Hallituksen leikkaukset iskevät köyhimpiin lapsiperheisiin – Ammattilaiset varoittavat nyt seurauksista
Tuettujen lomien päättyminen ei tarkoita vain matkojen peruuntumista, vaan merkittävän ennaltaehkäisevän tuen menetystä, sosiaalialan ammattilaiset varoittavat. Leikkaus lisää eriarvoisuutta ja siirtää kuormitusta raskaampiin palveluihin.
Asiantuntijoiden mukaan tuettu loma on toiminut turvallisena ympäristönä levähtää ja saada vertaistukea. Kun tämä mahdollisuus poistuu, perheiden uupumus ei katoa, vaan se kanavoituu muualle.
Tuettujen lomien järjestäminen ajetaan alas tämän vuoden aikana. Päätös liittyy Petteri Orpon (kok.) hallituksen päättämiin sote-järjestöjen leikkauksiin.
Lomajärjestöjen sosiaalialan ammattilaisille tekemän kyselyn mukaan tuettujen lomien päättyminen näkyy erityisesti vähävaraisissa, vaikeissa elämäntilanteissa olevissa lapsiperheissä, joilla mahdollisuuksia lomailuun ei muuten ole.
– Tuettu loma on monelle perheelle ainoa mahdollisuus irrottautua arjen kuormituksesta. Samalla se tarjoaa vertaistukea ja turvallisen ympäristön levähtää. Kun tällainen tuki poistuu, kuormitus ei katoa – se siirtyy perheiden arkeen ja palvelujärjestelmään, eräs ammattilainen kuvaa Hyvinvointilomat ry:n tiedotteessa.
Sosiaalialan ammattilaisten mukaan tuetun lomatoiminnan päättyminen voi lisätä lasten kokemaa eriarvoisuutta ja häpeää, kun mahdollisuus lomakokemuksiin puuttuu kokonaan.
– Vähävaraisten perheiden lapset eivät pääse vanhempien taloudellisen tilanteen vuoksi lomille. Tämä voi näkyä esimerkiksi koulussa eriarvoisuuden kokemuksina. Tuetut lomat ovat mahdollistaneet sen, että myös vähävaraisten perheiden lapset pääsevät kokemaan lomatunnelmaa ja yhteistä tekemistä perheen kanssa.
Ammattilaisten mukaan tuettujen lomien merkitys korostuu erityisesti perheissä, joissa on esimerkiksi pitkäaikaissairautta, neurokirjon lapsia, mielenterveyden haasteita tai omaishoitotilanteita.
Lomat ovat toimineet ennaltaehkäisevänä tukena, joka vahvistaa jaksamista ja vähentää raskaampien palvelujen tarvetta.
Tuettujen lomien tarve on ollut suuri. Vuonna 2025 Hyvinvointilomat ry:n kautta tuettua lomaa haki 34 300 henkilöä, joista 9 000 henkilöä (26 prosenttia) sai loman. Lapsiperheille suunnatuille lomille valittiin yli 2 200 perhettä ja aikuislomille 800 henkilöä.
Lomille valituista 84 prosenttia kuului alle 1 200 euroa kuukaudessa ansaitsevien tuloluokkaan, mikä kertoo tuen kohdentumisesta kaikkein pienituloisimmille.
Sosiaalialan ammattilaisten mukaan tuettujen lomien merkitystä ei voi arvioida pelkästään vapaa-ajan toimintana.
– Kyse ei ole vain lomasta. Kyse on jaksamisesta, osallisuudesta ja yhdenvertaisista mahdollisuuksista palautua.
Ammattilaiset muistuttavat, että ennaltaehkäisevien tukimuotojen poistaminen voi lisätä pitkällä aikavälillä raskaampien palvelujen tarvetta.
– Jos tavoitteena on vahvistaa perheiden hyvinvointia ja vähentää korjaavien palvelujen tarvetta, tuetut lomat ovat kustannustehokas ennaltaehkäisevä investointi.