Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit

12.8.2026 10:11
Lue lisää 
Ukrainan sota
Ranskan presidentin Emmanuel Macronin mukaan Venäjää ei saisi nöyryyttää eikä ajaa nurkkaan, vaan Ukrainan sota pitäisi yrittää lopettaa diplomatian keinoin. Kaikkien suomalaispuolueiden edustajat tyrmäsivät näkemyksen. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

HS: Keskustan Pylväs Macronin puheista: "En ymmärrä, että pitäisi Venäjää myötäillä"

Susanna Luikku 7.6.2022 10:01, muokattu 7.6.2022 18:27
a– a+
Ukrainan sota

Suomalaispoliitikot tyrmäsivät Helsingin Sanomissa Ranskan presidentti Emmanuel Macronin näkemyksen, jonka mukaan Venäjää ja sen presidenttiä Vladimir Putinia ei saisi nöyryyttää. ”Kun taistelut loppuvat, voimme rakentaa poistumistien diplomatian keinoin”, sanoi Macron Reutersin mukaan ranskalaislehdille.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs korostaa, ettei hyökkäyssodan aloittaneen Venäjän myötäilyyn ei ole mitään perustetta.

– Venäjällä tässä se pallo on. Se on ensisijainen lähtökohta, että he ovat hyökänneet itsenäisen valtion kimppuun ilman mitään syytä. En minä sitä Macronin ajatusta ymmärrä, että pitäisi jollakin tavalla Venäjää myötäillä. Siihen ei ole mitään perustetta, Pylväs sanoi HS:lle.

Samalla Pylväs kommentoi ymmärtävänsä sen, että jos Venäjä ajetaan nurkkaan ja ulos kaikista kansainvälisistä yhteyksistä, voi rauhan rakentaminen olla vaikeampaa. Kaikkia diplomaattisia yhteyksiä ei siksi saisi katkaista, mutta Venäjä on se, jonka tulisi tehdä aloite.

– Venäjähän tässä voi olla aktiivinen, pistää aseet alas ja esittää diplomaattista neuvottelukanavaa seuraavaksi.

Ranskalla on perinteisesti ollut melko ystävällismieliset välit Venäjään, ja poliitikkojen ohella myös kansalaiset suhtautuvat aiheeseen eri tavoin kuin vaikkapa Suomessa. Kun paljastui, että äärioikeistolaisen Kansallisen rintaman johtaja Marine Le Pen oli saanut miljoonia venäläistä vaalirahaa, ranskalaiset kuittasivat asian suunnilleen olankohautuksella.

Pylväs tulkitsee Macronin puheita myös niin, että taustalla voi olla huoli venäläisen energian saatavuudesta ja omasta hyvinvoinnista

– Eurooppa on halunnut rakentaa oman hyvinvointinsa aika lailla halvan venäläisen energian varaan, ja nyt kun se heidän hyvinvointinsa on vähän uhattuna, niin varmaan kaikenlaisia väyliä koetetaan hakea.

HS kysyi Macronin puheista kaikilta viiden suurimman eduskuntaryhmän puheenjohtajilta. Jokainen tyrmäsi Ranskan presidentin arvion.

Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan EU-maiden tehtävä on tukea Ukrainaa sen taistelussa häikäilemätöntä ja kansainvälisestä oikeudesta vähät välittävää hyökkääjää vastaan. Samoilla linjoilla olivat perussuomalaisten Ville Tavio, kokoomuksen Kai Mykkänen ja vihreiden Atte Harjanne.

– Ei tuollaisesta hyökkäyssodasta voi saada hyötyä. Rauhanratkaisu riippuu siitä, mihin osapuolet keskenään taipuvat. En ulkomailta lähtisi neuvomaan Ukrainaan, että sen pitää perääntyä, Tavio kommentoi.

Mykkänen painotti, että Putinin maailmassa myönnytyksillä ei synny mitään hyvää ja lännen tulee pysyä yhtenäisenä.

– Nyt ei auta ryhtyä liennyttelemään tai antamaan täkyjä. Putinilaisessa maailmankuvassa se on merkki, että vastapuoli alkaa väsyä. Hän pelaa niin, että kansalaiset Saksassa ja Ranskassa nousevat bensan kallistuvaa hintaa vastaan ja vaativat pakotteiden purkamista.

Macron on yksi harvoista valtionjohtajista, joka on keskustellut Putinin kanssa säännöllisesti sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuun lopulla. Keskustelut ovat yksi keino yrittää saada aikaan tulitauko ja päästä aloittamaan mahdolliset neuvottelut.

Lue myös

Ukrainan ulkoministeri kehotti Ranskan Macronia käymään Ukrainassa ennen EU-puheenjohtajuuden loppua

”Parasta olisi, jos hän toisi mukanaan uusia asetoimituksia”
1.6.2022 7:48

"Ei kannata neuvotella terroristien kanssa", ex-tiedustelupäällikkö Toveri toteaa Macronin ja Scholzin puhelusta Putinille

Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Saksan liittokansleri Olaf Scholz ottivat lauantaina puhelun Venäjän presidentille Vladimir Putinille. He...
29.5.2022 12:39

Aihetunnisteet

Emmanuel Macron Juha Pylväs Ukrainan sota Venäjä Vladimir Putin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Mediat: Trump siirrettiin kontissa sotilaskoneeseen – syynä pelko Iranin aikeista
Uutiset | 11.8.2026 8:52
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nyt tuli varoitus kotien tulipaloriskistä: Vältä näitä latauspaikkoja
Uutiset | 11.8.2026 22:12
Orbania arvostellut tuomari nousee Unkarin uudeksi presidentiksi
Uutiset | 11.8.2026 10:36
HS: Hyvinvointialue hankkimassa viestintäkonsultointia kansanedustajan puolisolta
Uutiset | 11.8.2026 19:05
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
RKP:n Andersson: Peltokankaan kirjoitukset vastenmielisiä ja asiattomia
Uutiset | 12.8.2026 14:42
Norjan öljyrahastosta voi tekoäly-yhtiöiden romahtaessa haihtua 80 prosenttia, varoittaa toimitusjohtaja
Uutiset | 12.8.2026 14:42
Helsingin poliisilaitos tarkentaa: Mopopojalle soitettiin ambulanssi seitsemässä minuutissa
Uutiset | 12.8.2026 14:40
Stora Enso aikoo sulkea Veitsiluodon sahan Kemissä
Uutiset | 12.8.2026 14:28
Nasima Razmyar: Peltokankaan kielenkäyttö umpirasistista, seurauksia tultava
Uutiset | 12.8.2026 14:19
Soste irtisanoo 13 työntekijäänsä, jäljelle jäävät lomautetaan
Uutiset | 12.8.2026 14:12
Ruokavirasto: Kaakkois-Suomesta on löydetty 11 uutta afrikkalaisen sikaruton tautitapausta
Uutiset | 12.8.2026 14:02
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Kolumbian maanjäristyksen uhrilukua tarkennettiin alaspäin – katastrofi sai tuhannet ihmiset tarjoamaan apua
Uutiset | 12.8.2026 13:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
RKP:n Andersson: Peltokankaan kirjoitukset vastenmielisiä ja asiattomia
Uutiset | 12.8.2026 14:42
Norjan öljyrahastosta voi tekoäly-yhtiöiden romahtaessa haihtua 80 prosenttia, varoittaa toimitusjohtaja
Uutiset | 12.8.2026 14:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39
Lukijalta: Suomen pelastamisessa tarvitaan ennakkoluulottomuutta
Mielipide | 12.8.2026 12:37
Lukijalta: Suomen tärkein investointi jää lapsiperheiden maksettavaksi
Mielipide | 12.8.2026 12:25
Lukijalta: Naisehdokkaiden taloudellinen tukeminen on investointi keskustan tulevaisuuteen
Mielipide | 11.8.2026 12:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste