Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajat Kemppi, Räsänen ja Savola kehottavat hallitusta edistämään omaa hallitusohjelmaansa – ”Noin 1,2 miljoonaa hehtaaria”

6.5.2026 16:56
Lue lisää 
Yhdysvallat
Varapresidentti Kamala Harris piti puhetta Washingtonissa joulukuun puolivälissä 2021. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / ALEX EDELMAN )

Kamala Harrisista puhuttiin aluksi jopa Joe Bidenin seuraajana, mutta hän onkin jäänyt näkymättömäksi – "Ei tämä kauhean vahvaa pohjaa anna"

Superkokenut Biden ei ole tarvinnut aisapariltaan apuja samalla tavalla kuin jotkut aiemmista presidenteistä.
STT–Anssi Rulamo ja Suomenmaa 2.1.2022 14:00, muokattu 2.1.2022 14:37
a– a+
Yhdysvallat

Kamala Harris teki tammikuussa historiaa, kun hän aloitti ensimmäisenä naispuolisena Yhdysvaltain varapresidenttinä. Moni asiantuntija odotti, että Harris ottaisi presidentti Joe Bidenin hallinnossa tavallista näkyvämmän roolin, etenkin Bidenin korkeasta iästä johtuen.

Nyt Harrisin virkakauden ensimmäinen vuosi on pian täynnä, ja on helppo todeta että hänen profiilinsa on jäänyt odotettua matalammaksi. Harrisilla ei ole ollut hallinnossa mitään omaa selkeää osa-aluetta, ja hän on ollut suurelle yleisölle suorastaan näkymätön.

–  Aika paljon hänen toimintansa on mennyt tällaiseen perinteiseen varapresidentin rooliin. Hän käy avaamassa näyttelyitä, vierailee ulkomailla aina kun presidentti ei itse kerkeä sekä ottaa vastaan vieraita. Ei siellä kovin vahvaa poliittista sisältöä ole, varsinkaan sellaista, mikä osoittaisi jonkinlaista omaa linjaa, sanoo Jyväskylän yliopiston väitöskirjatutkija Jani Kokko.

Varapresidentin rooli on vaihdellut suuresti Yhdysvaltain historian aikana, koska laki ei aseta tehtävälle juuri vaatimuksia. Viime vuosikymmeninä varapresidenttien suhteellinen vaikutusvalta on kuitenkin ollut kasvamaan päin.

Uusi, vahvempi varapresidentin rooli kehittyi etenkin George W. Bushin varapresidenttinä toimineen Dick Cheneyn kaudella 2001–2009 sekä Barack Obaman varapresidentin Bidenin kaudella 2009–2017. Heillä oli poikkeuksellisen paljon vaikutusvaltaa presidentin politiikkaan.

–  Harris kyllä osallistuu kokouksiin, mutta selkeästi hänellä ei ole niin paljoa painoarvoa itse presidentin politiikkaan kuin näillä edeltäjillä, Kokko sanoo.

–  Biden on nyt halunnut olla tavallaan kaikkien asioiden päällä.

Bidenin presidenttikautta edeltäneeseen Donald Trumpin hallintoon ja tämän varapresidenttiin Mike Penceen on Kokon mielestä vaikea vertailla, koska kyseessä oli niin epätavallinen hallinto. Pencen tehtävä oli lähinnä vain toimia Trumpin lähettiläänä republikaanien uskonnollisessa siivessä ja varmistaa tämän ryhmän kannatus.

Biden on nyt halunnut olla tavallaan kaikkien asioiden päällä.

väitöskirjatutkija Jani Kokko

Harrisin, 57, haasteena voi Kokon mielestä olla se, että Biden, 79, on itse niin kokenut. Harris nousi varapresidentiksi oltuaan neljä vuotta senaattorina. Biden puolestaan on ollut 36 vuotta senaattorina ja kahdeksan vuotta varapresidenttinä. Hän tuntee molemmat tehtävät läpikotaisin, joten Harrisin on vaikeampi tuoda tässä suhteessa lisäarvoa.

–  Hän ei niin sanotusti tarvitse apua ainakaan omasta mielestään oikein missään, Kokko sanoo.

Asetelma on täysin erilainen kuin Obaman kaudella, tämä kun valittiin presidentiksi neljän vuoden senaattorikauden jälkeen ilman minkäänlaista ulkopoliittista kokemusta. Biden oli keskeisessä roolissa muodostamassa Obaman hallinnon ulkopolitiikkaa, ja hän oli kokeneena senaattikettuna Obamalle myös tärkeä linkki kongressin väännöissä.

Hieman sama asetelma toteutui George W. Bushin presidenttikaudella. Texasin kuvernöörin paikalta Valkoiseen taloon valitulta Bushilta uupui kokemusta valtakunnan politiikasta. Kokeneempi Cheney sai raivattua itselleen vahvan aseman hallinnossa.

–  Cheneyhän päätti ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta ja sekaantui vielä energiapoliittisiin kysymyksiinkin. Nyt kun presidentti on niin kokenut ja hänellä on pitkä ura, ei ole ehkä ollut samanlaista tarvetta ja tyhjiötä, jonka Harris sitten täyttäisi.

Jamaikalaisen isän ja intialaisen äidin tyttärenä Harris teki historiaa sukupuolensa ohella myös ensimmäisenä vähemmistöihin kuuluvana varapresidenttinä. Harrisin valinnassa oli siis vahvaa symboliikkaa, ja hän toi demokraattien vaalikampanjaan huomattavasti lisää monimuotoisuutta vanhan valkoisen miehen Bidenin rinnalle.

Kokko kuitenkin näkee, että Harris on toistaiseksi jäänyt hallinnossa tietynlaiseksi symboliksi.

Kun Biden valitsi itselleen viime vuonna varapresidenttiehdokasta vaaleihin, oli yhtenä loppusuoran ehdokkaista Yhdysvaltain entinen YK-suurlähettiläs ja kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Susan Rice. Kokon mielestä esimerkiksi Rice olisi voinut olla parempi valinta, koska hän olisi voinut tukea Bidenia ulkopoliittisissa kysymyksissä Harrisia paremmin.

Jotkut asiantuntijat odottivat, että Harris ottaisi mustana amerikkalaisena ja entisenä yleisenä syyttäjänä roolia rotukysymysten hoidossa, mutta tälläkin osa-alueella hänen profiilinsa on jäänyt matalaksi.

Kamala Harris tapasi palomiehiä Los Angelesissa joulukuussa. LEHTIKUVA / AFP / ROBYN BECK

Harrisin noustua Bidenin vaalivoiton myötä varapresidentiksi hän nousi monien silmissä suurimmaksi suosikiksi Bidenin seuraajaksi ja mahdollisesti Yhdysvaltain ensimmäiseksi naispresidentiksi.

Jotkut odottivat hänen pyrkivän presidentiksi jo 2024, jos iäkäs Biden jättäisi tehtävänsä yhden virkakauden jälkeen.

Nyt tilanne on kuitenkin jossain määrin muuttunut Harrisin näkymättömyyden ja vaisun henkilökohtaisen kannatuksen takia.

–  Eihän hän enää sellainen yksiselitteinen seuraajasuosikki ole, Kokko sanoo.

Harris on rakentanut poliittista uraansa huolella, ja varovaisuus ja virheiden välttäminen voisi olla myös osa tietoista strategiaa. Kokon mielestä nykytilanne ei kuitenkaan toimi Harrisin eduksi.

–  En usko että Harrisilta olisi mitenkään tarkoitushakuista pysyä syrjässä. Hänen kannatuslukunsa ovat erittäin alhaiset. Ei tämä kauhean vahvaa pohjaa anna olla presidenttiehdokkaana.

Harrisin asemaa on mutkistanut myös Bidenin ilmoitus siitä, että hän aikoo pyrkiä toiselle presidenttikaudelle. Istuvaa presidenttiä ei tavallisesti haasteta oman puolueen sisällä, joten kilpailevien demokraattien seuraava realistinen presidenttimahdollisuus olisi vasta 2028. Siihen mennessä areenalle ehtii nousta monia uusia haastajia, joten Harrisin ei ole helppo säilyttää paikkaansa manttelinperijänä.

Harris tavoitteli itsekin demokraattien presidenttiehdokkuutta vuoden 2020 vaaleissa, mutta vahvan alun jälkeen hänen kannatuksensa romahti nopeasti, ja hän vetäytyi kisasta ennen esivaalien alkua.

Lue myös

Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa

Kelan pääjohtajaksi hakemistaan Satonen sanoo pitävänsä pahana poliittisena virheenä.
7.5.2026 0:01

Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – "Luvat unohtuvat yllättävän usein"

Kevät ja alkukesä ovat terassirakentamisen aikaa. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva muistuttaa, että huolellinen suunnittelu...
6.5.2026 22:39

"Laiduntaako" nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu

Jopa 44 prosenttia 13–17‑vuotiaista nuorista jättää aamupalan syömättä koulupäivinä, paljastaa Arlan ja Mannerheimin...
6.5.2026 22:00

Aihetunnisteet

joe biden Kamala Harris Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Venäjä iski Ukrainaan vain päiviä ennen Putinin tulitaukoa – useita kuoli ja haavoittui
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Datakeskusten lisäsähkön tarpeen kattaminen tuulivoimalla ei olisi ”tavatonta”, arvioidaan Fingridistä
Uutiset | 5.5.2026 16:56
Iran: Neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa jatkuvat Hormuzinsalmen tulenvaihdosta huolimatta
Uutiset | 5.5.2026 8:24
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Ministeri Häkkänen STT:lle: Droonituotannon yhteishanketta Ukrainan kanssa vauhditetaan
Uutiset | 6.5.2026 17:59
”Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti”– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista
Uutiset | 6.5.2026 17:52
Sisäministeri Rantasen mukaan poliisin toiminnasta vapunpäivänä ei käynnissä selvitystä – ”Ymmärtääkseni poliisi pyrki tekemään kuten laki vaatii”
Uutiset | 6.5.2026 17:35
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi
Uutiset | 6.5.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste