ymmärtää.

Örn antoi esimerkiksi haastattelun eräälle japanilaiselle tv-kanavalle, jonka toimittaja halusi tietää, miten rajan taakse jääneitä sukulaisia voi käydä tapaamassa Ukrainan sodan aiheuttamassa poikkeustilanteessa.

– Heille piti moneen kertaan selittää, että suomalaisilla ei ole Venäjän puolella Karjalassa sukulaisia, koska pääsääntöisesti kaikki lähtivät sodan aikana evakkoon.

Suomalaiset vapaaehtoiset eivät voi toistaiseksi etsiä sankarivainajia tai kunnostaa hautausmaita luovutetussa Karjalassa. Toiveena on, että ainakin etsijät pääsisivät liikkeelle ensi kesänä.

Kentälle jääneitä ei ole voitu lähteä etsimään Suomesta käsin kolmeen vuoteen, ensin koronan ja sitten Ukrainan sodan takia.

– Varaudumme kuitenkin siihen, että etsintöjä voitaisiin jatkaa ensi kesänä. Lähetämme etsintäsuunnitelmat Venäjän viranomaisille käsiteltäväksi, kertoo Sotavainajien muiston vaalimisyhdistyksen puheenjohtaja Pertti Suominen.

Vapaaehtoisten lähettämisessä pitää ottaa huomioon myös heidän turvallisuutensa ja muita käytännön asioita. Pankkikortit tuskin toimivat Venäjällä, ja autojen vakuuttamisessa saattaa tulla mutkia matkaan.

Sankarivainajia on silti saatu Suomeen venäläisten etsijöiden ansiosta. Viime ja toissa vuonna he ovat löytäneet 126 kaatunutta, jotka on käyty hakemassa Viipurista.

Lue myös

Metsäteollisuuden menestystarina voi toistua datakeskuksissa, arvioi alan toiminnanjohtaja

Suomen datakeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Antti Poikola arvioi, että Suomella on poikkeukselliset valtit kansainvälisessä kilpailussa...
5.5.2026 11:29

Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa – Putinin ilmoittamaan kahden päivän tulitaukoon vain päiviä

Zelenskyin mukaan iskut osoittavat täyttä välinpitämättömyyttä Venäjän puolelta.
5.5.2026 10:44

Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan

Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan, kertoi Rikosseuraamuslaitos tiistaina.Vankimäärä Suomessa kasvoi viime...
5.5.2026 10:35

Aihetunnisteet

jatkosota Kotimaa luovutettu Karjala Ukrainan sota Venäjä Viipuri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Ukrainan drooni osui tornitaloon Moskovassa
Uutiset | 4.5.2026 9:44
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Iran: Yhdysvaltojen on luovuttava liiallisista vaatimuksista
Uutiset | 4.5.2026 13:17
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Metsäteollisuuden menestystarina voi toistua datakeskuksissa, arvioi alan toiminnanjohtaja
Uutiset | 5.5.2026 11:29
Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa – Putinin ilmoittamaan kahden päivän tulitaukoon vain päiviä
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan
Uutiset | 5.5.2026 10:35
Paavi Leo ei hyväksy sodan oikeuttamista kristinuskolla – kieltäytyi Trumpin kutsusta USA:n 250-vuotisjuhliin
Uutiset | 5.5.2026 10:30
Valtakunnansyyttäjä on tyytymätön Auerin vapauttavaan tuomioon
Uutiset | 5.5.2026 10:13
Intiassa Modin puolue sai murskavoiton tärkeissä osavaltiovaaleissa
Uutiset | 5.5.2026 9:14
Kysely: Enemmistö eduskuntapuolueista sallisi ei-kaupalliset sijaissynnytykset
Uutiset | 5.5.2026 8:32
Kysely: Noin joka viides yritys odottaa liikevaihtonsa laskevan seuraavan puolen vuoden aikana
Uutiset | 5.5.2026 8:31
Iran: Neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa jatkuvat Hormuzinsalmen tulenvaihdosta huolimatta
Uutiset | 5.5.2026 8:24
Salainen palvelu ampui aseistautunutta miestä lähellä Valkoista taloa
Uutiset | 5.5.2026 8:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Metsäteollisuuden menestystarina voi toistua datakeskuksissa, arvioi alan toiminnanjohtaja
Uutiset | 5.5.2026 11:29
Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa – Putinin ilmoittamaan kahden päivän tulitaukoon vain päiviä
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan
Uutiset | 5.5.2026 10:35
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Toivoa on
Mielipide | 5.5.2026 11:23
Lukijalta: Sähköinen liikenne lisääntyy ja tiestö rappeutuu
Mielipide | 4.5.2026 13:53
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste