Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Nuorten naisten häirintää ei oteta riittävän vakavasti, keskustan kansanedustaja Olga Oinas-Panuma arvioi. Oinas-Panuma kuvattuna kotonaan Pudasjärvellä huhtikuussa 2023. (Kuva: Petra Pöyliö)

Kansanedustaja Olga Oinas-Panuma pettyi Rydmanin jatkoon ministerinä – "Yhden miehen ääni jyrää monen naisen äänen"

Pauliina Pohjala 25.6.2024 15:33, muokattu 25.6.2024 15:40
a– a+
Politiikka

Keskustan kansanedustaja Olga Oinas-Panuma, 24, pettyi maanantaiseen välikysymysäänestykseen, jonka lopputuloksena Wille Rydman (ps.) sai eduskunnan luottamuksen ja jatkaa ministerinä.

– Mielestäni se on surullinen osoitus moraalirappeumasta, mikä politiikkaan on tullut. Ministereitä on aikojen saatossa lähtenyt vähemmilläkin perusteilla, Oinas-Panuma sanoo.

Hän muistuttaa, että eduskunta ei ole tuomioistuin, jossa syytetään rikoksista. Siellä mitataan, onko luottamusta.

Oinas-Panuman mielestä eduskunnan äänestys kertoo, ettei nuorten naisten häirintää oteta riittävän vakavasti.

– Tässä on taas niin, että yhden miehen ääni jyrää monen naisen äänen.

– Häirinnälle pitää olla täysin nollatoleranssi, Oinas-Panuma korostaa.

Välikysymyksen taustalla oli kahden vuoden takainen Helsingin Sanomien (HS) artikkeli, jossa nuoret naiset kertoivat silloisen kokoomuksen kansanedustajan ahdistavalta tuntuneesta käytöksestä. Artikkelin mukaan Rydman näytti toistuvasti hakeutuneen alaikäisten tyttöjen seuraan.

Rydmanin ei väitetty syyllistyneen rikokseen. Hän kuitenkin kiisti artikkelissa esitetyt väitteet ja teki jutusta tutkintapyynnön. Syyttäjä päätti jättää syytteet nostamatta.

Välikysymyksen tehneiden SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton mukaan ei ole sopivaa, että Rydman on vielä ministerin asemassa jatkanut hyökkäyksiä mediaa ja hänen toiminnastaan kertoneita naisia vastaan.

Keskustan eduskuntaryhmä äänesti myös elinkeinoministerin luottamusta vastaan. Pekka Ait­ta­kum­pu antoi Rydmanille luot­ta­muk­sen­sa ainoana kes­kus­ta­lai­se­na.

Olga Oinas-Panuma näkee, ettei perussuomalaisten Rydmanilla todellisuudessa ole muiden puolueiden luottamusta. Rydman erosi kokoomuksen eduskuntaryhmästä pian HS:n artikkelin jälkeen, ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) on vielä äskettäin todennut, ettei Rydman voisi toimia kokoomuksen ministerinä.

– Ei ole olemassa mitään puolikkaita ministereitä, Oinas-Panuma sanoo.

Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 24. kesäkuuta 2024. Täysistunnossa äänestettiin Rydmanin asemasta. Lehtikuva / Mikko Stig

Keskustanuorten puheenjohtaja Jere Tapio kertoo myös olevansa pettynyt siihen, että Rydman sai eduskunnan luottamuksen.

– Aiemmin on ollut perinteenä, että ministerin tehtävässä toimivalta ihmiseltä odotetaan selkärankaisuutta ja yleisten moraaliodottamien täyttämistä. Vähintäänkin voi sanoa, että Rydmanin tapauksessa näitä odotuksia ei ole täytetty.

Tapion mukaan koko tapauksessa näkyy ”surullinen kuva suomalaisen demokraattisen järjestelmän tilasta”.

– Keskustelua on pyritty vesittämään sillä, että tämä rinnastetaan rikostutkintaan tai oikeusprosessiin, joita se ei todellakaan ole, vaan kyse on siitä, että nauttiiko ministeri eduskunnan luottamusta, hän toteaa.

– Tämä on tietyllä tapaa harmillinen ajankuva. Asiaa ei katsota enää asiana, vaan siitä tulee tällaista poliittista teatteria, jossa termejä muunnellaan, väännellään ja käännellään omien tarkoitusperien mukaan. Loppupeleissä sitten saattaa olla tilanne, että kaikki keskustelijat eivät enää tiedä, mistä tässä ollaankaan keskustelemassa ja päättämässä, Tapio sanoo.

Keskustanuorten puheenjohtaja Jere Tapio sanoo, että Rydman-keskustelussa on sekoitettu asioita ja vääristetty sitä, mistä luottamusasiassa on kyse. Kuva: Jari Laukkanen

Tapio muistuttaa, että häirintä on aito huoli monille nuorille naisille politiikassa. Asiaan on kuitenkin kiinnitetty viime vuosina paljon huomiota poliittisissa nuorisojärjestöissä ja parannuksia on tehty, keskustanuorten pomo kertoo.

– Siinä mielessä tässä tietty hopeareunus on, että viime vuosien keskustelut epäasiallisesta käyttäytymisestä ovat laittaneet monet yhteisöt, myös poliittiset nuorisojärjestöt, tarkastelemaan toimintakulttuuriaan ja askeleita on otettu parempaan suuntaan, hän kertoo.

– Meillä keskustanuorissa on turvallisen tilan periaatteet, jotka käydään läpi ennen jokaista tapahtumaa ja on nimetyt henkilöt, joihin voi olla anonyymistikin yhteydessä, jos tapahtuu häirintätilanteita. Kynnys puuttua on laitettu niin matalalle kuin mahdollista.

Lue myös

Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää

Luonnonvarakeskuksen mukaan vuonna 2024 pienriistaa metsästi 157 000 metsästäjää, joille kertyi yhteensä 2,2...
13.7.2025 21:00

Katso punkkivinkit – "jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti"

Potilaan Lääkärilehti: Arviolta 1–50 prosenttia punkeista kantaa borreliabakteeria, TBE-viruksen esiintyminen on alueellisesti rajattua
13.7.2025 19:00

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä

Uutuuskirja varoittaa kuntia lähtemästä osakkaiksi liiketoiminnallisiin yrityksiin
13.7.2025 12:00

Aihetunnisteet

Hallitus Keskusta Kokoomus Olga Oinas-Panuma Perussuomalaiset Politiikka Wille Rydman

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Miten tunnistaa petoksen? – Asiantuntija neuvoo
Uutiset | 12.7.2025 14:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste