Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

AP: Suomen ja muiden Nato-maiden hävittäjät saattoivat Venäjän pommikoneita Itämerellä

22.4.2026 23:06
Lue lisää 
Irak-selonteko
Pekka Haaviston mukaan Irak on tehnyt myös merkittävää diplomaattista työtä parantaakseen Iranin ja saudien välisiä suhteita. (Kuva: Lehtikuva)

Irakin turvallisuustilanne on yhä hauras, arvioi Pekka Haavisto – Isisillä yhä kannatusta ja nukkuvia soluja

Pekka Pohjolainen 23.11.2021 18:16, muokattu 23.11.2021 18:37
a– a+
Irak-selonteko

Irakin turvallisuustilanne on parantunut Isisin sotilaallisen lyömisen jälkeen, mutta se on edelleen hauras ja altis muutoksille, arvioi ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).

–Vaikka Isisin hallussa ei enää ole maa-alueita, on sillä edelleen Irakissa kannattajia ja nukkuvia soluja, Haavisto totesi eduskunnassa esitellessään hallituksen Irak-selonteon.

Haaviston mukaan Isisin vastaisen koalition työ Irakin turvallisuusjoukkojen tukemiseksi, maan turvallisuussektorin kehittämiseksi ja turvallisuustilanteen vakauttamiseksi on edelleen tarpeen.

Irakissa lokakuussa järjestetyt ennenaikaiset parlamenttivaalit olivat Haaviston mukaan vastaus vuodesta 2019 jatkuneisiin mielenosoituksiin, joissa irakilaiset vaativat hallitukselta toimia korruptiota vastaan sekä parempia peruspalveluita ja työpaikkoja.

– Vaalit sujuivat pääosin rauhallisesti, eikä vaalivilppiä havaittu. Äänestysaktiivisuus jäi kuitenkin matalaksi, noin 43 prosenttiin.

Vaalien jälkeen ilmapiiri on Haaviston mukaan ollut jännitteinen.

– Vaalien alustavaa tulosta ovat kyseenalaistaneet etenkin ne puolueet, jotka ovat menettämässä asemiaan.

Virallisen vaalituloksen vahvistuminen kestänee ulkoministerin mukaan vielä viikkoja. Bagdadissa on esiintynyt jonkin verran mielenosoituksia vaalien jälkeen.

Haaviston mukaan turvallisuustoimia on lisätty sen jälkeen, kun Irakin pääministeri Mustafa al-Kadhimin virka-asuntoon tehtiin 7. marraskuuta lennokki-isku.

Irak on Haaviston mukaan myös tehnyt merkittävää diplomaattista työtä parantaakseen Iranin ja saudien välisiä suhteita ja isännöinyt kokouksia, joissa suhteita on parannettu.

– Tämä liittyy tietysti siihen heidän pelkoonsa, että heidän ylitseen kävellään sillä alueella ja on erilaisia toimijoita, jotka heidän sisäpolitiikkaansa pyrkivät liikaakin vaikuttamaan. Tälle tietysti täytyy antaa täysi tuki. He itse asiassa vaikean tilanteensa keskellä ovat vähän niin kuin rauhanrakentajia itsekin nyt tässä vaikean alueen keskellä.

Suomikin on Haaviston mukaan siirtämässä toimintansa painopistettä Irakissa Isisin vastaisesta OIR-operaatiosta Naton NMI-operaatiolle.

– Kun Naton koulutusoperaation laajentaminen etenee tähän vaiheeseen, tullaan Suomen osallistumistasoa käsittelemään sotilaallista kriisinhallintaa koskevan lain mukaisesti, ulkoministeri lupasi.

SDP:n Kimmo Kiljunen muistutti, että koko nykyinen Lähi-idän kartta määriteltiin eurooppalaisten koloniaalisten suurvaltojen tasapainottelun tuloksena. Tästä tragediasta alueen maat kärsivät yhä, kurdien ongelma mukaan lukien.

– He jäivät sitten aikoinaan tässä paloitteluprosessissa ilman omaa valtiota, ainoaksi suureksi kansakunnaksi ilman valtiota, mistä on sitten koko sata vuotta erilaisissa konflikteissa tuolla alueella kärsitty.

Kiljusen mukaan Irak jakaantuu kulttuurillisesti selkeästi kolmeen eri suureen yhteisöön.

– Ja monet joutuvat arvioimaan tällä hetkellä, onko se maa edes elinkelpoinen pidemmässä juoksussa.

SDP:n Kimmo Kiljunen luennoi eduskunnalle Lähi-idän historiaa keskustelussa Irak-selonteosta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kiljunen muistutti, että pohjoisosassa sijaitseva Kurdistan, jonka väestöstä’20 prosenttia on kurdeja, on jo täysin autonominen.

– Siellä on pitkä keskustelu siitä, voivatko sunnit ja šiialaiset elää yhdessä. Šiialaisia on 50 prosenttia maan väestöstä, 30 prosenttia on sunneja. Baath-puolueen valta on ollut siellä sunneilla, ja sunnit ovat olleet valtajärjestelmän osa.

Šiialaiset ovat Kiljusen mukaan olleet taas jatkuvasti oppositiossa, ja saaneet sisällissotatilantessa valtaotteen Iranin tuella.

Kiljusen mukaan sopassa on alueellista ja europpalaista valtapolitiikkaa ja maa hakee identiteettiään aidosti.

– Iso työ on tuon yhteiskunnan jälleenrakennuksessa niin, että se aidosti heijastaa sen koko yhteiskunnan mosaiikkimaista todellisuutta, demariedustaja pohdiskeli.

Lue myös

Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret

Keskustanuoret roimii voimakkaasti Orpon hallitusta heikoista toimista nuorisotyöttömyyden korjaamiseksi. Keskiviikkoiltana julkaistut kehysriihen tulokset jäivät...
23.4.2026 9:50

Kotimaisia kieliä puhuvien määrä laski maaliskuussa alle viiden miljoonan

Kotimaisia kieliä puhuvien määrä ylitti viisi miljoonaa vuonna 1992. Määrä lähti laskuun vuonna 2014.
23.4.2026 9:45

Tanskassa kaksi junaa törmäsi toisiinsa – useita loukkaantuneita

Tanskassa on sattunut junaonnettomuus, jossa kaksi junaa on törmännyt yhteen. Mediatietojen mukaan onnettomuudessa...
23.4.2026 9:33

Aihetunnisteet

Eduskunta Irak pekka haavisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Uudenkaupungin autotehtaalle uusi yhteistyösopimus – lomautetut kutsutaan takaisin töihin
Uutiset | 22.4.2026 12:22
Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä
Uutiset | 21.4.2026 19:25
Keskustan Siponen varoittaa: Peltoja uhkaa jäädä kylvämättä
Uutiset | 22.4.2026 16:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Kotimaisia kieliä puhuvien määrä laski maaliskuussa alle viiden miljoonan
Uutiset | 23.4.2026 9:45
Tanskassa kaksi junaa törmäsi toisiinsa – useita loukkaantuneita
Uutiset | 23.4.2026 9:33
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
”Lähes vitsi” – Kehysriihestä tuli tyhjä paperi nuorille työttömille, sanoo keskustan Kemppi
Uutiset | 23.4.2026 9:03
Keskustan Lohi: Unohtiko hallitus velkajarrusopimuksen?
Uutiset | 23.4.2026 8:36
Maastopalot työllistäneet pelastuslaitoksia yöllä eri puolilla Suomea
Uutiset | 23.4.2026 7:09
Israelin ja Libanonin määrä tänään neuvotella aselevon pidentämisestä
Uutiset | 23.4.2026 6:07
Oppositiojohtajat kritisoivat kehysriihipäätöksiä – ”Voivat tarkoittaa esimerkiksi suljettuja kriisipuhelimia”
Uutiset | 23.4.2026 0:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Kotimaisia kieliä puhuvien määrä laski maaliskuussa alle viiden miljoonan
Uutiset | 23.4.2026 9:45
Tanskassa kaksi junaa törmäsi toisiinsa – useita loukkaantuneita
Uutiset | 23.4.2026 9:33
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11
Lukijalta: Naisten työllisyys turvattava Kymenlaaksossa
Mielipide | 22.4.2026 13:13
Lukijalta: Lääkärin sanelut tekoälyyn, kolmellekymmenelle potkut
Mielipide | 22.4.2026 12:42
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
”Lähes vitsi” – Kehysriihestä tuli tyhjä paperi nuorille työttömille, sanoo keskustan Kemppi
Uutiset | 23.4.2026 9:03
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste