Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”

3.8.2026 10:58
Lue lisää 
Kirjallisuus
Kirjailija Kari Hotakainen Keskon ja Siltalan mediatilaisuudessa Helsingissä 28. elokuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva)

Kari Hotakaisen kohuratkaisu nostatti närkästystä – "Keskisormen näyttö kirjakaupoille"

Hotakaisen kirjan myynti yksinoikeudella K-kaupoissa voi aiheuttaa kirjastoille lisäkuluja ja -töitä
Suomenmaa–STT/Jenna Rautio, Heidi Puomisto 29.8.2024 19:30, muokattu 29.8.2024 18:19
a– a+
Kirjallisuus

Maanantaina ilmestyneen Kari Hotakaisen uutuusromaanin epätavanomainen myyntimalli aiheuttaa lisätöitä ja voi tehdä kirjan hankkimisesta kirjastoille huomattavasti tavallista kalliimpaa, kirjastoista kerrotaan STT:lle.

Hotakaisen Helmi-romaania myydään Pirkka-brändin alla yksinoikeudella K-kaupoissa.

Kirjastoista kerrotaan, että Hotakaisen kirja ei ole saatavilla sopimustoimittajien valikoimissa, joista kirjastot hankkivat valtaosan kokoelmistaan. Turun kaupunginkirjaston palvelupäällikkö Kaisa Hypénin mukaan Hotakaisen kirjamyyntimalli tuo kirjastoille lisäkuluja ja -töitä.

Pitääkö kirjaston työntekijöiden siis kävellä K-kauppoihin ostamaan Hotakaisen teosta?

– No kyllä se näin on. Ei oikein ole muita vaihtoehtoja. Ei ole kirjastoille tehty mitään erityistä tarjousta, vaan ollaan asiakas muiden joukossa, Hypén toteaa.

Samaa kertoo Tampereen kaupunginkirjaston kokoelmista vastaava palvelupäällikkö Sonja Hakkarainen.

Kirjan kustantajan kustannusosakeyhtiö Siltalan toimitusjohtajan Arto Forsténin mukaan kirja on tulossa kirjastoihin tavalliseen tapaan jakelijoilta. Ilmestymisessä voi kuitenkin olla viiveitä epätavallisen myyntimallin vuoksi.

Lisätöitä aiheuttaa se, että sopimuksiin on määritelty hinta myös kirjojen muovitukselle. Nyt tämä työ tehdään kirjastoissa itse.

Hypénin arvion mukaan romaani maksaa kirjastolle verottomana keskimäärin noin 17–18 euroa. Hotakaisen kirja maksaa 10 prosentin arvonlisäveroineen 27 euroa.

– Jos kymmeniä niteitä hankkiessa kirja on vaikka 6–7 euroa kalliimpi kuin tavallisesti, niin kyllähän se tuntuu meidän kukkarossa.

Tampereella ei osata kommentoida sitä, onko Hotakaisen kirja mahdollisesti tavallista kalliimpi hankinta.

Turun kaupunginkirjaston Hypén toivoo, että tapaus jää kertakokeiluksi. Jos kirjastoille kalliimpi hankintamalli yleistyisi, Hypénin mukaan kirjojen määristä jouduttaisiin tinkimään, mikä taas vaikuttaisi valikoimien monipuolisuuteen.

– Se tarkoittaisi, että varausjonot pitenisivät, varsinkin jos on kyse tällaisesta hyvin kysytystä ja kiinnostavasta teoksesta, Hypén sanoo.

Myös Hakkarainen pitää kirjojen hankkimista Keskolta sopimusvälittäjien sijaan haastavana.

– Jos se jää vain yksinoikeudella myytäväksi, niin kyllähän se vaikeuttaa meidän aineiston hankintaa siinä mielessä, että se vaatii aina erillistä lisätyötä ja pirstaloittaa kenttää, hän toteaa.

Kirja ehti jo aiheuttaa närkästystä joissakin kirjakauppiaissa. Ruovetinen Vinhan kirjakauppa kertoi maanantaina poistavansa Hotakaisen aiemmat kirjat toistaiseksi valikoimastaan vastalauseena myyntimallille, jota kauppa kutsuu tiedotteessaan keskisormen näyttämiseksi kirjakaupoilla.

Kirjakauppaliiton toimitusjohtaja Laura Karlsson kertoo STT:lle liiton toivovan, että kaikilla kaupoilla olisi mahdollisuus saada valikoimiinsa kaikki kirjat. Karlsson kuitenkin toteaa, että lähtökohtaisesti kirjakustantajat päättävät itse kenelle he antavat kirjansa myyntiin.

– Jää nähtäväksi, miten tämä lähtee liikkeelle ja yleistyvätkö tällaiset ratkaisut. Katsotaan mitä tästä syntyy.

Lue myös

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan, kertoo valtakunnansovittelijan toimisto. Uusi valtakunnansovittelija Nikolas Elomaa...
3.8.2026 15:39

Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa

HoviRuoka vetää pois markkinoilta erän maidotonta riisipuuroa, kertoi Ruokavirasto maanantaina.Takaisinvedettävien tuotteiden epäillään sisältävän...
3.8.2026 15:23

Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun

Oman parlamenttiryhmänsä perustanut entinen pääministeri Mateusz Morawiecki saattaa pyrkiä Puolan Peter Magyariksi, arvioi tutkija. Voi myös olla, ettei maahan saada seuraavissa vaaleissa enää enemmistöhallitusta.
3.8.2026 14:57

Aihetunnisteet

Kari Hotakainen kirjallisuus kulttuuri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kreetalla maastopalojen takia evakuoidut päässeet jo osin palaamaan – Ranskaan matkalla ukrainalaisia palopelastajia
Uutiset | 31.7.2026 10:33
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan
Uutiset | 3.8.2026 15:39
Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa
Uutiset | 3.8.2026 15:23
Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun
Uutiset | 3.8.2026 14:57
Ruotsissa huviveneeseen törmänneen rahtialuksen kapteeni vangittiin
Uutiset | 3.8.2026 14:50
Kosovossa tutkitaan mahdollista uutta joukkohautaa
Uutiset | 3.8.2026 14:44
Suomi viilenee, Eurooppa lämpenee – koulujen alku lähestyy epävakaassa säässä
Uutiset | 3.8.2026 14:37
Borrelioositilanne on pysynyt tasaisena
Uutiset | 3.8.2026 13:31
Nilkat vilkkuen heinikkoon? Kehitteillä oleva borrelioosirokote iskisi ihmisen kautta bakteereihin jo puutiaisessa
Uutiset | 3.8.2026 13:30
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Fintraffic: Noin puolet kuljettajista ajaa ylinopeutta maanteillä
Uutiset | 3.8.2026 12:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ammattikorkeakoulujen työriidassa ei päästy ratkaisuun maanantainakaan
Uutiset | 3.8.2026 15:39
Takaisinveto: Maidoton riisipuuro saattaa sisältää maitoa
Uutiset | 3.8.2026 15:23
Puolan entisen valtapuolueen kriisi voi johtaa maan politiikan umpisolmuun
Uutiset | 3.8.2026 14:57
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste