Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä

21.2.2026 23:08
Lue lisää 
Kuntavaalit
Kuntavaalikampanjointia Helsingin Kampissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Helsinki, Espoo ja Vantaa saivat kukin kaksi keskustalaista naisvaltuutettua – piirit toivovat puolueelta enemmän puhetta pääkaupunkiseudusta

”Vantaalla pitää tehdä viisinkertaisesti töitä, jotta saa ihmiset äänestämään keskustaa.”
Pauliina Pohjala 14.6.2021 16:47, muokattu 15.6.2021 12:27
a– a+
Kuntavaalit

Keskustan kannatus tippui etelän suurissa kaupungeissa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla.

Sekä Espoossa että Vantaalla keskusta menetti yhden valtuustopaikan nykyisestä kolmesta paikastaan. Valtuustoryhmien kokoonpanot menivät myös niissä uusiksi. Kussakin kolmessa kaupungissa on tulevalla kaudella kaksi naisvaltuuttua.

Helsingissä jatkavat istuvat valtuutetut Laura Kolbe ja Terhi Peltokorpi.

Vantaan valtuutetuista Juha Hirvonen tippui, Pentti Hakulinen ei ollut enää ehdolla ja Jussi Vähäkangas jäi varasijalle. Läpi pääsivät Vantaan Keskustaa johtava Pirjo Luokkala ja Eeva Tikkanen.

Espoossa Riikka Pakarinen pääsi jatkokaudelle ja varavaltuutettu Sara Saramäki nousi varsinaiseksi valtuutetuksi. Istuvat valtuutetut Yrjö Rossi ja Jussi Holma jättivät paikkansa näihin vaaleihin.

– Heiltä jäi tietysti iso lovi, vaikka Pakarinen ja Saramäki aika hyvin paikkasivat ja kasvattivat äänimääriään, Espoon Keskustan puheenjohtaja Tommi Halkosaari sanoo.

Espoossa keskustan kannatus oli kolme prosenttia. Siinä on 0,9 prosenttiyksikköä pudotusta viime kuntavaaleihin.

Torjuntavoiton puolella kuitenkin ollaan, kuten koko puolue, Halkosaari luonnehtii.

– Yhden valtuustopaikan menetys on harmittavaa, mutta se tehtiin mitä voitiin, hän summaa.

Halkosaari uskoo, että kokoomuksen loikka vei keskustan kannatusta Espoossa. Keskustalla oli Espoossa poikkeuksellisen paljon uusia nimiä ehdolla, ja vanhoja tuttuja nimiä jäi vastaavasti pois, puheenjohtaja kertoo. Hän kehuu ryhmähenkeä, joka Espoon Keskustan toimintaan syntyi näissä vaaleissa.

– Se oli aivan omaa luokkaansa, omista panoksistamme homma ei jäänyt kiinni. Tiivis joukko syntyi ja toivotaan, että saamme pidettyä kaikki mukana.

– Voisi olettaa, että seuraavissa vaaleissa uusien ehdokkaiden tunnettuus saadaan kasvuun.

Halkosaari tosin toivoo, että puolueelta olisi tullut enemmän vetoapua politiikan tekemiseen Espoossa.

– Kyllä se vaikuttaa osaltaan, että puolueen viesti oli nyt selvästi keskittynyt enemmän sinne ydinkannattaja-alueille. Varmasti se tehtiin ihan laskelmoidusti ja ansiosta, enkä sitä siinä mielessä kritisoi. Itse olisin kuitenkin toivonut, että olisi ollut kohdistettua viestiä myös tänne kaupunkeihin.

Samaa palautetta kuuluu Helsingistä. Piiriä luotsaava Harriet Lonka muistuttaa, että kaupunkityön tukeminen on muutakin kuin resurssien myöntämistä.

– Puolueelta toivoisi enemmän puhetta, joka puhuttelee pääkaupunkiseudun ihmisiä. Meistä on vähän turhauttavaa, että meidän täytyy itse luoda se puhe kokonaan. Olisi kiva, että siihen soveltamiseen ja sanoittamiseen osallistuisivat aktiivisemmin myös muut nimekkäät politiikot.

Helsingin Keskustan puheenjohtaja Harriet Lonka. Kuva: Jari Laukkanen

Keskusta sai Helsingissä 2,4 prosentin kannatuksen. Siinä on pudotusta 0,5 prosenttiyksikköä. Lonka kuitenkin sanoo, että piirissä ollaan tulokseen tyytyväisiä.

– Ison muutoksen merkit olivat ilmassa, kun perussuomalaiset oli vahvasti liikkeellä. Pidimme kuitenkin perusasemamme. Istuvat valtuutetut saivat jälleen luottamuksen, Lonka toteaa.

Helsingissä oli Espoon tapaan paljon uusia ehdokkaita keskustan listoilla. Lonka pitää onnistumisena sitä, että isolle joukolle saatiin hyviä perusäänimääriä.

– Äänet jakautuivat nyt tosi nätisti, hän sanoo.

Lonka nostaa esimerkiksi ensi kertaa ehdolla olleen Anna Kaija Karhumaan, joka pääsi 258 äänellä varasijalle. Pormestariehdokas Eeva Kärkkäisen saamaa 648 äänen saalista tulee Longan mukaan myös pitää onnistumisena.

– Eevan antaumuksellinen, sitoutunut ja sydämellä tehty kampanja teki valtavan osan kokonaistuloksesta. Hän johti kenttäjoukkoja, Lonka sanoo.

Hän on tyytyväinen siihen, että Kolbe ja Peltokorpi pääsevät jatkamaan työtään valtuustossa.

– He ovat kokeneimmasta päästä uudessa valtuustossa. Sillä on iso merkitys sille, miten saadaan vaikuttavuutta pienellä ryhmällä.

Vantaan Keskusta teki valtavan työn kahden irronneen valtuustopaikan eteen, Pirjo Luokkala sanoo.

Ehdokkaitakin oli nyt aiempaa enemmän. Kunnallisjärjestön puheenjohtaja harmittelee äänestysprosenttia, joka oli Vantaalla vain 48,4.

– Moni jäi kotiin nukkumaan. Nyt tarvittiin enemmän ääniä läpipääsyyn, Luokkala sanoo.

Keskustan kannatus oli Vantaalla 4,1 prosenttia (-0,2).

Kokoomus nousi suurimmaksi 18 paikallaan ja ohi SDP:n, joka sai 16 valtuutettua. Kaupungin kolmanneksi suurimmaksi pääsi perussuomalaiset 12 paikalla. Siinä on neljä lisäpaikkaa edellisiin vaaleijhin. 

Luokkala on itse ollut kaksissa aikaisemmissa kuntavaaleissa keskustan ehdokkaana Kempeleessä ja päässyt läpi.

– Täällä Vantaalla pitää tehdä viisinkertaisesti töitä, jotta saa ihmiset äänestämään keskustaa.

– Keskustan maine pitää saada käännettyä positiiviseksi ja sellaiseksi, että emme ole pelkästään maaseudun puolue, vaan keskustalaista politiikkaa voi tehdä myös kaupungissa.

Luokkala pitää kenttätyötä ja ihmisten kanssa keskustelua ensiarvoisen tärkeänä Vantaalla.

– Jatkossa ehdokkaat täytyy kouluttaa siihen, että some ei yksin riitä.

Luokkalan mielestä keskusta ja sen puheenjohtaja esiintyivät edukseen vaalikampanjan aikana, mikä avitti myös Vantaan keskustalaisia.

– Annika Saarikko ja kumppanit ovat tehneet valtavan hyvää työtä.

Pirjo Luokkala Vantaan Keskustan tapahtumassa Super Parkissa marraskuussa 2019. Kuva: Pauliina Pohjala

Lue myös

Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen

Eurooppa voi pian joutua pohtimaan Venäjä-suhteensa uusiksi. Yksi keskeinen tosiasia on selvä: itänaapurin poliittinen kulttuuri ei muutu, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
22.2.2026 14:04

Nämä olivat Milano–Cortinan huippuhetket – Katso kuvat

Suomi saavutti talviolympialaisista yhteensä kuusi mitalia.
22.2.2026 13:45

Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – "Kuin Belarus" 

Euroopan unionin on pakko uudistua isosti, Antti Ronkainen sanoo.
22.2.2026 9:01

Aihetunnisteet

Kuntavaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Orbanilta vakava uhkaus: EU:n Ukraina-laina vaarassa
Uutiset | 21.2.2026 10:30
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen
Uutiset | 22.2.2026 14:04
Nämä olivat Milano–Cortinan huippuhetket – Katso kuvat
Tarinat | 22.2.2026 13:45
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään hallintoa vastaan
Uutiset | 22.2.2026 8:51
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tämä vakava ilmiö yleistyy työelämässä: ”Voi tulla tunnesäätelyn haasteita”
Uutiset | 21.2.2026 21:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Epstein-paljastukset ja tullisotku piinaavat kannatustaan menettävää Trumpia – Professori: ”Vasta alkutekijöissään”
STT | 21.2.2026 15:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
18:51, 22/02/2026
weather icon 12°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0022/02/2026
weather icon
10° / 11°°C 0 mm 0% 20 Km/h 80 % 1015 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0023/02/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 19 Km/h 82 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 23 Km/h 73 % 1015 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 19 Km/h 78 % 1015 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 1015 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen
Uutiset | 22.2.2026 14:04
Nämä olivat Milano–Cortinan huippuhetket – Katso kuvat
Tarinat | 22.2.2026 13:45
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste