Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui

12.9.2026 16:59
Lue lisää 
Koronavirus
Kanta-Hämeen maakunnallinen covid-19-ryhmä katsoo, että maakunta on siirtynyt THL:n kriteerien mukaiseen koronaepidemian kiihtymisvaiheeseen. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Kanta-Hämeessä otetaan käyttöön kasvomaskisuositus – maakunta on siirtynyt koronaepidemian kiihtymisvaiheeseen

STT 25.9.2020 11:18, muokattu 25.9.2020 12:42
a– a+
Koronavirus

Kanta-Hämeen maakunnallinen covid-19-ryhmä katsoo, että maakunta on siirtynyt THL:n kriteerien mukaiseen koronaepidemian kiihtymisvaiheeseen.

Sairaanhoitopiiri suosittelee tästä päivästä lähtien kasvomaskien käyttöä ihmisten parissa liikuttaessa koko alueellaan. Suositus noudattaa sellaisenaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) eilen julkaisemaa kiihtymisvaiheen suositusta kasvomaskien käytöstä.

Sairaanhoitopiiri antaa esimerkeiksi maskisuosituksen alaisista paikoista muun muassa toisen asteen oppilaitokset ja korkeakoulut, postit, pankit, ja kirjastot, ruuhkaiset kaupat ja ostoskeskukset sekä kirkot ja liikuntatilat.

THL:n uuden suosituksen mukaan maskin käyttöä suositellaan epidemian kiihtymisvaiheessa muun muassa joukkoliikenteessä, julkisissa sisätiloissa ja yleisötilaisuuksissa, joissa lähikontakteja ei voi aina välttää.

Kanta-Hämeessä on viimeisten kahden viikon aikana todettu 17,6 koronatapausta sataatuhatta asukasta kohden. Epidemian kiihtymisvaiheen alkamisrajana pidetään 10 tapauksen suuruusluokkaa, mutta muitakin kriteereitä on.

–  Meillä kriteerit täyttyvät ilmaantuvuuden ja epäselvien ketjujen osalta. Tilanne pitää myös suhteuttaa paikallisiin resursseihin. Vaikka olemme kiihtymisvaiheessa, suurin osa näistä ketjuista on pystytty rajaamaan, kertoo sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Sally Järvelä STT:lle.

–  Tällä hetkellä tilanne on sillä tavalla kohtalainen, että tapaukset painottuvat nuoreen väestöön, jossa sitä vakavaa sairausmuotoa tulee vähemmän. Sikäli ollaan paremmassa tilanteessa kuin luvut antavat olettaa verrattuna esimerkiksi kevääseen, hän sanoo.

Muutamia tautitapauksia on ollut myös riskiryhmään kuuluvien parissa esimerkiksi hoivakodeissa ja kotihoidossa, mutta lisätartuntojen seuraaminen niistä on pystytty estämään.

Järvelä muistuttaa, että sairaanhoitopiireillä ei ole toimivaltaa muuhun kuin suositusten antamiseen. Hänen mukaansa toiveena kuitenkin on, että maakunnassa rajoitettaisiin pian yli 50 hengen kokoontumisia ja anniskeluravintoloiden yöaukioloa, mikäli tautitilanne edelleen heikkenee.

Rajoituksista voi päättää koko maakunnan osalta aluehallintovirasto tai kunnissa ja kaupungeissa niiden tartuntataudeista vastaavat toimielimet, eli yleensä kunnan- tai kaupunginhallitukset.

Tautitilanne voi Järvelän mukaan muuttua nopeastikin.

–  Kolme viikkoa sitten meillä oli 4 tapausta, seuraavalla viikolla 11 ja sitten 24, eli kyllä jo viikossa näkyy, mihin mennään, hän sanoo.

Tuoreimmat Kanta-Hämeen paikalliset suositukset löytyvät esimerkiksi sairaanhoitopiirin verkko– ja Facebook-sivuilta. Kunnat ja kaupungit vastaavat epidemiatoimenpiteistä omilla alueillaan, ja THL antaa valtakunnallisia suosituksia.

Juttua täydennetty klo 12.42.

Lue myös

Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä

Runsaasti karotenoideja sisältävä tomaattikastike saattaa tuoreen tutkimuksen mukaan vähentää maksan rasvoittumista potilailla, joilla...
12.9.2026 21:07

Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun

Kiinan presidentti Xi Jinping ja Intian pääministeri Narendra Modi ovat sopineet yhteistyöstä maiden...
12.9.2026 17:21

Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa

Mielipidemittausten mukaan sosiaalidemokraatit ovat nousemassa suurimmaksi puolueeksi.
12.9.2026 17:21

Aihetunnisteet

kanta-häme kasvomaskisuositus Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Olivia Oras kuoli vasta useita päiviä hoitotoimenpiteen jälkeen
Uutiset | 11.9.2026 12:57
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Iäkäs mies hukkui Iisalmessa
Uutiset | 12.9.2026 17:16
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Laskuvarjohyppääjä pelastettiin puusta 15 metrin korkeudesta Alavudella
Uutiset | 12.9.2026 16:49
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 15:01
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Lähi-idän asiantuntija öljyputkeen kohdistuneesta hyökkäyksestä: Eskalaation vaara on olemassa
Uutiset | 12.9.2026 14:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Kiinan ja Intian johtajat tapasivat: pyrkivät vuosikymmeniä hiertäneen rajakiistan ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Ruotsissa käytiin tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 17:21
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jäsenäänestys on keskustalaista kansanvaltaa puhtaimmillaan
Mielipide | 12.9.2026 13:58
Lukijalta: Vielä niistä eläkkeistä
Mielipide | 12.9.2026 12:57
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste