Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Olympialaiset

Lauri Vuorinen puristi neljänneksi olympiafinaalissa – Naiset karsiutuivat

10.2.2026 14:47
Lue lisää 
Politiikka
Hallituksen lakiluonnos niin sanotun mikroliikenteen sääntelemiseksi on kerännyt kritiikkiä isoilta kaupungeilta. Mikroliikenteellä tarkoitetaan muun muassa vuokrattavia sähköpotkulautoja. (Kuva: Anni Savolainen / Lehtikuva)

Isot kaupungit haluaisivat rajoittaa potkulautayritysten määrää

Hallituksen esitysluonnos alan sääntelystä ei salli yritysten kilpailuttamista
STT-Eetu Halonen 4.11.2024 7:10, muokattu 4.11.2024 14:34
a– a+
Politiikka

Suuret kaupungit haluaisivat rajoittaa sähköpotkulautoja vuokraavien yritysten määrää.

Hallituksen lakiluonnos niin sanotun mikroliikenteen sääntelemiseksi on kerännyt kritiikkiä isoilta kaupungeilta. Mikroliikenteellä tarkoitetaan muun muassa vuokrattavia sähköpotkulautoja.

Tampere ja Turku sanovat lausunnoissaan, että esitykseen pitäisi lisätä mahdollisuus rajata kunnan alueella toimivien lautavuokraajien määrää kilpailuttamalla. Myös Helsingin kaupunki nostaa lausunnossaan esiin, ettei lakiesitys mahdollista lautaoperaattoreiden kilpailuttamista.

Esitysluonnoksessa kunnille annettaisiin oikeus rajoittaa ainoastaan vuokrattavien sähköpotkulautojen kokonaismäärää.

Hallituksen esitysluonnoksen lausuntoaika päättyi perjantaina. Esityksellä säädettäisiin, että jatkossa esimerkiksi vuokrattavien sähköpotkulautojen tarjoaminen kunnan alueella edellyttäisi palvelun tarjoajalta mikroliikennelupaa. Luvan myöntäisi kunta.

Kunta voisi liittää lupaan ajoneuvojen käyttöön ja lukumääriin liittyviä ehtoja esimerkiksi liikenneturvallisuuden perusteella.

Hallituksen tavoitteena on saada lakimuutokset voimaan ensi kesään mennessä.

Esimerkiksi Helsingin kaupunki sanoo pitävänsä lautojen määrän rajoittamista välttämättömänä, mutta kaupungin mukaan yritysten kilpailuttaminen olisi hyvä lisäys.

– Operaattorien kilpailuttaminen olisi kaupungin näkökulmasta ollut hyvä lisä keinovalikoimaan hallita haittoja. Mitä enemmän tällaisia työkaluja kaupungilla olisi käytössä, sitä todennäköisemmin ongelmat voidaan ratkaista, lausunnossa sanotaan.

Tampereen lausunto on hyvin samansuuntainen.

– Parhaimmassa tapauksessa kunnat voisivat esimerkiksi hankintojen kautta säädellä operaattoreiden kokonaismäärää järkeväksi, mutta tämä ei sisälly lakiehdotukseen, lausunnossa kerrotaan.

Lisäksi Tampereen kaupunki sanoo pitävänsä ongelmallisena, ettei lakiesitykseen sisälly mahdollisuutta estää esimerkiksi sähköpotkulautojen vuokrauspalveluita kunnan alueella kokonaan, jos kunta niin haluaisi.

Turun kaupungin lausunnossa sanotaan suoraan, että jatkossa suurissa kaupungeissa pitäisi olla mahdollisuus rajoittaa operaattoreiden lukumäärä korkeintaan kolmeen.

– Lukumäärä rajoittamalla mahdollistettaisiin yrityksille parempi mahdollisuus terveeseen kilpailuun ja ansaintaan, kun sähköpotkulautojen määräkiintiö olisi kaupungissa jaettu tasan maksimissaan kolmen eikä esimerkiksi kahdeksan operaattorin kesken.

Kilpailuttamista perää lausunnossaan myös potkulautayritys Voi. Sen mukaan lautojen määrän rajoitus toimii vain yhdistettynä operaattorien määrän rajaamiseen.

Esityksellä säädettäisiin myös 0,5 promillen rajasta moottorilla varustetun polkupyörän ja kevyen sähköajoneuvon kuljettamiselle. Myös huumausaineiden vaikutuksen alaisena ajaminen kiellettäisiin.

Poliisi saisi määrätä kuljettajan kokeeseen eli esimerkiksi puhalluttaa tämän ja antaa tarvittaessa liikennevirhemaksun.

Vaikka esitysluonnos ei sisällä promillerajaa moottorittomalle eli tavalliselle tai sähköavusteiselle polkupyörälle, poliisi saisi jatkossa määrätä myös niiden kuljettajat kokeeseen. Aiemmin poliisilla ei ole ollut Suomessa oikeutta puhalluttaa polkupyöräilijää.

Ehdotettu promilleraja kerää lausunnoissa laajaa kannatusta.

Lue myös

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta

Keskusta jätti Liike Nytin kanssa tiistaina välikysymyksen Suomen työttömyydestä, joka on nyt Euroopan...
10.2.2026 15:25

Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen

Keskustanuoret arvostelee helmikuun alussa voimaan tullutta toimeentulotukilain muutosta, joka edellyttää, että kaikki 18...
10.2.2026 15:03

Lauri Vuorinen puristi neljänneksi olympiafinaalissa – Naiset karsiutuivat

Ruotsi otti kolmoisvoiton naisten sprintissä
10.2.2026 14:47

Aihetunnisteet

kaupungit Liikenne liikennepolitiikka mikroliikenne Politiikka sähkölaudat sähköpotkulaudat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Lauri Vuorinen puristi neljänneksi olympiafinaalissa – Naiset karsiutuivat
Uutiset | 10.2.2026 14:47
USU: Bonuskorttien väärinkäytöksistä puhutteluja Puolustusvoimissa – Myös rikosprosesseja käynnistetty
Uutiset | 10.2.2026 13:46
Jahtikauden saldo: Hirvisaalis kasvoi lähes koko maassa
Uutiset | 10.2.2026 13:16
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Nyt se on varmaa: Jokerit palaa SM-liigaan
Uutiset | 10.2.2026 12:59
Valtonen: Venäjä iskee siviileihin, koska ei menesty rintamalla
Uutiset | 10.2.2026 12:47
Laki alkoholin kotiinkuljetuksesta voidaan säätää perustuslain estämättä, linjaa valiokunta
Uutiset | 10.2.2026 11:47
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Lauri Vuorinen puristi neljänneksi olympiafinaalissa – Naiset karsiutuivat
Uutiset | 10.2.2026 14:47
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste